In vitro – ukryte koszty. Na to zwróć uwagę!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
invitro glo

Zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro to, niestety, procedura wymagająca sporych nakładów finansowych. Poza oczywistymi kosztami warto zwrócić uwagę na te dodatkowe, ukryte, których zwykle się nie wlicza i o nich nie myśli. Jakie to koszty?

Ile kosztuje in vitro?

Ogólnie, patrząc na cenniki różnych klinik leczenia niepłodności, można stwierdzić, że koszty jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego oscylują zwykle w granicach 10-12 tys. Co najczęściej wlicza się w tę cenę? Jakie są główne koszty?

  • wizyty lekarskie;
  • leki i monitoring stymulacji;
  • pobranie komórek od kobiety i mężczyzny;
  • ich „hodowla” do blastocysty;
  • zapłodnienie (np. metodą ICSI);
  • znieczulenie;
  • transfer zarodków.

Ciężko wyliczyć konkretną cenę, ponieważ każdy przypadek jest inny i może wymagać dodatkowych badań, leków czy procedur. Koszty jednego in vitro mogą sięgnąć nawet ponad 20. tysięcy złotych!

Czytaj też: Jak przygotować się do transferu zarodków – Q&A 

in vitro2

Zwróć uwagę na koszty ukryte!

Czasem te 10-12 tysięcy złotych to dopiero wierzchołek góry lodowej. Co sprawia, że koszty in vitro są wyższe?

  • Badania

Sporym kosztem dodatkowym mogą okazać się badania. To, jakie będą konieczne zależy od konkretnego przypadku i przed rozpoczęciem diagnostyki ciężko przewidzieć jak wszystko się potoczy, a co za tym idzie – jakich dokładnie kosztów będzie wymagało. Dużym kosztem są m.in. badania genetyczne (kariotypu , CFTR, MTHFR, AZF…), badania nasienia czy też badania konieczne po transferze (poziom progesteronu, beta hCG ). Wszystko to może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

  •  Dodatkowe zabiegi/procedury

Poza badaniami czasem konieczne są także dodatkowe procedury pomagające m.in. zdiagnozować problem, jak np. badanie drożności jajowodów, które kosztuje kilkaset złotych lub też pewne metody mające wspomóc choćby zagnieżdżenie zarodka. To, które będą konieczne lub zalecane będzie zależeć oczywiście od konkretnej potrzeby danej pary.

  • Komórki dawczyni

Jeśli jedyną szansą na dziecko jest procedura in vitro z komórkami dawczyni – koszty mogą wzrosnąć.

  •  Kriokonserwacja

Mrożenie zarodków wymaga dodatkowych nakładów – jeśli w wykupionym przez nas pakiecie nie było to przewidziane. Zdarza się niestety, że takiej potrzeby nikt nie jest w stanie przewidzieć wcześniej. Mrożenie jest wymagane np. po tzw. hiperstymulacji, która zdarza się rzadko, ale generuje dodatkowe koszty także w zakresie rekonwalescencji kobiety po zabiegu.

  •  Leki

W przypadku leków przyjmowanych po transferze zarodków należy liczyć ze sporymi kosztami – rzędu nawet kilkuset złotych tygodniowo. Często to leczenie wydłuża się nawet do końca pierwszego trymestru.

Co z dofinansowaniem?

Niestety, koszty in vitro są bardzo duże. Obecny rząd zrezygnował z programu refundowania in vitro, który stanowił wsparcie dla tych par, które nie mogłyby sobie pozwolić na poniesienie tak dużych nakładów finansowych.

Program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego” był prowadzony w latach 2013-2015 i został przedłużony do roku 2019. Zmiana władzy położyła mu kres – został anulowany i zastąpiony innym, podobnie wspierającym starania o dziecko, opartym jednak o… naprotechnologię. Obecnie niektóre samorządy działają na własną rękę i wprowadzają programy dofinansowania in vitro.

Czytaj więcej: Program prokreacyjny i naprotechnologia a refundacja in vitro – porównanie wyników i danych

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki