Program prokreacyjny i naprotechnologia a refundacja in vitro – porównanie wyników i danych

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
program1

Dwa rządy i dwa zupełnie różne programy mające wspierać pary w walce o dziecko. Jeden – oparty o refundację in vitro, zakończony przed czasem po zmianie władzy. Drugi – faworyzujący naprotechnologię i będący w zgodzie z zasadami obecnie rządzących. Który okazał się skuteczniejszy? Sprawdzamy dane!

Anulowana refundacja in vitro

W połowie roku 2013 rozpoczął się program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego”, który, po pierwszym okresie, został przedłużony aż do roku 2019. Program refundacji in vitro wspomagał pary, które nie mogły sobie pozwolić na finansowanie leczenie niepłodności z własnej kieszeni Przewidywał refundację nawet trzech prób zapłodnienia. Jednym z założeń był także wymóg ograniczenia ilości tworzonych zarodków do maksymalnie sześciu, a podczas jednego cyklu zalecano przenoszenie jednego zarodka (w niektórych przypadkach dwóch).

Przedwcześnie położyła mu kres zmiana władzy w roku 2015 – oficjalnie chodziło o zbyt wysokie koszty. Jest jednak wiadome, że obecna władza nie jest przychylna in vitro, stoi ono w sprzeczności z prezentowanymi przez rządzących poglądami.

Wyniki programu in vitro

Wyniki programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego” przedstawiają się następująco:

⦁ Czas trwania: 2013-2016
⦁ Koszt: 244 mln zł
⦁ Urodzone dzieci: ponad 21 tys. (co ważne, połowa to faktyczne ciążę będące skutkiem programu w latach 2013-2016, a połowa – wykorzystanie zamrożonych wówczas zarodków w późniejszych latach, stąd tak duże liczby)
⦁ Koszt w przeliczeniu na jedno dziecko: 11 200 zł

program2

Nowy program oparty o naprotechnologię

Jako alternatywę dla programu refundacji in vitro, zaproponowano „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020”. Opiera się on o naprotechnologię.

W dużym skrócie – jest to naturalna metoda leczenia niepłodności, u podstaw której leży drobiazgowa obserwacja kobiecego cyklu (obserwacja śluzu szyjkowego) oraz rozpoznawanie dni płodnych. Dzięki temu można wskazać przyczynę problemów z poczęciem, a następnie – wykonać zabieg, podać leki lub pomóc w oznaczaniu momentu owulacji.

Naprotechnologia, mimo, że może być pomocna w przypadku nieregularnych cykli i niskiej świadomości kobiecej płodności, nie pomoże jednak w leczeniu poważnych zaburzeń płodności. Nie pomoże również w sytuacji, kiedy przyczyna problemów z płodnością leży po męskiej stronie. Jest to, w przeciwieństwie do in vitro, metoda akceptowana przez Kościół Katolicki.

program 3

Wyniki programu naprotechnologii

Niestety, w tym przypadku, dane są nieco bardziej „mgliste”. Ministerstwo Zdrowia nie podaje danych dotyczących liczby uzyskanych ciąż za pomocą obecnego programu, co nie pozwala na ocenę skuteczności, ale tym samym sugeruje, że nie jest za dobrze…

Czas trwania: 2016-2020
Koszt: 100 mln zł (do końca 2019 roku wydano 42,6 % kwoty)
Ciąże: 294, natomiast do końca 2018 roku urodziło się 70. dzieci, obecnie liczba ciąż nie jest już podawana
Koszt w przeliczeniu na jedno dziecko: ? (zbyt mało danych)

Wnioski?

Nietrudno dojść do wniosków, że obecny program, najogólniej mówiąc, ciężko nazwać sukcesem. Potwierdził to także raport Najwyższej Izby Kontroli z 2018 roku, po dwóch latach trwania programu. Zwraca on m.in. uwagę, że liczba ciąż nie jest już podawana, co „Uniemożliwia ocenę skuteczności realizowanego programu, którego jednym z mierników jest odsetek par, u których zostanie potwierdzona klinicznie ciąża”.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki