To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40.

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
ciężarna

Późne ciąże powoli stają się standardem w naszym kraju. Polki czekają coraz dłużej z decyzją o pierwszym dziecku. Jedne ze względu na brak partnera, inne ze względu na rozwój kariery, sytuację finansową lub niechęć do porzucenia bardziej beztroskiego życia. Jakikolwiek nie byłby powód tej decyzji, przedstawiamy to, co warto wiedzieć o ciąży po 30. i 40. rokiem życia.

Najlepszy wiek na ciążę to…

Oczywiście z biologicznego punktu widzenia. Idealnie, gdybyś w ciążę zaszła będąc w wieku 18-25. To właśnie wtedy twoja płodność jest zdecydowanie największa, a ryzyko powikłań, poronienia, wad lub chorób u dziecka – najmniejsze. Mówiąc inaczej – wtedy istnieje najwyższe prawdopodobieństwo, że szybko spłodzisz dziecko, dobrze, bez większych powikłań przejdziesz ciążę, a z maleństwem będzie wszystko w porządku.

Na szczęście nie jest też tak, że po przekroczeniu magicznej liczby 25 płodność drastycznie spada. Owszem, zmniejsza się, ale raczej łagodnie. Znaczną różnicę widać dopiero, gdy skończysz 35 lat. To ten wiek uznawany jest właśnie za granicę tzw. późnego macierzyństwa.

Ciąża po trzydziestce

Co powinnaś wiedzieć o ciąży po trzydziestce?

  1. Jeśli urodzisz przed 35. rokiem życia – to jeszcze nie jest ciąża późna. Dokładnie tak, jak przeczytałaś wyżej. Ta dekada twojego życia dzieli się więc niejako na dwa etapy.
  1. Większe szanse na ciążę masz zaraz po 30. – oczywiście wiąże się to z faktem, że po 35. roku życia płodność zaczyna znacznie spadać. Około trzydziestki twoja płodność jest jeszcze taka, jak kilka lat wcześniej.
  1. Prawdopodobnie twoje życie jest już poukładane, a więc emocjonalnie, materialnie jesteś lepiej przygotowana na dziecko niż dwudziestoparolatka. Twój związek jest stabilny i wiesz, że chcesz powiększyć rodzinę.
  1. Prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z Zespołem Downa dla kobiety w wieku 30 lat to 1:759, a dla kobiety w wieku 35 lat – 1:350.
  1. Jeśli skończyłaś 35 lat, zalecane są specjalistyczne badania prenatalne – mogą wykluczyć wystąpienie wad genetycznych u dziecka lub je potwierdzić.
  1. Istnieje nieco wyższe ryzyko poronienianiestety im późniejsza ciąża, tym większe.
  1. Zwiększa się prawdopodobieństwo wykonania cesarskiego cięcia.
  1. Możliwe, że urodzisz… bliźniaki – między 35. a 40. rokiem taka możliwość staje się bardziej prawdopodobna.

 

Ciąża po czterdziestce

Ciąża po czterdziestce to już ciąża naprawdę późna. Musisz wiedzieć, że…

  1. O dziecko pewnie będziesz starać się dłużej – niestety, twoja płodność zmalała więc prawdopodobnie cały proces zajmie więcej czasu.
  1. To ciąża wysokiego ryzyka – każda ciąża po 40. roku życia nią jest.
  1. Istnieje większe ryzyko poronienia jeszcze wyższe niż po 35. roku życia.
  1. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia wad płodu – analogicznie do poprzedniego zdania, niestety prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak – wzrasta.
  1. Jest bardziej prawdopodobne, że w ciąży wystąpią u ciebie pewne choroby bądź dolegliwości – takie, jak cukrzyca ciążowa, zatrucie ciążowe, choroba nerek, choroba krążenia…
  1. Musisz bardzo, ale to bardzo o siebie dbać – to znaczy „dmuchać na zimne”, oszczędzać się, bacznie obserwować swoje zdrowie, nie narażać się na infekcje, zakażenia, pilnować odpowiedniej diety.
  1. Bardziej prawdopodobne, że dojdzie do przedwczesnego porodu – ryzyko wzrasta
    z wiekiem.
  1. Ciąża może być dla ciebie bardziej uciążliwa niż dla dwudziestoparolatki czy nawet trzydziestolatki. Będzie prawdopodobnie bardziej wymagająca i męcząca.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki