Chlamydia trachomatis przyczyną męskiej niepłodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 1
chlamydia1

Choć najczęściej mówi się o konsekwencjach, jakie zakażenie chlamydią wywołuje u kobiet, chlamydioza może być groźna także dla panów. To jedna z potencjalnych przyczyn męskiej niepłodności!

Zakażenie Chlamydią trachomatis najczęściej diagnozuje się u osób młodych – poniżej 25. roku życia. Sporą część zakażeń stanowią jednak te bezobjawowe – bo warto wiedzieć, że w tym wypadku mamy do czynienia z bardzo podstępną bakterią. Często namnaża się ona w organizmie, który zaatakuje, zupełnie nie dając o sobie znać. Jak się tam dostaje?

Podstępna bakteria

Najczęściej drogą płciową – poprzez kontakt seksualny z zarażoną osobą, ale warto mieć świadomość, że to nie jedyna możliwość. Drobnoustroje mogą dostać się do organizmu także poprzez uszkodzoną skórę oraz błony śluzowe – na basenach czy kąpieliskach. Zakażenie bakterią nazywany chlamydiozą i uznaje się ją za jedną z najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. To sytuacja, w której chlamydia przedostaje się do organizmu, wiąże z komórkami właściciela, rozmnaża i wędruje drogą krwionośną.

Jak może się objawiać? W niektórych przypadkach daje o sobie znać za sprawą takich objawów, jak: częstomocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, bóle miednicy, bóle w podbrzuszu i w okolicy lędźwiowej, krwawienia miedzymiesiączkowe, gorączka, mdłości, upławy śluzowo-ropne, a także dyskomfort podczas stosunków seksualnych. Największą bronią bakterii jest jednak to, że – jak już zostało wspomniane – zakażenie nią często przebiega w sposób bezobjawowy (szacuje się, że nawet w 80 proc. przypadków chlamydia działa w sposób utajony!). Drobnoustroje mnożą się w organizmie zainfekowanej osoby, a ta zupełnie nie ma tego świadomości, co zdecydowanie opóźnia wdrożenie właściwego leczenia.

chlamydia2

Leczenie zakażenia

A to jest konieczne, bo Chlamydia może mieć naprawdę groźne konsekwencje. Wśród powikłań spowodowanych jej obecnością w organizmie wymienia się takie choroby, jak: nadżerka szyjki macicy, zapalenie gruczołów Bartholina, zapalenie przydatków (jajniki i jajowody), zespół Reitera – zapalenie cewki moczowej, stawów, spojówek, zakażenie cewki moczowej, przewlekłe bóle miednicy, dolegliwości stawowe, śluzowo – ropne zakażenie szyjki macicy, nowotwór szyjki macicy, a nawet bezpłodność . Dodatkowe zagrożenia niesie chlamydia zdiagnozowana u przyszłej mamy. Może być przyczyną hipotrofii płodu, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

Leczenie zakażenia chlamydią polega w głównej mierze na przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków. Najważniejsze jednak, by wdrożyła je nie tylko osoba zakażona, ale także jej partner. Dlaczego? Bo w przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko ponownego zakażenia, a to – może być jeszcze groźniejsze. No dobrze, wiemy już jakie zagrożenie niesie obecność chlamydii w organizmie kobiety. Co jednak ze wspomnianym partnerem? Jak się okazuje, zakażenie u mężczyzny to nie tylko groźba reinfekcji u jego partnerki…

Chlamydia trachomatis u mężczyzn

Objawy infekcji Chlamydią u mężczyzn to najczęściej: nawrotowe zakażenie cewki moczowej, najądrzy,  gruczołu krokowego i stawów. Mężczyzna może odczuwać pieczenie podczas oddawania moczu, swędzenie w okolicach cewki moczowej, uczucie parcia i bóle jąder. Może pojawić się także śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej.

Co jednak istotne – także w przypadku panów spory odsetek stanowią infekcje bezobjawowe. Potwierdza to najnowsza publikacja z Human Reproduction. Australijscy naukowcy z Queensland University of Technology poddali analizie pod kątem obecności Chlamydia trachomatis 118 próbek biopsyjnych jąder pochodzących od mężczyzn leczących się z powodu niepłodności. Zidentyfikowano wśród nich ponad 45% zainfekowanych bakterią próbek – mimo, że żaden z panów nie zgłaszał objawów zakażenia…

W przypadku par leczących się z powodu niepłodności badanie w kierunku Chlamydii może więc okazać się niezwykle ważne – nawet, jeśli partnerzy nie odczuwają żadnych niepokojących objawów. Materiałem diagnostycznym u kobiet najczęściej jest wymaz z kanału szyjki macicy, ale może być to również wymaz z  cewki moczowej czy odbytu. U mężczyzn pobiera się wymaz z cewki moczowej. Leczenie mężczyzn przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku kobiet.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki