Niepłodność – przełamać tabu

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 4
pani

Niepłodność. Dla par, marzących o wydaniu na świat potomstwo, to słowo-brzemię, które muszą samotnie dźwigać każdego dnia. Samotnie, bo choć w przestrzeni publicznej wciąż trwa debata na temat in vitro, Polacy deklarują swoje poparcie dla procedury, a fundacje inicjują kampanie społeczne uświadamiające w kwestii rangi problemu, niepłodność wciąż należy do sfery tabu. Dlaczego?

Strasznie głośno, niesamowicie daleko

Jeszcze do niedawna problem niepłodności niemal zupełnie nie istniał. Pary, które bezskutecznie starały się o dziecko, odsyłane były od specjalisty do specjalisty, a najczęstsze zalecenie, jakie słyszały dotyczyło zmiany stylu życia. Sytuację zmieniły dopiero pierwsze badania. Statystyki rzuciły światło na przerażające fakty, że z niepłodnością zmaga się aż co 5. para, a skutecznych terapii, które lekarze mogliby im zaoferować wciąż brakuje. Wraz ze świadomością naukową i – jeszcze tylko pośrednio – społeczną, rozpoczął się prężny rozwój klinik leczenia niepłodności, które wpisały w swoją oferty procedurę zapłodnienia pozaustrojowego. In vitro szybko stało się elementem debaty politycznej – kontrowersje związane z mrożeniem gamet i niszczeniem nadprogramowych embrionów oraz nieudolne próby znalezienia w tym temacie konsensusu przez aktualne rządy wzburzyło konserwatystów i środowiska kościelne, co pociągnęło za sobą radykalne reakcje społeczne. Do dnia dzisiejszego ustawa regulująca procedurę in vitro nie znalazła swojego miejsca w polskim prawodawstwie, a publiczne polemiki nad jej kształtem nie ustają. Jednak choć o niepłodności i metodach radzenia sobie z nią wciąż jest bardzo głośno, pary zmagające się z tym problemem czują się samotne i odrzucone. Bo w toku debaty nad ochroną życia i refundowaniem kosztów leczenia samych zainteresowanych – ich emocjami, dylematami i codziennymi wyzwaniami – nie interesuje się właściwie nikt.

Poparcie to nie wsparcie

Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku społecznego poparcia dla leczenia niepłodności. Opublikowany niedawno raport CBOS dot. opinii Polaków na temat in vitro pokazuje, że ankietowani nie tylko popierają procedurę, ale wspierają także zainteresowanych w ich staraniach o refundowanie terapii z budżetu państwa. Jak wiadomo jednak deklaracje to jedno, a działanie i rzeczywiste postawy nie są już tak jednoznaczne. Niepłodne pary nie bez przyczyny podchodzą z dystansem do hurraoptymistycznych statystyk i opinii Polaków: wiedzą, że łatwo jest opowiadać się za czymś „na zimno”, trudniej zaś, gdy sprawa dotyczy ich bezpośrednio lub gdy muszą się do niej odnieść. A tak dzieje się choćby w przypadku, gdy problem niepłodności dotyka ich bliskich. Jak zachowywać się w ich towarzystwie? Czy pytać o postępy w leczeniu, czy raczej milczeć? O czym rozmawiać? Jakich tematów unikać? Na co można sobie pozwolić, a z czego nie żartować? „Najprostszym” i najczęstszym wyjściem z sytuacji jest udawanie, że temat nie istnieje. To przemilczenie – ze strony bliskich, ale motywowane także postawą niepłodnej pary – jest głównym czynnikiem spychających niepłodność do sfery tabu.

Sonda

Czy potrafisz rozmawiać o swojej niepłodności

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Powiedzieć? Rozmawiać?

To przełamanie „(nie)płodnościowego” tabu stało się przedmiotem działań organizacji pozarządowych. Kampania społeczna „Powiedzieć i rozmawiać” ma uświadomić skalę problemu i wskrzesić w członkach społeczeństwa zrozumienie i życzliwość dla par bezowocnie starających się o dziecko. Ich otwartość ma pomóc pacjentom klinik niepłodności w walce o marzenia. Wsparcie bliskich jest bowiem nieocenionym elementem każdej terapii, a w przypadku sfer życia okrytych nieuzasadnionym sekretem, lękami i nierzadko wstydem, może w znaczący sposób ułatwić codzienne życie i zmaganie się z przeciwnościami losu.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki