Czy zioła mogą poprawić płodność?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
zioła g

Moc różnego rodzaju ziół, znana dawniejszym pokoleniom, powoli wraca do łask. Po zioła sięgamy, kiedy mamy problemy trawienne, nie możemy spać, czy łapie nas przeziębienie. Ale czy istnieją zioła, które mają szansę… pozytywnie wpłynąć na płodność?

Powrót do natury

Zioła wracają do łask! Coraz częściej chcemy je hodować i korzystać nie tylko z walorów smakowych, ale  także – tych zdrowotnych. Być może ten powrót do korzeni to wyraz tęsknoty za naturą, za „wiejską sielanką”, chęć wprowadzenia w życie prostych i znanych od pokoleń rozwiązań. Najprostszą rzeczą, jaką można zrobić w tym kierunku jest zaparzenie sobie kubka naparu ziołowego, który nie zawiera kofeiny, świetnie smakuje, a dodatkowo może nieść pewne korzyści – wyciszyć, uspokoić, poprawić trawienie czy wspomóc w walce z przeziębieniem.

Tylko ostrożnie!

Czy istnieją jednak zioła, które mogą być przydatne w okresie starań o dziecko? Tak, choć nie możemy ich traktować jako remedium na niepłodność i ekwiwalent leków i leczenia. Powinny być wprowadzane jako pomoc w przypadku naturalnych starań o dziecko. Jeśli aktualnie leczymy niepłodność ich spożywanie koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Mimo, że zioła traktujemy jako niewinne „wspomagacze”, absolutnie powinno się także znać i respektować ich maksymalne dzienne dawki (przekraczanie ich może być bardzo niekorzystne dla zdrowia) oraz przepisy dotyczące ich ewentualnego niełączenia ze sobą. Dlatego zawsze zalecana jest konsultacja ze specjalistą. W zioła warto też zaopatrywać się w znanych sklepach zielarskich lub w aptekach oraz wybierać sprawdzone marki o dobrej renomie oferujące preparaty wysokiej jakości.

zioła2

Zioła poprawiające kobiecą płodność

Które zioła mogą być przydatne w trakcie starań o dziecko?

  • Wiesiołek – polecany na początku cyklu, w fazie folikularnej (do owulacji), gdyż jest to zioło mogące zwiększyć skurcze macicy. Wpływa na regulację ilości oraz jakości śluzu szyjkowego (http://staraniowy.pl/sluz-szyjkowy-nie-zawsze-sprzyja-zaplodnieniu/) oraz samych cykli. Stosuje się go kiedy miesiączki są nieregularne.
  • Pokrzywa zwyczajna – dzięki substancjom, które zawiera, wskazuje się, iż zioło to może pozytywnie oddziaływać na błonę śluzową macicy, odżywiając ją. Oprócz tego jest bogata w wiele związków o właściwościach wzmacniających organizm.
  • Niepokalanek mnisi – może wykazywać pozytywne działanie na układ hormonalny, regulując m.in. poziom progesteronu  i estrogenu. Podobnie jak wiesiołek, jest to zioło polecane w przypadku nieregularnych miesiączek.
  • Pluskwica groniasta – ma dobroczynne działanie na układ rozrodczy, może wpływać na stymulację jajników do produkcji hormonów. 
  • Koniczyna czerwona – kolejne zioło mogące pośrednio wpłynąć dodatnio na starania o dziecko. Substancje, w jakie jest bogata mają wzmacniać organizm, a także wspomagać krążenie, wpływać na nawilżenie i florę fizjologiczną pochwy oraz regulację cykli. Zawiera też szereg witamin
    i mikroelementów.
  • Liście maliny – posiadają mnóstwo właściwości odżywczych, pomagają wzmocnić i odżywić organizm. Mogą działać rozkurczowo, łagodząco na skurcze oraz przeciwkrwotoczne. Liście maliny (najczęściej jako napar), są też polecane jako środek poprawiający odporność oraz wzmacniający macicę. 

Zioła dla Panów

Mężczyźni również mogą korzystać z cennych właściwości ziół. Te polecane na poprawę ich płodności to m.in. Żeń-szeń syberyjski (poprawia sprawność seksualną), Aralia groniasta (wpływa na jakość plemników, Buzdyganek naziemny (również poprawia jakość nasienia).

Chcesz wiedzieć, jakie inne suplementy są polecane na poprawę męskiej płodności? Informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule .

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki