Dlaczego zarodek się nie rozwija?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
zarodek się nie rozwija1

Kiedy zarodek przestaje się rozwijać, skutkuje to poronieniem na wczesnym etapie ciąży. Jakie są przyczyny zatrzymania rozwoju zarodka? Czy da się rozpoznać objawy mogące na to wskazywać?

Poronienie wczesne

Niestety, zatrzymanie rozwoju zarodka skutkuje poronieniem. Nazywane jest ono i klasyfikowane jako poronienie wczesne, występuje bowiem w pierwszych tygodniach ciąży. Czasem, mimo zatrzymania rozwoju zarodka, organizm matki jeszcze przez pewien czas się go nie „pozbywa” i nic też nie wskazuje na to, że coś jest nie tak.

Dlaczego zarodek przestaje się rozwijać?

Zatrzymanie rozwoju zarodka może być spowodowane różnymi czynnikami – wiele nieprawidłowości może też mieć negatywny wpływ na utrzymanie ciąży na wczesnym etapie. Można wśród nich wymienić:

  • czynniki genetyczne – nieprawidłowości chromosomowe to częsta przyczyna zatrzymania rozwoju zarodka. Dzieje się to głównie w pierwszych trzech miesiącach ciąży;
  • nieprawidłowości kariotypu (kobiety, mężczyzny lub obydwojga) ;
  • niska jakość nasienia ;
  • niska jakość komórek jajowych (może mieć na to wpływ niski poziom rezerwy jajnikowej);
  • zły stan zdrowia kobiety – otyłość, niedowaga, niedobory składników odżywczych, niezdrowy tryb życia;
  • choroby przewlekłe kobiety;
  • wady budowy macicy;
  • mięśniaki, zrosty;
  • zbyt niski poziom progesteronu, niewydolność ciałka żółtego ;
  • nieprawidłowości endometrium;
  • Zespół Policystycznych Jajników.

Objawy zatrzymania rozwoju zarodka

Niestety, zatrzymanie rozwoju zarodka może nie dać żadnych konkretnych objawów. Szczególnie, że nie w każdym  przypadku obumarły zarodek jest przez ciało kobiety wydalany od razu. Często ustępują po prostu normalne objawy wczesnej ciąży, jednak ciężko od razu szukać w tym zjawisku zwiastuna tragedii.

Z drugiej strony nie każda  kobieta odczuwa też typowe dolegliwości, jak nudności czy bolesność piersi. Dlatego też często o stracie ciąży para dowiaduje się podczas badania USG.  Jeśli natomiast zarodek zostaje wydalony natychmiast, skutkuje to krwawieniem oraz w wielu przypadkach towarzyszącym mu bólem podbrzusza.

zarodek 2

Co teraz?

Jeśli zarodek obumarł (zostało to potwierdzone m.in. podczas powtórnego USG, a także wynika ze stężenia beta hCG, które nie wzrasta), najczęściej zaleca się czekanie na jego samoistne wydalenie przez organizm kobiety. W sytuacji, kiedy tak się nie dzieje, wykonywane jest łyżeczkowanie macicy. Jest  to szybki zabieg wykonywany w znieczuleniu pełnym.

Po łyżeczkowaniu można starać się o kolejną ciążę, jednak zalecane jest, by wstrzymać się ze staraniami przez okres od trzech miesięcy do pół roku po zabiegu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki