Skuteczne in vitro – co wpływa na sukces zapłodnienia pozaustrojowego?

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 5
Ilustracja 4 Profesor dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk - Kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA

Coraz więcej polskich par boryka się z problemem niepłodności. Znaczna ich część rozważa lub decyduje się na zapłodnienie pozaustrojowe. Sukces in vitro zależy jednak od wielu czynników – o tym, co wpływa na powodzenie procedury i jakie są szanse partnerów na posiadanie dziecka mówi dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Jaka jest skuteczność procedury in vitro? Czy zapłodnienie pozaustrojowe daje szansę na ciążę już za pierwszym podejściem?

Sukces in vitro zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań i stanu zdrowia partnerów. Zazwyczaj na podstawie wyników badań i wywiadu lekarskiego jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie są szanse na zajście w ciążę przy zastosowaniu tego rozwiązania. Średnia skuteczność zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w Invicta wynosi ok. 53%. Niektórzy pacjenci zachodzą w ciążę już za pierwszym razem, inni muszą wykazać się większą cierpliwością i wytrwałością w leczeniu.

Jakich informacji potrzebuje lekarz, by ocenić szanse na powodzenie procedury?

Znaczenie ma przede wszystkim wiek kobiety, choć i parametry nasienia mężczyzny zmieniają się niekorzystnie wraz z upływem czasu. Dlatego do postawienia pełnej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań u obojga partnerów. Pacjentkom zalecamy wykonanie badania AMH – hormonu wskazującego na poziom rezerwy jajnikowej. Jest to marker pozwalający na ocenę płodności kobiety – tego ile posiada komórek jajowych i jakiej są jakości. Badania ginekologiczne i hormonalne umożliwiają ponadto diagnozę ewentualnych innych problemów, powiązanych z budową narządów rodnych czy funkcjonowaniem jajników, przysadki, tarczycy, nadnerczy. Panowie mogą wykonać badanie ogólne nasienia, w którym analizowane są podstawowe parametry związane z możliwością zapłodnienia kobiety. Dodatkowo – we wskazanych przypadkach zalecamy szczegółowe badanie nasienia lub badanie fragmentacji DNA plemników. Dzięki nim możemy ocenić odsetek prawidłowych plemników, ich funkcje życiowe, aktywację (czyli zdolność do zapłodnienia komórki jajowej) oraz jakość materiału genetycznego, który mógłby zostać przekazany potomstwu. Czułość i dokładność wszystkich badań jest kluczowa dla prawidłowej diagnozy.

Jakie czynniki powinny zostać wzięte pod uwagę przy stawianiu diagnozy?

Podczas pierwszej rozmowy z Pacjentami pytam zawsze o długość trwania niepłodności, czyli czas jaki upłynął od rozpoczęcia starań o dziecko. O niepłodności mówimy wówczas, gdy kobieta nie zachodzi w ciążę przez ponad rok mimo regularnych (3-4 w tygodniu) stosunków seksualnych, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Weryfikuję również wykonane dotychczas badania, żeby skorzystać z już uzyskanych danych. Następnie wykonywane jest badanie USG, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – histeroskopia. Często przeprowadzamy również badanie drożności jajowodów. Ważne są również badania genetyczne, które w przypadku obciążonego wywiadu, często nakreślają dalszą drogę postępowania. Tu istotna jest wiarygodność badań, dlatego INVICTA posiada własne pełnoprofilowe laboratorium genetyczne i molekularne – wyspecjalizowane tak, by wspomagać leczenie niepłodności. To w nim dzieją się najważniejsze obecnie badania diagnostyczne.

Co jeszcze powinien wiedzieć lekarz na tym etapie?

Wywiad lekarski w przypadku diagnozowania niepłodności obejmuje dodatkowo pytania o liczba przebytych poronień, a także ewentualnych wcześniejszych podejść do zabiegu in vitro. Ważne jest również to, czy kobieta posiada już dzieci czy nie. Te czynniki mają wpływ na powodzenie leczenia. W szczegółowym kwestionariuszu, którego przykład można znaleźć na stronie INVICTA, padają również pytania o problemy występujące w rodzinie, ogólny stan zdrowia itp. Czasami drobne – wydawałoby się nieważne – szczegóły naprowadzają nas na zasadniczy problem.

Czy tylko stan zdrowia pacjentów ma znaczenie dla skuteczności in vitro?

Nie, bynajmniej. Ogromną rolę w procesie leczenia niepłodności wspomaganego lekarsko odgrywa też laboratorium embriologiczne. To od jakości jego pracy zależy, jak skuteczny jest cały ośrodek. Tam też odbywają się najważniejsze etapy wczesnego rozwoju przyszłych dzieci. Miejsce pobytu zarodków powinno różnić się znacząco od zwykłych warunków laboratoryjnych. Od kilku lat wiadomo, że powietrze atmosferyczne, w którym zwykle hodowane są zarodki jest dla nich szkodliwe. W INVICTA – jako pierwszym ośrodku w Polsce – zarodki hodowane są w systemie zamkniętym, gdzie ich kontakt ze szkodliwym powietrzem atmosferycznym jest ograniczony do minimum. Innymi czynnikami, które wpływają na efekt leczenia są procedury kliniczne, zoptymalizowane zarówno podczas stymulacji, jak i szczególnie, podczas i po transferze zarodków. Już po transferze sprawdzamy poziomy hormonów i weryfikujemy dawkowanie leków, tak, żeby stan hormonalny pacjentki był optymalny dla przyjęcia ciąży.

A co jest ważne w przypadku zarodków i ich umieszczenia w macicy kobiety?

Jakość zarodków zależy zarówno od dostosowanej do pacjentki stymulacji, momentu jej zakończenia oraz optymalizacji zarodków do pacjentki. Zabieg transferu, czyli umieszczenia zarodków w macicy, powinien być przeprowadzany jak najszybciej i delikatniej.

Nie sposób też pominąć kwestii liczby podawanych zarodków…

Tak. Obecnie obowiązujące zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 1997 roku są już zdecydowanie nieaktualne. W ośrodkach o wysokiej jakości procedur in vitro, a więc o wysokiej skuteczności, nie powinno się podawać zbyt dużej liczby zarodków. Szczególnie jeżeli przeprowadzamy diagnostykę preimplantacyjną, która zdecydowanie obniża odsetek poronień, czyli zwiększa odsetek utrzymujących się ciąż.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca podawanie 2 zarodków kobietom do 35 roku życia i 3 – jeśli pacjentka jest starsza. W naszej Klinice staramy się podawać maksymalnie 2 zarodki wszystkim pacjentkom. Ciąża mnoga (szczególnie, gdy są to więcej niż 2 zarodki) niesie za sobą zdecydowanie wysokie ryzyko poronień, a szczególnie porodów przedwczesnych. Również odsetek problemów z rozwojem płodów (przyczyny nie powiązane z genetyką) jest zdecydowanie wyższy w przypadku ciąż mnogich.

Czy wiele par, mimo konieczności podjęcia kilku prób, kontynuuje leczenia aż do uzyskania ciąży?

Trudno powiedzieć, bo pacjenci – jeśli od razu nie ma efektu – często zmieniają ośrodki, w których się leczą. To oczywiście też czynnik wpływający na skuteczność in vitro. Korzystniejsze jest konsekwentne działanie pod okiem sprawdzonego eksperta, który ma świadomość konkretnego przypadku i sytuacji medycznej partnerów.

Średnia ocena: 12345 3,14/5 (głosów: 7).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki