Poronienie czy poród przedwczesny?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
woman-crying-tissue-1000x600

Poronienia od porodu nie da się jednoznacznie rozgraniczyć. Lekarze i szpitale przyjmują różne kryteria – czasowe i wagowe. Jednak niezależnie od tego, jak nazwiemy to wydarzenie, dla kobiety będzie zawsze wielką tragedią, w której straciła upragnione dziecko.

Kryterium czasowe

Najczęściej stosowanym kryterium rozróżniania porodu od poronienia jest czas. Przyjmuje się, że przed 22. tygodniem ciąży nastąpiło poronienie. Po przekroczeniu tego terminu utratę dziecka zalicza się już do przedwczesnego porodu.

Kryterium wagowe

Inne rozróżnienie opiera się na wadze. Jeśli dziecko przekroczyło 600 gramów, jego utratę klasyfikuje się jako przedwczesny poród. Poniżej tej wagi jest to poronienie. Takie kryterium przyjmują niektóre szpitale, jednak jest ono kontrowersyjne. Znane są bowiem przypadki, kiedy dzieci nie ważące 600 gramów przeżyły i funkcjonują z niewielkimi tylko wadami rozwojowymi.

Czy rozróżnienie jest naprawdę ważne?

Podział na poronienie i poród jest potrzebny przede wszystkim ze względu na statystykę. Szpitale chcą mieć w aktach jak najmniejszą liczbę porodów, podczas których zmarło dziecko. Dlatego niestety można natknąć się na nieuczciwe praktyki, kiedy poród już w 25. tygodniu ciąży traktowany jest w dokumentach jak poronienie. Rozróżnienie poronienia od porodu ma także skutki dla rodziców. W tej pierwszej sytuacji nie wydaje się bowiem aktu urodzin dziecka z adnotacją o zgonie. Tymczasem taki dokument upoważnia do odbioru ciała malucha i pochowania go. Na szczęście istnieją szpitale, których pracownicy rozumieją tragedię utraty dziecka i przymykają oko na biurokratyczne procedury.

Nie ma wyraźnej granicy

Dla kobiety rozgraniczenie porodu od poronienia nie ma żadnego znaczenia. Niezależnie, czy to 21. tydzień ciąży, czy 23. – ból będzie dokładnie taki sam. Przecież dziecko wygląda jak maleńki człowiek już od 12. tygodnia. Dziecko utracone w 20. tygodniu to praktycznie poród. Dobrze, aby rozumiał to personel szpitala i pozwolił matce na przeżycie straty dziecka bez tłumaczenia jej, że to przecież poronienie, a nie poród. Nazwa naprawdę nic nie zmieni.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki