Czy Polacy popierają in vitro?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 4
1

Jeszcze do niedawna termin „in vitro” brzmiał cokolwiek egzotycznie. Większość z nas wiedziała, czego dotyczy procedura, ale otoczona sprzecznymi głosami osób publicznych, zupełnie nie potrafiła zająć wobec niej stanowiska. Dziś nie tylko wiedza Polaków o zapłodnieniu pozaustrojowym jest coraz większa, wzrost notuje się także w ich poparciu dla zabiegu. Jak przedstawiają się najnowsze statystyki w tym temacie?

Statystyki, dane, liczby…

Badania opinii Polaków na temat spraw, które od lat żywo zajmują opinię publiczną i wzbudzają wiele kontrowersji, są bardzo ważnymi działaniami. Nie tylko dają obraz przekonań rodaków, ale przede wszystkim ukazują ich wiedzę czy zainteresowanie bądź, przeciwnie, brak podstawowych wiadomości na szeroko dyskutowane zagadnienia. Tematyka in vitro pojawia się w debacie publicznej od lat, jest więc tym samym przedmiotem badań wielu ośrodków opinii. Każdego roku pojawiają się raporty z ankiet i sondaży, które dają jasną odpowiedź na pytanie „Co Polacy sądzą o in vitro?”. W tym roku najświeższych danych dostarcza CBOS. Ogłoszone kilka tygodni temu ogólne wyniki badania, przeprowadzonego w połowie sierpnia na reprezentatywnej próbie 1011 dorosłych mieszkańców kraju, pozwalają stwierdzić, że zapłodnienie pozaustrojowe nie tylko na stałe zagościło w świadomości Polaków, ale zdążyło także zająć tam konkretne stanowisko.

Popieramy!

Z roku na rok przybywa zwolenników in vitro. Polacy coraz chętniej deklarują wsparcie dla par, decydujących się na udział w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego.

79% – tylu dorosłych Polaków deklaruje poparcie dla niepłodnych małżeństw, które w drodze leczenia niepłodności decydują się na in vitro. To 6-punktowy wzrost procentowy w stosunku do roku poprzedniego. Podobna tendencja dotyczy poparcia dla innych osób pochodzących do procedury zapłodnienia pozaustrojowego: 60% rodaków nie ma nic przeciwko temu, by z in vitro skorzystały także pary pozostające w związku nieformalnym, a blisko połowa ankietowanych (48%) jest przyjaźnie nastawiona do samotnych kobiet, uczestniczących w procedurze. Ankieterzy pytali także o zdanie na temat tworzenia dodatkowych zarodków – tu poparcie zadeklarowało 58%, jednak nadal co 4. badany (16%) jest przeciwny tej kontrowersyjnej procedurze. Polacy są też coraz bardziej przychylni refundowania zapłodnienia in vitro z budżetu państwa, choć głosy – jak w polityce – są nadal podzielone: pozytywnie odpowiedziało 36% badanych, przeciwnych takiemu wsparciu ze strony państwa było 10%.

Głos zainteresowanych

Najbardziej zainteresowani procedurą in vitro – osoby, decydujące się na zapłodnienie pozaustrojowe – do najnowszych sondaży odnoszą się z dużym dystansem. To przecież tylko liczby, które nie zawsze oddają to, co naprawdę myślimy o danej sprawie. Wiele par, które ma już za sobą udział w procedurze, nie ukrywa sceptycyzmu, uważając, że prawdziwe stanowisko można zająć dopiero wówczas, gdy z in vitro stanie się twarzą w twarz. Dotyczy to nie tylko przypadków, gdy para musi postawić granicę w leczeniu swojej niepłodności i zdecydować, czy chce dać sobie szansę dzięki in vitro, ale także sytuacji, gdy w rodzinie pojawia się dziecko „z probówki”. Zderzenie się z kontrowersyjnym zagadnieniem wywołuje różne reakcje: jedni całkowicie popierają (i wspierają) decyzję bliskich, inni nie potrafią pokonać swoich przekonań i zaakceptować w pełni nowego życia, które powstało w tak nietypowych okolicznościach. To właśnie takie sytuacje są najlepszym wyznacznikiem prawdziwego poparcia Polaków dla in vitro.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki