In vitro. Podstępny hormon hCG

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta w ciąży

Gonadotropina kosmówkowa, czyli w skrócie hCG to hormon, którego obecność w organizmie jest dowodem rozwijającej się ciąży. Co ciekawe jednak, jego przyrost może nam wiele powiedzieć także o tym, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Gonadotropina kosmówkowa jest produkowana w organizmie już około 7 dni po zapłodnieniu – to ona utrzymuje funkcję ciałka żółtego i podtrzymuje wytwarzanie progesteronu aż do chwili powstania łożyska i to właśnie jej obecność wykrywają testy ciążowe. Te popularne, które możemy zastosować w domu, pozwalają jedynie stwierdzić fakt, czy do zapłodnienia doszło. Testy z krwi, które możemy przeprowadzić w tzw. diagnostyce, pokazują nam również poziom hormonu w organizmie. Pytanie, jak odczytywać takie wyniki? Jak wysoki powinien być poziom hCG w czasie ciąży?

Normy beta-hCG w ciąży

Jak się okazuje, normy hCG w czasie ciąży są uzależnione od danego tygodnia po zapłodnieniu. Ogólnie rzecz biorąc, stężenie poniżej 5 mlU/ml oznacza ciążę pozamaciczną lub poronienie, natomiast powyżej tej wartości – potwierdzenie ciąży. Jakie wartości hCG powinno przyjmować w poszczególnych tygodniach?

  • 3. tydzień ciąży- 5-50mIU/ml
  • 4. tydzień ciąży- 5-426 mlU/ml
  • 5. tydzień ciąży – 18-7 340 mlU/ml
  • 6. tydzień ciąży – 18-7 340 mlU/ml
  • 7-8. tydzień ciąży – 7 650-229 000 mlU/ml
  • 9-12. tydzień ciąży – 25 700-288 000 mlU/ml
  • 13-16. tydzień ciąży – 13 300-254 000 mlU/ml
  • 17-24. tydzień ciąży – 4 060-165 400 mlU/ml
  • 25-40. tydzień ciąży – 3 640-117 000 mlU/ml

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, wówczas poziom beta-hCG rośnie szybko – w ciągu pierwszych 4 tygodni przyrasta podwójnie co dwa dni. Szczytową wartość osiąga pomiędzy 8. a 10. tygodniem, a potem zaczyna spadać, ale nie jest to bynajmniej powód do niepokoju. Na tym etapie łożysko jest już bowiem wykształcone, a w miarę intensywnego rozwoju zwiększa swoją funkcjonalność i przejmuje funkcję ciałka żółtego. W ciągu dwóch dni poziom hCG spada o około 35 proc. Gdy łożysko jest już całkowicie rozwinięte, stężenie hCG utrzymuje się na jednym poziomie aż do porodu.

In vitro a poziom hCG

Poziom hCH rzadko jest szczególnym przedmiotem troski pań, które zaszły w ciążę naturalnie. Na jego stężenie zwracają uwagę w większości te kobiety, które poddały się zapłodnieniu pozaustrojowemu. Jeśli pomiar wykracza poza normę przewidzianą na dany tydzień, często pojawia się panika. Na początku ciąży rzeczywiście wykonanie kilku pomiarów beta – hCG w odstępie 2 – 3 dni jest wskazane – pozwala to na wczesne wykrycie ewentualnych patologii ciąży, takich jak chociażby ciąża pozamaciczna, która może być zagrożeniem także dla samej matki. W idealnym przypadku we wczesnej, dobrze rokującej ciąży, stężenie hCG powinno rosnąć w tempie nie mniejszym niż o 66% w ciągu 48 godzin. Jednak  badania weryfikujące przyrost hCG co drugi dzień to raczej kiepski pomysł, bo stres związany z „nieodpowiednim” przyrostem może co najwyżej dołożyć niepotrzebnych problemów.

To prawda, że pierwszy pomiar hormonu pomiędzy 16 – 18 dniem po zapłodnieniu może być bardzo pomocny w prognozowaniu dalszych losów ciąży, ale pamiętajmy, że to nadal tylko prognozy. Gdy poziom hormonu wynosi powyżej 300 mIU/ml, wówczas szanse na urodzenie dziecka szacuje się na około 88%. Warto jednak wiedzieć, że nawet, gdy poziom hCG jest niższy od podanej wartości, ponad 1/5 ciąż kończy się szczęśliwym rozwiązaniem! Badania naukowe pokazują, że „książkowe” przyrosty hCG notuje się w 85% szczęśliwie donoszonych ciąż, podczas gdy pozostałe 15% – również kończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Najniższy przyrost, jaki odnotowano, wynosił 53% w ciągu 48h, co potwierdza, jak przy określaniu rokowań ciąży ważne jest też badanie USG. Poziom hCG jest oczywiście ważny, ale nie jest jedynym wyznacznikiem – pozornie złe wartości hCG bez badania USG nigdy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki