Dostępne metody wspomagania rozrodu. Inseminacja, in vitro, ICSI

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
metodyrozrodu1

Choć techniki wspomaganego rozrodu nadal budzą wiele kontrowersji, dla wielu par są jedyną szansą na posiadanie własnego potomstwa.

Kiedy przyczynowe metody leczenia niepłodności nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, jedyną nadzieję na posiadanie własnego potomstwa dają techniki wspomaganego rozrodu. Można powiedzieć, że nie leczą one niepłodności, ale pozwalają na jej „przechytrzenie” – doprowadzenie do zapłodnienia mimo braku wystarczających warunków naturalnych.

Czynnikami, jakie należy brać pod uwagę, wybierając daną metodę wspomagania rozrodu są m.in. czas trwania niepłodności, wiek kobiety, ewentualne wcześniejsze ciąże, rezultat poprzednich prób leczenia, a także – trudno ukrywać  – koszty leczenia  i możliwości finansowe pary.

Inseminacja (cena orientacyjna – ok 700 – 1300 zł za jedną próbę)

To najstarsza, a co za tym idzie – najprostsza i najtańsza (lecz niestety – również najmniej skuteczna) metoda wspomagania rozrodu. Możemy wyróżnić inseminację  nasieniem partnera oraz nasieniem anonimowego dawcy. Warunkiem przeprowadzenia inseminacji są drożne jajowody, prawidłowo zbudowana macica oraz możliwość uzyskania u pacjentki owulacji (fizjologicznej lub stymulowanej).

Inseminacja polega na przeniesieniu plemników (uprzednio starannie wyselekcjonowanych) za pomocą specjalnego cewnika do jamy macicy. Przed rozpoczęciem całej procedury pacjentka przechodzi stymulację hormonalną, pozwalającą na wywołanie owulacji (jeśli nie jest to konieczne, inseminację przeprowadza się w czasie naturalnego jajeczkowania).

Zapłodnienie pozaustrojowe (cena orientacyjna za stymulację, pobranie komórek i transfer zarodków – ok 7 000 zł)

In vitro polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety. Warunkami, które muszą być spełnione, by można było zastosować tę procedurę są m.in.: obecność prawidłowej macicy umożliwiającej donoszenie ciąży, co najmniej jeden jajnik, który zareaguje na stymulację jajeczkowania oraz odpowiednie parametry nasienia umożliwiające zapłodnienie.

Po serii koniecznych badań stymuluje się u pacjentki owulację i pobiera od niej komórki jajowe. W międzyczasie mężczyzna oddaje nasienie. Po dokonaniu zapłodnienia pozaustrojowego (połączeniu komórek męskich i żeńskich) powstałe zarodki przenoszone są do jamy macicy z nadzieją na uzyskanie ciąży.

metodyrozrodu2

Techniki mikromanipulacji – ICSI (cena orientacyjna ok 1000 zł)

To najnowsza, wysoce specjalistyczna grupa technik wspomaganego rozrodu. Techniki mikromanipulacji, zwane też mikrochirurgicznymi przeprowadzane są przy użyciu wysokiej klasy mikroskopów i manipulatorów. Najczęściej stosowaną i prawdopodobnie najskuteczniejszą formą mikromanipulacji jest ICSI . Od tradycyjnego in vitro różni się etapem połączenia żeńskich i męskich komórek rozrodczych.

W klasycznym in vitro kobiece komórki jajowe umieszczane są w płynie, zawierającym plemniki, tymczasem w ICSI pozbawiony wici plemnik zostaje wstrzyknięty wprost do cytoplazmy komórki jajowej.

Dzięki unieruchomieniu komórki jajowej i wprowadzeniu bezpośrednio do niej plemnika, możliwe jest rozpoczęcie procesu podziału komórkowego. Kolejno, podobnie jak w przypadku klasycznego in vitro, dochodzi do transferu embrionów do macicy kobiety. ICSI pozwala ominąć niemalże wszystkie etapy fizjologicznej interakcji komórek płciowych, dając nadzieję na ciążę prawie we wszystkich formach męskiej niepłodności.

Inne techniki mikromanipulacji opisaliśmy dla was tutaj .

meotdyrozrodu3

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki