Starania o dziecko po 35. i 40. roku życia – co trzeba wiedzieć?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
starania o dziecko

Nie da się zaprzeczyć, że kobiety w wieku 35-40 lat najlepsze lata płodności mają już za sobą. Biologia nie idzie ramię w ramię ze zmianą społeczną. Nie oznacza to jednak, że starania o dziecko w tym wieku muszą być długie, żmudne, albo że na pewno pojawią się problemy.

Natura vs społeczeństwo

To, że z upływem lat zmniejsza się płodność  jest faktem, z którym nie sposób dyskutować. Tak urządziła to natura, że im starsza kobieta, tym mniejszy jej potencjał do zostania matką. Niestety, biologia i zmiana społeczna nie idą ramię w ramię – to, że coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko po 30., 35., a nawet i w okolicach 40. roku życia nie sprawia automatycznie, że modyfikacji ulegają procesy w naszym ciele dostosowując się do realiów. Jednak istnieje inny ważny sprzymierzeniec, który, na szczęście, ma w zanadrzu coraz nowe rozwiązania mające wspomóc kobiety w średnim wieku w staraniach – to medycyna.

Dlaczego z wiekiem płodność spada?

Najlepsza płodność kobiety przypada na wiek 18-25 lat. To jednak wcale nie tak, że potem czeka tylko równia pochyła. Zmniejszanie się płodności po 25. roku życia to proces powolny i łagodny. Płodność pozostaje cały czas na dobrym poziomie. Naprawdę zmniejsza się dopiero po 35. roku życia i bliżej czterdziestki. To właśnie wtedy faktycznie można zauważyć różnicę.

Płodność spada z wiekiem, ponieważ tak zaprojektowała nas natura. Spada rezerwa jajnikowa, mogą pojawić się także inne dolegliwości, jak:

starania o dziecko2

Przede wszystkim – badania!

O płodności nie decyduje tylko i wyłącznie metryczka, ale także ogólny stan zdrowia – a na ten mamy realny wpływ. Osoby w wieku 35-40 lat powinny podejść do starań ciut bardziej metodycznie niż spontanicznie – to znaczy wcześniej gruntownie się zbadać i skonsultować z lekarzem, który wskaże ewentualne zagrożenia, pomoże je rozwikłać, czy też dobierze leki i suplementację – jeśli będzie konieczna (oczywiście kwas foliowy – minimum 3 miesiące przed rozpoczęciem starań – jest obowiązkowy zawsze!).

Jakie badania warto wykonać?

  • Badanie rezerwy jajnikowej, czyli poziomu AMH – jedno z najważniejszych badań, które da nam szybką i jasną odpowiedź na pytanie jak wygląda nasza płodność.
  • „Standardowe” badania, jak USG ginekologiczne, cytologia.
  • Badania z krwi, moczu, w tym także poziom m.in. witaminy D3, żelaza, poziom glukozy itp.
  • Badania hormonalne, w tym tarczycowe (m.in. warto sprawdzić poziom przeciwciał przeciwtarczycowych). Niestety obecnie problemy z tarczycą są wśród kobiet coraz częstsze, a mają wpływ również na starania o dziecko.

starania o dziecko 3

Fokus na owulację

Częstymi przyczynami niepowodzeń w staraniach o dziecko u kobiet po 35. roku życia są obniżenie rezerwy jajnikowej a także zaburzenia owulacji. O ile to pierwsze łatwo zbadać jednym badaniem, zaburzenia owulacji trzeba zauważyć lub wykryć. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u ginekologa i samodzielne monitorowanie cyklu. Warto prowadzić kalendarz lub używać do tego celu specjalnych aplikacji, by mieć pewność, że nasze cykle są regularne. Pomocne mogą się także okazać specjalne testy owulacyjne. Tutaj przeczytasz na ich temat więcej, a tu odpowiadamy na pytanie który jest najlepszy.

Pomocniczo – zdrowe odżywianie i ruch

Oprócz badań i kontroli lekarskiej absolutnie nie można pominąć tak ważnego aspektu, jak styl życia. Organizm osoby w wieku 35+ działa już inaczej – zmienia się choćby metabolizm, kondycja, organizm nie regeneruje się już tak szybko i sprawnie. Jednak to wszystko można, oczywiście do pewnego stopnia, modyfikować odpowiednią dietą, ruchem, a także wspieraniem organizmu w regeneracji (sen to podstawa!) i ograniczaniem stresu.

Czytaj też: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia .

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki