Operacyjne leczenie endometriozy

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
endo 1

Endometrioza to choroba wykrywana często na etapie, kiedy wymaga już zaawansowanego leczenia. Na czym polega operacyjne leczenie endometriozy?

Endometrioza

Endometrium to śluzówka macicy, w której zagnieżdża się pęcherzyk ciążowy. Istotą endometriozy jest występowanie ognisk endometrium  poza jamą macicy.

Gdzie mogą się one umiejscowić? Praktycznie w całym organizmie – najczęściej lokalizowane są w jajowodach, jajnikach i otrzewnej wyścielającej jamę brzuszną. Nieco rzadziej znajdujemy je w pęcherzu moczowym czy jelitach. By unaocznić jak szerokie jest spektrum tego podstępnego schorzenia, warto podać również bardziej nietypowe lokalizacje endometrium, jak chociażby płuca czy – gałka oczna.

Dlaczego występowanie endometrium poza swoim „dedykowanym” miejscem jest niebezpieczne? Ponieważ śluzówka macicy rośnie cyklicznie w pierwszej fazie każdego cyklu miesiączkowego – jeśli do ciąży nie dojdzie, złuszcza się w czasie menstruacji. W przebiegu endometriozy ogniska znajdujące się poza macicą reagują na zmiany hormonalne dokładnie tak samo, jak te właściwe! Rosną, powodując w następstwie tego miejscowe mikrokrwawienia. Owa krew – w przeciwieństwie do tej miesiączkowej – nie znajduje jednak ujścia. Dochodzi do gromadzenia się krwi w formie niebezpiecznych torbieli lub nacieków.

endo2

Diagnoza – endometrioza

Niestety, przyczyna powstania choroby do dziś nie została do końca rozpoznana, a co za tym idzie, trudno o zalecenia, zmniejszające jej ryzyko. Co więcej, endometrioza zazwyczaj rozwija się bezobjawowo lub powoduje bardzo niespecyficzne, często mało uciążliwe objawy, które nie skłaniają do pogłębionej diagnostyki. Czasami jest to ból czy plamienia w okresie przed menstruacją czy bóle w okolicy krzyżowej, czasami dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak np. wzdęcia i biegunki, które przecież mogą zdarzyć się każdemu. Zasadniczym objawem endometriozy jest ból w dole brzucha, nasilający się w czasie miesiączki, który zupełnie nie dziwi kobiet – uznawany jest przez nie za naturalnego towarzysza okresu.

Wszystko to sprawia, że endometrioza często jest diagnozowana bardzo późno – w zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium. Z czasem ból narasta, pojawiając się także poza okresem menstruacji, np. przy współżyciu, oddawania moczu czy wypróżniania. Pierwszy ewidentny objaw choroby, czyli torbiele w jajnikach, wykrywa zazwyczaj kontrolne badanie USG – wcale „nienastawione” na szukanie tego rodzaju problemu. Postawienie pewnej diagnozy następuje po laparoskopii i pobraniu wycinków z ognisk endometrialnych do badania histopatologicznego.

endo3

Endometrioza – leczenie

Sposób walki z chorobą zależy od stopnia jej zaawansowania, który ocenia się w czasie badania laparoskopowego. Warto dodać, że laparoskopia nie tylko pozwala chorobę zdiagnozować, ale w jakimś stopniu poprawić stan pacjentki – usunąć niektóre ogniska choroby i torbiele.

Endometriozę można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie. W pierwszym przypadku kobieta przyjmuje odpowiednio dobrane leki, jednak taka terapia musi potrwać co najmniej rok. Z racji tego, że leczenie powoduje zanik jajeczkowania, nie jest one polecane w przypadku pacjentek, które starają się o dziecko. Co więcej, tego rodzaju leczenie wcale nie daje obietnicy, że kobieta będzie w przyszłości mogła zostać matką.

Szansę na ciążę daje leczenie operacyjne. Jest zalecane zwłaszcza w przypadku, kiedy pacjentka cierpiąca na endometriozę – z uwagi na chorobę – ma problemy z zapłodnieniem. A te pojawiają się często. Dlaczego? Choroba jest w istocie przewlekłym stanem zapalnym, którego obecność wpływa znacząco na jakość komórek jajowych, skład płynu pęcherzykowego oraz płynu otrzewnowego. Ogniska endometrialne mogą z czasem spowodować niedrożność jajowodów oraz zrosty w miednicy mniejszej. To nie wszystko – choroba ma także wpływ na plemniki. Zmniejsza ich zdolność do zapłodnienia, a jeśli już do niego dojdzie – ma negatywny wpływ na jakość zarodka i powodzenie w jego implantacji.

Leczenie operacyjne endometriozy

Laparoskopia jest najczęściej stosowaną metodą operacyjno-diagnostyczną w przypadku endometriozy. Polega na wprowadzeniu narzędzi optycznych oraz chirurgicznych do otrzewnej przez niewielkie nacięcia w powłoce brzusznej. Niestety, operacja likwiduje wyłącznie powstałe już zmiany. Nie ma mocy zapobiec powstawaniu kolejnych, dlatego zaleca się kobietom starania o dziecko w niedługim czasie po przeprowadzonej z powodzeniem laparoskopii. Brak rezultatów w zapłodnieniu jest wskazaniem do skorzystania z technik wspomaganego rozrodu – inseminacji bądź in vitro.

Oprócz laparoskopii istnieje też bardziej inwazyjna metoda leczenia operacyjnego endometriozy – tzw. laparotomia. Zabieg polega na otwarciu powłok jamy brzusznej, w czasie którego lekarz rozcina skórę, mięśnie i otrzewną (tzw. klasyczna operacja). Stosowana jest głównie przy zaawansowanej endometriozie – w przypadku masywnych zrostów. Jej wadą jest dłuższa rekonwalescencja pacjentki, wolniejsze gojenie się ran, poważniejsze ryzyko zakażeń pooperacyjnych oraz ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej.

Więcej na temat endometriozy możesz przeczytać tutaj .

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki