Badanie cytologiczne – rób je regularnie!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 6
iStock_000001879213XSmall

Badanie cytologiczne, potocznie zwane cytologią, pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego w szyjce macicy, jak również innych chorób dróg rodnych. Najważniejsze, aby poddawać mu się regularnie. Dzięki temu niepokojące zmiany mogą zostać wcześnie wykryte i wyleczone. Oczywiste? Nie dla wszystkich. Ponad 30% Polek nigdy nie poddało się temu badaniu.

Profilaktyka zamiast leczenia

Rak szyjki macicy to nie jedyna, ale najważniejsza choroba, którą można zdiagnozować za pomocą badania cytologicznego. Pozwala ono także na rozpoznanie innych chorób dróg rodnych, np. nadżerki, która – nieleczona – może powodować raka. Cytologia zdecydowanie najczęściej łączona jest jednak z rakiem szyjki macicy. Dzięki niej nowotwór można wykryć już we wczesnym stadium, co ogromnie ułatwia jego wyleczenie. Badanie polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Jest krótkie, nieinwazyjne, w zasadzie nie powoduje większego bólu, a do tego można je wykonać całkowicie bezpłatnie. Mimo tego w naszym kraju wciąż zbyt mało kobiet decyduje się na jego wykonanie. Aż jedna trzecia Polek nigdy mu się nie poddała. Tymczasem te kilka minut poświęcone raz do roku może uratować życie.  Połowa przypadków zanotowanych w naszym kraju kończy się bowiem śmiercią.

Regularna cytologia – dlaczego tak ważna?

Regularne wykonywanie badania cytologicznego jest bardzo ważne. Zanim bowiem rozwinie się rak, mamy do czynienia z tzw. wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy, czyli najprościej mówiąc – z fazą przedrakową. Może się ona rozwinąć w nowotwór, co trwa od 3 do 10 lat, jednak nie powoduje absolutnie żadnych objawów. Jedynym sposobem na wykrycie niepokojących zmian jest właśnie cytologia. Wczesna diagnoza daje szansę na ich usunięcie, gdy są jeszcze niewielkie. Dlatego właśnie regularność wykonywania tego badania ma kluczowe znaczenie.

Od kiedy?

Jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że pierwsza cytologia powinna mieć miejsce
w okolicach 25 roku życia. Obecnie ten pogląd uległ zmianie, gdyż wiek, od którego młodzi ludzie rozpoczynają kontakty seksualne coraz bardziej się obniża. W związku z tym przyjmuje się, że cytologię należy wykonać do trzech lat po pierwszym stosunku.

Jak często?

Badanie można wykonywać raz do roku, jednak gdy kilka pierwszych cytologii nie dało powodów do niepokoju, a kobieta ma ponad 30 lat, wystarczy kolejnej poddać się za 2-3 lata. Częściej niż raz w roku powinny natomiast badać się osoby z grupy ryzyka (czyli np.  gdy w bliskiej rodzinie zdarzył się przypadek raka szyjki macicy).

Średnia ocena: 12345 1,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki