Ćwicz, gdy starasz się o dziecko

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 6
aerobic

Sport to najlepsza rzecz, jaką możemy podarować swojemu organizmowi. Szczególnie w połączeniu ze zdrową dietą. Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana podczas starań o dziecko. Regularny wysiłek pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów, poprawi elastyczność i wytrzymałość mięśni, a ponadto pomoże w walce ze stresem. Ćwicząc, nie tylko przygotowujesz organizm do ciąży, lecz także poprawiasz płodność.

Ruch to zdrowie

Nikt nie zaprzeczy, że aktywność fizyczna to samo dobro. Poprawia nie tylko wygląd, ale i samopoczucie. Podczas ćwiczeń wydzielają się bowiem endorfiny zwane potocznie „hormonami szczęścia”. Poprawiają humor i wywołują zadowolenie z siebie. Dzięki ćwiczeniom fizycznym poprawiamy także elastyczność swojej skóry i mięśni. Mocne mięśnie pomogą spędzić ciążę w dobrej kondycji, a także ułatwią poród. Regularny wysiłek poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, zmniejsza ryzyko chorób serca i osteoporozy. Nikomu nie trzeba także przedstawiać dobroczynnego wpływu ruchu na spalanie kalorii i pomoc z redukcji tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna jest więc bezsprzecznie najlepszą metodą na utrzymanie zdrowia oraz dobrego wyglądu i samopoczucia. Pomaga także poradzić sobie ze stresem, który jest jednym z największych wrogów płodności. Zdrowie i dobry ogólny stan organizmu to warunki, jakie kobieta powinna spełniać, gdy chce zajść w ciążę. Aktywność fizyczna to dobra droga do osiągnięcia tego celu.

Zdrowy styl życia poprawia płodność

Podczas starań o dziecko bardzo ważne jest utrzymywanie organizmu w dobrej formie. Niebagatelny wpływ mają tu zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i odpowiednia dieta. Nadwaga może wpłynąć negatywnie na kobiecą płodność. Jeśli borykasz się z tym problemem, postaraj się zrzucić zbędne kilogramy najlepiej jeszcze zanim zaczniesz poważne starania o malucha.  O tym, czy twoja waga jest prawidłowa przekonasz się, obliczając swój współczynnik BMI (ang. Body Mass Index). Gdy wyniesie więcej niż 25, oznacza to, że masz nadwagę.Jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś intensywnie, spróbuj stopniowo wprowadzać więcej ruchu do swojego codziennego życia. Zacznij od dłuższych spacerów, możesz też zapisać się np. na jogę. Dobrym pomysłem jest także bieganie albo basen. Już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie pomoże ci przygotować ciało do ciąży. Nie można jednak przesadzać. Najlepszy jest umiarkowany wysiłek.

Co za dużo, to niezdrowo

Z ćwiczeniami, zarówno podczas starań o dziecko, jak i samej ciąży, nie można przesadzać. Przede wszystkim nie można wpaść w obsesję i zacząć intensywnie się odchudzać. Wszelkie suplementy diety, jak również środki przeczyszczające nie są w tym okresie wskazane. Niedowaga, podobnie jak nadwaga, sprzyja bowiem niepłodności. Norwescy naukowcy dowiedli, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny znacznie utrudnia zajście w ciążę.  Kobiety bardzo forsujące swoje ciało nie mają bowiem wystarczającej energii. Ich ciało zużywa ją w trakcie ćwiczeń i nie ma już siły sterować hormonami. Zbyt duża aktywność fizyczna nie sprzyja płodności, ponieważ może zaburzać cykl. Dlatego trzeba zachować umiar. Chodzi przecież nie o to, aby być chudą czy umięśnioną, ale zdrową.

Zaszłaś w ciążę? Ćwicz dalej!

Gdy doczekasz już upragnionej ciąży, nie powinnaś przestawać ćwiczyć. Umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana nawet podczas ciąży. Dlaczego? Otóż ćwiczenia pomagają łatwiej znieść ciążę i szybciej wrócić do formy już po porodzie. Wiele klubów fitness ma w ofercie specjalne programy dla przyszłych mam. Ćwiczenia wykonuje się je w grupie pod okiem doświadczonego trenera. W domu najlepiej wykonywać specjalną gimnastykę opartą na tej, która jest prezentowana w szkole rodzenia. Pomaga lepiej przygotować się do porodu, uelastycznia mięśnie i uczy odpowiedniego oddechu. Wystarczy na to poświęcić około 15 minut trzy razy w tygodniu. Dobrze jest wykonywać także ćwiczenia, które wzmocnią obciążony przez brzuszek ćwiczenia, a także te rozciągające mięśnie krocza i miednicy. Szczególnie polecanymi dla ciężarnych kobiet formami aktywności fizycznej są: pływanie, joga, taniec towarzyski i spacery. Spodziewając się dziecka, należy z kolei zrezygnować z jazdy na rowerze, rolkach, łyżwach i nartach oraz innych sportów, w których istnieje ryzyko upadku lub uderzenia.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki