Testy owulacyjne – który najlepszy?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
testy

Test owulacyjny pozwoli w prosty sposób oznaczyć moment owulacji. Nie trzeba nikomu raczej tłumaczyć jak jest on istotny w przypadku starań o dziecko. Taki test przyda się, gdy samodzielna obserwacja nie wystarcza albo jest niemiarodajna, gdy mamy nieregularne cykle bądź też dla większej pewności. Jakie testy są najlepsze?

Test owulacyjny – jak to działa?

Przed owulacją w organizmie kobiety dochodzi do wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (LH). Jest to hormon odpowiadający właśnie za stymulację jajeczkowania. LH pobudza też syntezę progesteronu. Test owulacyjny bazuje właśnie na tym fakcie, mierząc stężenie hormonu luteinizującego w kobiecym moczu lub ślinie.

Dzięki niemu jesteśmy w stanie wręcz… przewidzieć owulację na kilka godzin zanim faktycznie będzie miała miejsce. To metoda dokładna i wiarygodna. Szczególnie przyda się kobietom, które mają problem
z naturalnym wyznaczaniem momentu owulacji na podstawie np. temperatury.

Rodzaje testów owulacyjnych

Test owulacyjny  można kupić w aptece. Często bywa tak, że podczas jednego cyklu wykorzystujemy więcej niż jedną sztukę, warto wobec tego mieć pewien zapas. Jakie są rodzaje testów owulacyjnych?

  • Paskowy (Zanurzeniowy) – w przypadku korzystania z takiego testu trzeba też zaopatrzyć się
    w pojemniczek na mocz. Pasek testu należy umieścić w wypełnionym pojemniku (trzeba uważać, żeby zamoczyć go tylko do wskazanego poziomu), a po kilku minutach odczytać wynik. Plusem testu paskowego z pewnością niska cena – jest najtańszy z wszystkich trzech rodzajów – oraz łatwość wykonania. Niestety, ryzyko niewłaściwego przeprowadzenia testu jest najwyższe.
  • Strumieniowy – test ten (pasek obudowany nakładką, podobnie jak w przypadku testu paskowego) można wykonać w dwójnasób: umieścić bezpośrednio w strumieniu moczu lub też potraktować jak test paskowy. Wynik można odczytać po kilku minutach. W jego przypadku ryzyko zamoczenia powyżej wskazanej linii jest mniejsze, ponieważ ma specjalne zabezpieczenie. Tego typu test jest bardzo łatwy w wykonaniu. Jego cena jest jednak zwykle wyższa niż testu paskowego.
  • Płytkowy – mocz zbieramy z pojemnika do specjalnej pipety, a następnie nanosimy odpowiednią ilość na płytkę w teście. Wynik odczytujemy po kilku minutach. To test najdroższy. Istnieje także możliwość niewłaściwego wykonania.
  • Test ze śliny - propozycja dla osób, które szukają metody niewymagającej kontaktu z moczem. Tego typu testy są także czułe i wiarygodne, a przede wszystkim – bardzo wygodne w stosowaniu
    i dyskretne.

testy2

Który wybrać?

Na rynku istnieje sporo testów. Który będzie najlepszy?

Hydrex LH – pięciopak testów paskowych. Czytelna instrukcja, duża dokładność, przystępna cena (około 20 zł) oraz dobre oceny wśród użytkowników – to cechy przemawiające za tym produktem.

Clearblue – test cyfrowy – cena tego testu jest wysoka (kosztuje on około 100 zł), a w opakowaniu mamy 10 sztuk. Jest to test strumieniowy, a więc może też działać jak paskowy. Wyświetlacz tego testu jest paskowy, co ułatwia jego odczytanie. Ponadto charakteryzuje się dużą dokładnością.

Diagnosis LH Vitam – pięciopak testów paskowych. Jest wysoko oceniany przez użytkowników za dokładność. Zaletą jest także bardzo przystępna cena (około 10 zł za opakowanie).

Afrodyta – test ze śliny wielokrotnego użytku. Jednej sztuki można używać przez rok, tak więc przy cenie około 80 zł jest to pod względem kosztowym dobry wybór.

HorienMedical – test paskowy, którego dużą zaletą jest cena – opakowanie 30 sztuk kosztuje około 17 zł. Biorąc pod uwagę niską cenę, test w ocenie użytkowników jest dobry.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki