Dlaczego nie masz okresu? 8 przyczyn

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
okres1

Każda kobieta wie, że warto obserwować swój cykl. Wszelkie „zawirowania” i nieprawidłowości, jakie zaobserwujemy  powinny zwrócić naszą uwagę. Szczególnie tak ewidentne jak… brak miesiączki. Jakie mogą być przyczyny zatrzymania okresu?

Cykl miesięczny w pigułce

Prawdopodobnie każda kobieta zna jego przebieg, ale dla odświeżenia przypominamy cztery fazy cyklu.

  • Faza I – menstruacja: pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Złuszcza się rozrośnięty nabłonek błony śluzowej macicy, wydostaje się na zewnątrz z krwią.
  • Faza II – folikularna: występuje przed owulacją, nabłonek błony śluzowej macicy znów narasta, zaczyna dojrzewać kilka pęcherzyków Graafa. Wpływa na to wyższy poziom estrogenów i FSH.
  • Faza III – owulacja: tylko jeden z Pęcherzyków Graafa dojrzewa, wzrasta poziom LH, oocyt uwalnia się z pęcherzyka, dojrzewa w jajniku i jako komórka jajowa czeka na zapłodnienie.
  • Faza IV – lutealna: to, co zostało z Pęcherzyka Graafa przekształca się w ciałko żółte, które wydziela progesteron, by przygotować błonę śluzową macicy do zapłodnienia. Jeśli ono nie nastąpi, wracamy do Fazy I.

okres 2

Dlaczego nie masz miesiączki?

Przyczyny braku okresu  lub znacznego przesunięcia jego terminu w danym cyklu mogą być bardzo różne

i ciężko diagnozować się samodzielnie, bez choćby dodatkowych badań. Dlatego zawsze kiedy okres się nie pojawia lub mocno się spóźnia, konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Niżej przedstawiamy najpowszechniejsze przyczyny zatrzymania miesiączki lub jej opóźnienia.

Jesteś w ciąży

To dość oczywisty powód, który przychodzi do głowy jako pierwszy. Kiedy nie masz miesiączki, a regularnie współżyjesz – najpierw zrób test ciążowy. Zastanów się też, czy nie masz innych objawów wczesnej ciąży.

Przechodzisz menopauzę

Niestety, nie tylko kobiety po 50. roku życia przechodzą menopauzę. Czasem dotyka to osób o wiele młodszych. Mówimy wtedy o przedwczesnej menopauzie.

Przesadziłaś z ćwiczeniami

Jeśli trenujesz bardzo ciężko, bardzo intensywnie i bardzo często jest szansa, że brak miesiączki można przypisać właśnie temu. Organizm wycieńczony nie działa prawidłowo – to dotyczy także kobiecego cyklu!

Mocno się odchudzasz

Jeśli mocno się odchudzasz, a nawet masz niedowagę lub dochodzi nawet do anoreksji– przyczyn braku okresu możesz szukać i tutaj. Drakońska dieta nie sprzyja ani płodności ani równowadze organizmu.

Ważysz za dużo

Podobnie jak w przypadku niedowagi, anoreksji i drastycznych diet odchudzających, nadwaga i otyłość mogą powodować zaburzenia prowadzące do zaniku miesiączki.

Chorujesz

Istnieją choroby, które mogą przyczyniać się do zaburzeń cyklu. Może to być PCOS, choroby tarczycy, cukrzyca i inne związane z układem hormonalnym. Także niektóre leki mogą zatrzymać okres. Należą do nich m.in. antydepresanty, nasenne, na nadciśnienie…

Masz Hiperprolaktynemię

Hiperprolaktynemia to zaburzenie wynikające z nadmiernej ilości prolaktyny. To może wpływać na zaburzenia cyklu, a w tym – zatrzymanie miesiączek. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może też zatrzymywać owulację. Jeśli w badaniach zostanie stwierdzona hiperprolaktynemia, należy szukać jej przyczyn.

Zaburzasz naturalny rytm swojego organizmu

Jeśli pracujesz zmianowo lub bardzo często podróżujesz i zmieniasz strefy czasowe – zaburzasz rytm organizmu. Czasem wywołuje to nawet takie reakcje, jak zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki