
Objawów ciąży jest wiele. Są jednak pewne symptomy, które – mimo że w danym przypadku sygnalizują, iż w brzuszku rozwija się nowe życie – w innych są co najwyżej objawem zatrucia czy infekcji. Jak więc rozpoznać, kiedy owe sygnały są rzeczywiście początkiem wspaniałej, 9-miesiecznej przygody?
Rewolucja w kobiecym organizmie rozpoczyna się już w momencie zapłodnienia komórki jajowej. Wtedy to procesy zachodzące w ciele kobiety zostają w pewien sposób zaburzone. Wszystko to jest spowodowane działaniem hormonów, które nie tylko buszują we wnętrzu organizmu, ale też dają pewne sygnały na zewnątrz. Istnieje szereg objawów, które co najwyżej nieśmiało podpowiadają o możliwości zapłodnienia. Jeżeli kobieta z niecierpliwością oczekuje takiego zdarzenia – z pewnością je zauważy i szybko zinterpretuje zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Jeśli nie, być może zauważy, ale najpewniej zignoruje. Są i takie objawy, które nie tylko ciążę sugerują, ale po prostu wskazują na jej rozwój. Pierwsze wspomniane oznaki należy zweryfikować u lekarza, który zdiagnozuje, czy nasze przypuszczenia są właściwe. Oznaki pewne także wymagają konsultacji, ale już pod kątem prawidłowego rozwoju ciąży. Jak je rozpoznać i zinterpretować właściwie?
Na początek symptomy, których nie można uznawać za pewną oznakę ciąży. Dla osoby oczekującej na dziecko, będą z pewnością znakiem, że coś w organizmie się zmienia i bez wątpienia ich nie przeoczy. Więcej nawet – najpewniej będzie je interpretować właśnie w kategoriach możliwego zapłodnienia. Wśród takich objawów wymieniamy:
objawy ze strony układu pokarmowego:
objawy ze strony układu nerwowego:
inne objawy:
Zaobserwowanie wspomnianych objawów nie może być jednak uznawane za sygnał rozwijającego się w brzuchu maleństwa. Mogą one co najwyżej zwiększyć czujność kobiety. A co daje większą pewność?
To na pewno:
Warto jednak zauważyć, że oznaki te ciągle nie dają stu procent pewności. Miesiączka może się zatrzymać z uwagi na zaburzenia hormonalne, pojawienie się choroby zakaźnej, czy chociażby większego stresu. Co więcej, nawet dodatni wynik testu ciążowego nie jest całkowitym potwierdzeniem ciąży, bo może sygnalizować np. pozostałości łożyska po poprzedniej ciąży czy też zmiany hormonalne związane z menopauzą.
Jak więc widzimy, rozpoznanie ciąży wcale nie jest taką prostą sprawą. Wprawdzie zaobserwowanie u siebie wszystkich czy chociażby większości ze wspomnianych objawów jest już w większym stopniu symptomatyczne, ale całkowitą pewność dać może dopiero:
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.