Terapia manualna a płodność – jakie metody można wykorzystać?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
terapia manualna w niepłodności 1

Terapia manualna, czyli metoda fizjoterapii, kojarzy się przede wszystkim z rehabilitacją i odzyskiwaniem sprawności po różnego rodzaju urazach. Okazuje się jednak, że jej techniki stosuje się także wspomagająco także w przypadku … niepłodności!

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to metoda fizjoterapii (inaczej zwana chiropraktyką) pomagająca w diagnozowaniu i terapii różnego rodzaju dolegliwości – przede wszystkim takich, jak:

  • bóle kręgosłupa i karku;
  • przeciążenie kręgosłupa;
  • rwa kulszowa;
  • zaburzenia snu;
  • migreny i bóle napięciowe;
  • wady postawy ciała;
  • dyskopatia;
  • urazy;
  • problemy z napięciem okolic miednicy.

Ten rodzaj terapii wykorzystuje masę technik, jak masaż, rozciąganie. Jest ona bezpieczna, choć przeciwwskazania obejmują m.in. ciążę, osteoporozę, nowotwory, zwichnięcia, złamania.

Holistyczne podejście do niepłodności

Okazuje się, że fizjoterapię można wykorzystywać także w przypadku… problemów z płodnością i niepłodności! Mówi się wręcz o tak zwanej „rehabilitacji płodności” i choć nie jest to jeszcze pojęcie bardzo rozpowszechnione, z pewnością warto mu się uważniej przyjrzeć.

Obecnie naturalne metody wspomagania płodności takie, jak choćby psychoterapia czy akupunktura stają się popularniejsze ponieważ coraz więcej osób zaczyna niepłodność traktować holistycznie, a nie tylko jako problem jednego narządu czy organu.

terapia manualna w niepłodności 2

Fizjoterapia w niepłodności

W jaki sposób fizjoterapię, terapię manualną można wykorzystać w przypadku problemów z płodnością? Jakie metody bierze się pod uwagę?

  • Akupresura/Akupunktura – używane przede wszystkim, by zwiększyć szanse na powodzenie procedury in vitro – mają wpłynąć pozytywnie na zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży. Akupunktura polega na wbijaniu bardzo cienkich igieł w odpowiednie miejsca w ciele w celu ich stymulacji. Akupresura to wersja nieco łagodniejsza – chodzi w niej o uciskanie, dotykanie, pukanie.
  • Masaż „płodności” – oprócz tego, że pomaga zrelaksować, obniżyć poziom stressu i rozluźnić, masaż mający na celu poprawę płodności wpływa na tkanki głębokie, a więc m.in. pomaga rozbić zrosty. Stosuje się go także pomocniczo przy takich chorobach i zaburzeniach, jak endometrioza, PCOS (http://staraniowy.pl/czym-jest-pcos/), nieregularne owulacje, torbiele, niedrożność jajowodów.

Czytaj także: Niepłodność jajowodowa

terapia manualna w niepłodności 3

  • Fizjoterapia uroginekologiczna – terapeuci uroginekologiczni pomagają w takich dolegliwościach, jak nietrzymanie moczu, ból, różne dysfunkcje obejmujące narządy miednicy mniejszej, ale także – endometrioza i bolesne stosunki.
  • Refleksologia – to rodzaj masażu stóp, podczas którego uciska się konkretne miejsca, które mają być odzwierciedleniem narządów i organów w ciele. Punkty na stopie mają więc odpowiadać m.in. jajnikom, jajowodom. Dzięki odpowiedniemu uciskowi wpływa się na ich pracę.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki