Niepłodność FAQ

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
nieplodnosc (3)

Bez względu na to, na jakim etapie diagnostyki lub leczenia niepłodności się znajdujecie, w Waszych głowach kłębi się zapewne wiele pytań. Nie sposób zebrać je wszystkie, nie sposób na wszystkie odpowiedzieć, bo wyjaśnienie często jest zależne od indywidualnej sytuacji danej pary. Dzisiaj odpowiadamy na te podstawowe.

Czym jest niepłodność?

Przede wszystkim jest chorobą, a to znaczy, że w zdecydowanej większości przypadków podlega leczeniu. Niepłodność można stwierdzić w momencie, kiedy parze, która podejmuje regularne współżycie bez zabezpieczenia w okresie płodnym, nie udaje się zajść w ciążę po upływie 12-tu miesięcy. Warto jednak pamiętać, że taka sytuacja nie jest jeszcze diagnozą niepłodności – jest sygnałem, że warto sprawdzić, dlaczego starania są bezskuteczne i w razie potrzeby poszukać pomocy specjalisty.

Kogo najczęściej dotyka niepłodność?

Niestety, na to pytanie nie znajdziemy odpowiedzi. Bo niepłodność to choroba, która może dotyczyć każdego z nas – bez względu na wiek, płeć, a nawet na to, o które dziecko się staramy. Nie wszyscy rodzice mają bowiem świadomość istnienia tzw. niepłodności wtórnej – sytuacji, kiedy o ciążę stara się bezskutecznie para, mająca już dziecko (lub dzieci). O tym, jakie mogą być przyczyny wspomnianego zjawiska pisaliśmy dla  Was tutaj .

Jakie mogą być przyczyny niepłodności?

Bardzo różne. Mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny. Czasami bywa też tak, że partnerzy nie mogą mieć dziecka wspólnie, podczas gdy w innych związkach byłoby to możliwe. Więcej na temat przyczyn kobiecej niepłodności pisaliśmy dla Was tutaj . O tym, dlaczego to mężczyzna może mieć problem z płodnością możecie przeczytać w artykule .

nieplodnosc2 (3)

 Gdzie leczyć niepłodność?

W klinice leczenia niepłodności. W większych miastach znajdziemy kilka tego rodzaju placówek, a w wyborze najlepszej może nam pomóc ranking klinik , tworzony przez ekspertów. Oczywiście na takie leczenie powinien nas skierować lekarz ginekolog, który zleci podstawowe badania, postawi wstępną diagnozę i podpowie, dlaczego starania nie kończą się sukcesem. Czasami bowiem okazuje się, że wizyta w klinice nie jest potrzebna – wystarczy zmiana diety, zadbanie o kondycję fizyczną, poprawienie parametrów określonych hormonów czy ogólne zadbanie o zdrowie. Z tego właśnie względu, zaczynając walkę z niepłodnością, warto odwiedzić także tych specjalistów.

Jakie badania wykonać w kierunku niepłodności?

O tym, jakie badania w kierunku niepłodności najlepiej wykonać w pierwszej kolejności, podpowie lekarz ginekolog na podstawie wywiadu lekarskiego i indywidualnej sytuacji pacjentów. W przypadku kobiet najczęstszą przyczyną problemów z płodnością są zaburzenia hormonalne, dlatego to właśnie sprawdzenie określonych hormonów często zaleca się na starcie (szczególnie FSH i LH). Więcej na temat badań, które należy wykonać w diagnostyce niepłodności pisaliśmy dla Was tutaj .

Takie badania będą potrzebne zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny, ponieważ jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności są nieodpowiednie parametry nasienia (które naprawdę można poprawić!).

Jak leczyć niepłodność?

Wszystko zależy od przyczyny niepłodności. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne (np. zmian anatomicznych), czasami farmakologiczne (stymulacja owulacji,  wyrównanie zaburzeń endokrynologicznych). Jeżeli nie są one wystarczająco efektywne bądź po prostu niemożliwe, wówczas rozważa się zastosowanie metody rozrodu wspomaganego medycznie. Podstawowymi metodami są inseminacja domaciczna oraz zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.

Ile kosztuje leczenie niepłodności?

Także i ta kwestia zależna jest od przyczyn niepłodności. Bez względu na nią jednak, leczenie zawsze będzie generować koszty, bo same wizyty u specjalistów i wykonywanie zleconych badań nie należą do najtańszych. Do tego trzeba dodać koszty ewentualnej farmakoterapii czy – w razie potrzeby – zalecanych zabiegów. Orientacyjne ceny ostatnich przedstawiliśmy Wam w artykule .

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat niepłodności, zapraszamy do naszej wyszukiwarki, w której z pewnością znajdziecie odpowiedź na nurtujące Was pytania. Śledzimy najnowsze doniesienia na temat niepłodności i staramy się na bieżąco uzupełniać nasze zasoby o treści pożądane przez osoby, borykające się z tą chorobą. Jeżeli nie możecie znaleźć odpowiedzi na swoje wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki