Naprotechnologia i inne naturalne metody leczenia niepłodności

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 1
naturlane sposoby 1

Podejście do naturalnych metod leczenia niepłodności jest bardzo różne – jedni są do nich nastawieni optymistycznie, a inni podchodzą z rezerwą, wątpiąc w ich skuteczność. O jakich metodach mowa?

W zgodzie z naturą

Naturalne metody leczenia wzbudzają wiele kontrowersji, nie tylko w przypadku niepłodności. Ich absolutni zwolennicy traktują je jako alternatywę metod standardowych. Przeciwnicy – kategorycznie skreślają, a grupa „umiarkowana” uważa, że mogą być uzupełnieniem metod bardziej inwazyjnych.

Jak to wygląda w przypadku walki z niepłodnością? Które z metod można zaliczyć do tych naturalnych i na czym one polegają?

Naprotechnologia – „alternatywa” in vitro?

Naprotechnologia często przedstawiana jest jako etyczna alternatywa in vitro. Niestety, prawda jest inna – naprotechnologia to w dużej mierze metoda diagnostyki, a nie leczenia niepłodności. Opiera się o  wyznaczanie momentu owulacji (stosuje się obserwacje metodą Creightona, czyli bazującą na właściwościach śluzu szyjkowego). Dzięki temu można zaobserwować nieprawidłowości – te związane z przebiegiem cyklu.

Następnie, jeśli takie jest wskazanie, leczy się je hormonami lub zabiegowo. Naprotechnologia może być dobrą naturalną metodą walki z niepłodnością, jednak tylko w prostych przypadkach, kiedy problem to np. nieregularny cykl. Pomaga także parom, które mają niewielką wiedzę dotyczącą funkcjonowania kobiecego organizmu.

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu to temat bardzo zbliżony do Naprotechnologii. Zawsze warto „zapoznać się” z przebiegiem swojego cyklu – wiedzieć ile dokładnie trwa (bo nie zawsze jest to 28 dni, każda kobieta jest inna), czy jest regularny, kiedy następuje owulacja i czy odczuwa się jakieś jej objawy (czasem takowe mogą się zdarzać).

Moment owulacji można ustalić, i jest to najpewniejsza metoda, u lekarza, wykonując badanie USG - trzy lub cztery razy dla pewności. Istnieją też testy owulacyjne dostępne w aptekach. Dzięki monitoringowi cyklu można od razu zauważyć pewne nieprawidłowości.

Joga hormonalna

To bardzo ciekawa metoda, oparta oczywiście o klasyczną jogę, jednak celem praktyki jest w tym przypadku przywrócenie optymalnego działania żeńskich hormonów. Faktycznie, zaleca się korzystanie z tego typu ćwiczeń kobietom zmagającym się z niepłodnością. Joga hormonalna nie wyleczy jej, ale na pewno wspomoże starania, wprowadzi do ciała harmonię, równowagę i, co równie ważne, pozwoli uporać się ze stresem, zmniejszyć niepokój.

jogga

Akupunktura

Akupunktura polega na, ogólnie ujmując, wbijaniu cieniutkich igieł w ciało pacjenta – miejsca dobierane są w zależności od dolegliwości. Okazuje się, że w przypadku problemów z zajściem w ciążę również można nakłuwać pewne punkty na ciele celem wspomagania regulacji hormonalnej, odstresowania, uspokojenia.

Dieta i ruch

Nie sposób pominąć tematyki zdrowego trybu życia – odpowiednie odżywianie, utrzymywanie zdrowej wagi (ani otyłość i nadwaga, ani niedowaga nie sprzyjają płodności) oraz wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej dawki ruchu mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i w tym – na płodność.

Co do diety, poleca się, by zawierała produkty bogate w cynk (pestki dyni, słonecznika), witaminę E (zwaną witaminą płodności), żelazo. Do jadłospisu warto włączyć warzywa – także te zielone, liściaste, jak choćby szpinak. Oprócz tego – chude mięso, jajka, owoce. Najogólniej ujmując, dieta (powinna być po prostu zdrowa, bez śmieciowego jedzenia, słodyczy, nadmiaru alkoholu i innych szkodliwych produktów.

Masaż płodności

Masaż płodności to specjalny typ masażu tkanek głębokich, który może pomóc w pozbyciu się zrostów w jajowodach. Polecany jest wobec tego w przypadku m.in. niedrożności jajowodów, endometriozy, PCOS, torbieli na jajnikach, bardzo bolesnych menstruacji oraz niepłodności idiopatycznej (http://staraniowy.pl/dieta-po-cesarce-jak-wzmocnic-organizm) czyli takiej, której pochodzenia nie udało się ustalić). Oprócz tego, masaż pomoże się odprężyć, zrelaksować, odstresować.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki