Jakie badania warto zrobić przed ciążą?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
jakie badania warto zrobić przed ciążą 1

Do ciąży, jak do każdego ważnego wydarzenia w życiu, warto się przygotować. To z pewnością pomoże uniknąć pewnych nieprzyjemnych niespodzianek i pozwoli przeżywać starania, a także te 9 miesięcy noszenia dziecka pod sercem, z większym spokojem. Jakie badania warto wykonać przygotowując się do ciąży?

Badania przed ciążą są ważne

Każda mama wie, jaki ogrom badań wykonuje się już będąc w ciąży. Jednak te, którym warto się poddać dopiero na etapie jej planowania są również bardzo ważne! Takie badania, przede wszystkim, sprawdzą nasz stan zdrowia i od razu wykluczą (lub, niestety, potwierdzą) ewentualne (bardziej ewidentne) problemy

z płodnością. Pozwolą też odpowiednio przygotować się do ciąży sprawiając, że starania będzie można zacząć bez obaw i niepokoju.

Jeszcze na etapie planowania warto przede wszystkim udać się do ginekologa, który wskaże kierunek, dobierze ewentualną suplementację (obowiązkowo kwas foliowy – najlepiej minimum 3 miesiące przed rozpoczęciem starań) i określi, jakie badania warto wykonać. Lista ta może się pokryć z tym, co prezentujemy poniżej.

badania przed ciążą 2

Morfologia, mocz, lipidogram, OB 

Absolutnie podstawowe badania, które oprócz tego, że powinny być wykonywane regularnie, stanowią też bazę przed staraniami. Ich wyniki mogą wskazać ewentualne nieprawidłowości, którym należy się dokładniej przyjrzeć.

Glukoza

Nie wolno przed rozpoczęciem starań zapominać o badaniu glukozy (niektórzy lekarze zalecają także badanie krzywej cukrowej) – jest ono ważne pod kątem cukrzycy. Jeśli kobieta ma cukrzycę, czego nie jest świadoma, starania i sama ciąża będą bardziej problematyczne, dlatego warto sprawdzić to wcześniej.

USG ginekologiczne

Ważne, a przy tym proste i szybkie badanie pozwalające sprawdzić czy z macicą, jajnikami i jajowodami wszystko w porządku. USG ginekologiczne pozwala też ocenić endometrium, a także występowanie torbieli, mięśniaków czy polipów.

Badania tarczycy

Choroby tarczycy, przede wszystkim Hashimoto, to obecnie plaga. A ponieważ zaburzenia hormonów związanych z tarczycą mają wpływ zarówno na starania, jak i samą ciążę – warto oznaczyć ich poziom (TSH, FT3, FT4). Oprócz tego można wykonać badania poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych – anty-TPO i anty-TG. Jeśli są wysokie, może to wskazywać (nawet przy optymalnym poziomie hormonów) na chorobę Hashimoto. Ostatecznym potwierdzeniem jest zwykle USG tarczycy.

Różyczka, Toksoplazmoza, Ospa

Warto przed ciążą oznaczyć przeciwciała przeciwko tym chorobom, ponieważ w przypadku ich braku, zachorowanie w ciąży może mieć bardzo negatywne skutki dla dziecka.

Cytomegalia

Jeśli kobieta pierwszy raz przechodzi tę chorobę w ciąży, ryzyko dla dziecka jest duże. Cytomegia to zagrożenie dla płodu – może spowodować wystąpienie wad rozwojowych, a nawet poronienie czy obumarcie.

Badanie stomatologiczne

Przed rozpoczęciem starań o dziecko konieczne jest także doprowadzenie do porządku wszelkich ewentualnych ubytków, pozbycie się próchnicy. Takie niewyleczone stany zapalne mogą negatywnie wpływać na zdrowie dziecka.

przed ciążą 3

 Badanie AMH

Kobieta, jeśli obawia się problemów z zajściem w ciążę, może wykonać także badanie AMH, czyli rezerwy jajnikowej . Jego wynik mówi o tym, ile zostało nam jeszcze komórek jajowych. Niskie stężenie AMH to powód do niepokoju, gdyż może wskazywać na ewentualne problemy z zajściem w ciążę.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki