Troje rodziców – czy to możliwe?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 2
dna

Rodzice to słowo, które zawsze przywodzi na myśl dwie osoby – matkę i ojca. Być może już niedługo termin ten stanie się nieco mniej jednoznaczny. Troje rodziców – czy to możliwe?

W jaki sposób?

Pomysł na zwiększenie liczby rodziców narodził się w Wielkiej Brytanii. Oczywiście to tylko przenośnia, gdyż celem naukowców z Newcastle University nie było podważenie dotychczasowego prawa natury, ale raczej usprawnienie jego mechanizmów. Z uwagi na to, że w kraju tym stosunkowo wiele dzieci cierpi na choroby wynikające z mutacji w DNA mitochondrialnym, specjaliści postanowili poszukać sposobu na „uzdrowienie” wadliwych DNA. Nowa metoda może pomóc wyeliminować niektóre tego typu choroby. W jaki sposób? Poprzez wprowadzenie do zarodka – DNA osoby trzeciej. To „obce” DNA miałoby na celu zastąpienie zmutowanych genów. Odbywałoby się poprzez usunięcie jądra komórkowego z komórki jajowej przyszłej matki oraz z materiału ojca oraz umieszczenie tych genów w zdrowym materiale dawcy. Następnie należałoby doprowadzić do zapłodnienia w wyniku procedury In vitro. W ten sposób wadliwe mitochondria zostałyby zupełnie usunięte.

Dla kogo i gdzie?

Metoda sprawdziłaby się na pewno w przypadku rodzin, obciążonych ryzykiem przekazania dziecku nieuleczalnej choroby genetycznej. Wiedząc o takim ryzyku, para mogłaby skorzystać właśnie z DNA osoby trzeciej. Fragment obcego materiału byłby niewielkich rozmiarów i – jak twierdzą naukowcy – nie wpływałby na tożsamość człowieka, poczętego w taki sposób. Jak na razie pomysł budzi kontrowersje nawet w samym kraju pochodzenia – Wielkiej Brytanii. Z tego właśnie względu Minister Zdrowia Wielkiej Brytanii poprosił mieszkańców o wyrażenie własnej opinii w tej kwestii. Dopiero pozytywny wynik konsultacji ze społeczeństwem umożliwi zalegalizowane na Wyspach tego typu działań. Brytyjczycy mają jeszcze sporo czasu na przemyślenia. Konsultacje zakończą się dopiero początkiem grudnia. W planach są także publiczne debaty, w czasie których mieszkańcy będą mogli zapoznać się dokładniej ze szczegółami nowej techniki.

Jak radzono sobie dotychczas?

Do tej pory największym osiągnięciem medycyny w tej dziedzinie była tzw. diagnostyka przedimplantacyjna. Metoda ta daje możliwość genetycznej analizy komórek jajowych przed zapłodnieniem lub zarodków przed przeniesieniem ich do macicy. Stosuje się ją właśnie u osób, które są zdiagnozowanymi nosicielami chorób genetycznych. Istnieją dwie możliwe metody. Jedna z nich polega na pobraniu tzw. ciałka kierunkowego, czyli materiału genetycznego matki (na podstawie badania ilości chromosomów znajdujących się na tym fragmencie można z dużym prawdopodobieństwem oszacować liczbę chromosomów w komórce jajowej). Przy pomocy mikroigły lub lasera tworzy się otwór w otoczce komórki jajowej, a następnie pobiera niewielką jej część. Druga metoda polega na pobraniu komórki z zarodka, kiedy ten osiągnie stadium 6-8 komórek. Należy pobrać 1-2 komórki zarodka, z których każda posiada identyczną informację genetyczną (teraz informacja ta pochodzi już od obojga rodziców). Metoda jest zbieżna z poprzednią z tą jednak różnicą, że pierwsza dopuszcza badanie na wcześniejszym etapie, w drugiej zaś – badaniu podlega istniejący już zarodek.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki