Otyłość męska pogarsza płodność

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
iStock_000016515039Large

Na płodność ma wpływ wiele czynników – nie tylko czysto fizjologicznych, lecz również psychicznych. Faktem jest, że im człowiek zdrowszy, tym jego płodność powinna być większa. Jedną z większych szkód, jakie można wyrządzić swojemu organizmowi, i to nie tylko w kontekście starań o dziecko, jest otyłość. Wpływa ona bardzo negatywnie na męską płodność. Może okazać się nawet najważniejszą przyczyną  problemów z poczęciem dziecka.

Styl życia a płodność

Dziś nie jest już niczym szokującym stwierdzenie, że styl życia ma niebanalny wpływ na płodność. Optymalny to taki, w którym uprawiamy aktywność fizyczną, unikamy stresu, używek oraz przestrzegamy zdrowej diety. To bardzo ważne szczególnie w przypadku mężczyzn. Ich nasienie jest bowiem odzwierciedleniem tego, jaki styl życia prowadzą. Zdrowe odżywianie jest jedną z jego najważniejszych części składowych zgodnie z mądrym powiedzeniem, że „jesteś tym, co jesz”.

Kiedy zaczyna się otyłość?

Kilka dodatkowych kilogramów to jeszcze nie otyłość. Chociaż i one mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i wpływać negatywnie na płodność, to stwierdzona otyłość ma o wiele gorsze skutki. Aby przekonać się o tym, czy waga jest w normie warto obliczyć swój wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index). Oblicza się go w prosty sposób: dzielimy masę ciała (w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach).

Otrzymany wynik trzeba porównać ze schematem:

Niedowaga – BMI poniżej 18,5

Prawidłowa waga – BMI od 18,5 do 24,9

Nadwaga – BMI od 25 do 29,9

Otyłość I stopnia – BMI od 30 do 34,9

Otyłość II stopnia – BMI od 35 do 39,9

Otyłość III stopnia – BMI powyżej 40

Konsekwencje otyłości męskiej

Otyłość wpływa negatywnie na męską płodność na kilku płaszczyznach. Jedną z nich są problemy z potencją oraz zaburzenia wytrysku, których przyczyną mogą okazać się właśnie nadprogramowe kilogramy. Sprawność seksualna otyłych mężczyzn znacznie się bowiem pogarsza. Dodatkowo, nadwaga może skutkować chorobami takimi, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Dolegliwości te oraz ich leczenie mogą same w sobie zmniejszać możliwość poczęcia dziecka. Jednak najpoważniejszą konsekwencją męskiej otyłości jest znaczne pogorszenie jakości nasienia, które utrudnia zapłodnienie. Nawet gdy do niego dojdzie istnieje zagrożenie, że zarodek nie przetrwa. Szacuje się, że u mężczyzn otyłych niepłodność występuje dwa razy częściej niż u tych, których masa ciała jest prawidłowa.  Jak widać, konsekwencje otyłości męskiej dla płodności są bardzo poważne. Swoje źródła mają m.in. w zaburzeniu gospodarki hormonalnej. Chodzi o nieprawidłowe wydzielanie hormonów przysadkowych, co może doprowadzić do pogorszenia stanu nasienia. Oprócz tego otyłość generuje tzw. stres oksydacyjny, będący przyczyną powstania w organizmie wolnych rodników. Plemniki są niezwykle wrażliwe na ich negatywne działania. Z kolei podniesiona temperatura w okolicy jąder przyczynia się do uszkodzeń nasienia i zaburza jego produkcję.

Co robić?

Gdy okaże się, że nasze BMI wskazuje na otyłość, warto udać się do lekarza i radykalnie zmienić swój tryb życia tak, aby waga wróciła do normy. Oprócz odpowiedniej diety należy wyrobić w sobie nawyk aktywnego spędzania czasu. Gdy zadbamy o zdrowie, do normy powinna wrócić także płodność.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki