„Damski Żeń-szeń” – pomaga zajść w ciążę?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
zioła

Mnogość różnego rodzaju roślin o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie bądź to całego organizmu, bądź konkretnych jego części, jest bardzo długa. Przedstawiamy kolejne zioło, tym razem mogące pomóc w walce o poczęcie dziecka. Oto tzw. „Damski Żeń-szeń”, czyli Dzięgiel chiński.

Siła ziół

Stosowanie ziół w przypadku różnych dolegliwości, chorób i przypadłości, lub po to, by poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu czy konkretnego organu ma bardzo długą historię. Wiele tego typu roślin znamy dzięki medycynie chińskiej oraz ajurwedzie.

Szczególnie w ostatnich latach zyskują one coraz większą popularność. O ile ciężko jednak zastąpić całą wiedzę medyczną jedynie ziołolecznictwem, warto czasem szukać alternatywnych metod wspomagających. Mogą okazać się bardzo pożyteczne i faktycznie, w wielu sytuacjach, pomóc.

„Damski Żeń-szeń” – co to takiego?

Mianem Damskiego Żeń-szenia określa się Dzięgiel chiński. Roślina ta pochodzi z Chin i tam właśnie występuje w naturze. Wykorzystuje się jej korzeń, który zawiera m.in.:

  • witaminy E, A, B2, B12
  • magnez
  • żelazo
  • kumaryny
  • fitoestrogeny

W medycynie chińskiej Dzięgiel polecany jest na wszelkie kobiece problemy – m.in. te z miesiączką (bolesne lub nieregularne miesiączki), po porodzie, a nawet w przypadku menopauzy . Ma także działanie lekko znieczulające oraz wyciszające i uspokajające.

zioła2

Dzięgiel chiński a płodność

Według medycyny chińskiej Dzięgiel ma wspaniały wpływ na gospodarkę hormonalną kobiet. Właśnie dlatego nadano mu miano „Damskiego Żeń-szenia” i polecany jest w przypadku kłopotów z zajściem w ciążę. Roślina ta ma regulować cykl, co może pomóc wielu kobietom starającym się o dziecko.

Kluczem działania Dzięgla chińskiego są zawarte w nim fitoestrogeny. Te substancje, zawarte w roślinach, działają podobnie, choć oczywiście o wiele słabiej, do estrogenów, czyli żeńskich hormonów. Fitoestrogeny mogą pomóc złagodzić „niedobór” estrogenów, które wpływają m.in. na pracę jajników. Nie warto jednak przeceniać działania fitoestrogenów – pomogą, gdy problem nie jest bardzo nasilony, jednak na pewno nie zastąpią leków.

Co interesujące, fitoestrogeny wpływają też na wygląd skóry, są często wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji – poszerzają naczynia krwionośne, a więc skóra jest odżywiona, poprawiają też jej napięcie.

zioła3

Przeciwwskazania

Dzięgla chińskiego nie należy stosować w czasie miesiączki (ponieważ rozrzedza krew), a także podczas ciąży i karmienia piersią. Nie można także się opalać, ponieważ suplementacja nim zwiększa wrażliwość na słońce. Nie jest polecany, kiedy borykamy się z cukrzycą i chorobami żył.

Zażywanie go zawsze warto skonsultować z lekarzem szczególnie, jeśli nie jest to jedyna tabletka, jaką łykamy.

Zioła na płodność?

Dzięgiel chiński nie jest jedynym ziołem, które poleca się podczas starań o dziecko. Inne rośliny, które chętnie wybierają kobiety próbujące zajść w ciążę to m.in.:

  • wiesiołek – jego działanie ma polegać na zwiększaniu ilości płodnego śluzu szyjkowego.
  • liść maliny – zawiera mnóstwo witamin i minerałów, ma wzmacniać mięśnie macicy, działa też rozkurczowo.
  • przywrotnik pospolity – ma regulować cykle, wzmacnia też mięśnie macicy.
  • niepokalanek mnisi – ma wpływać na hormony regulując je.

Przed rozpoczęciem suplementacji konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, gdyż niektóre zioła mogą wchodzić w reakcję z zażywanymi lekami.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki