Coraz młodsze kobiety cierpią na niepłodność – jakie są przyczyny?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
nieplodnosc1

Niepłodność kojarzy się zwykle z kobietami po 35. roku życia, które napotykają różne przeszkody podczas starań o dziecko. Niestety, jak się okazuje, coraz młodsze panie mają coraz więcej problemów z poczęciem! Dlaczego?

Najlepiej do 35. roku życia?

Powszechna opinia jest taka, że do około 35. roku życia problemów z poczęciem raczej być nie powinno, a „schody” zaczynają się dopiero później. Ma to oczywiście związek z naturalnym cyklem płodności, która zaczyna się pogarszać właśnie po trzydziestce, w okolicach 35. urodzin. Nie ma w tym niczego dziwnego – kobiety są w taki sposób stworzone przez matkę naturę. Im późniejsza ciąża , tym większe ryzyko, że się nie uda lub że po drodze napotka się sporo kłopotów.

Niestety, granica 35. zaczyna się niepokojąco przesuwać… w dół. Obecnie specjaliści są zdania, że najlepszą płodność kobiety mają do 26-27 roku życia! To dane, które można nazwać alarmującymi szczególnie, że właśnie w tym wieku najwięcej kobiet decyduje się obecnie na pierwsze dziecko.

 Problemy coraz wcześniej?

Okazuje się, że przesunięcie granicy potwierdzają naukowcy, także ci z naszego kraju. Na Śląsku odbyły się badania, w których wzięły udział kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Zamiarem było sprawdzenie ich tzw. rezerwy jajnikowej. W tym celu mierzony jest poziom hormonu AMH. Rezerwa jajnikowa to ważne pojęcie

- oznacza „pulę” pęcherzyków jajnikowych, które mają zdolność przekształcenia się w komórki jajowe. Każda kobieta rodzi się z już ustaloną, niezmienną rezerwą, która zmniejsza się z wiekiem i kolejnymi owulacjami.

Co pokazały wyniki? Otóż u młodych kobiet przed trzydziestką wyniki poziomu AMH są coraz częściej zbliżone do tych, jakie notuje się u kobiet w okresie menopauzalnym. To zbyt duży spadek u zbyt młodych kobiet, co składnia do refleksji nad źródłami tego niepokojącego stanu.

Zamyślona kobieta.

 Od czego zależy rezerwa jajnikowa?

Rezerwa jajnikowa zależy przede wszystkim od wieku. Jakie inne czynniki mogą przyczynić się do jej zmniejszenia, nawet u młodszych kobiet? Są to między innymi:

  • palenie papierosów
  • brak aktywności fizycznej
  • choroby takie, jak np. niedoczynność tarczycy lub kory nadnerczy, choroba Adisona, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty trzewny
  • pewne infekcje wirusowe

 Niepłodność w młodym wieku – dlaczego?

Problemy z zajściem w ciążę pojawiające się u coraz młodszych kobiet specjaliści kładą w dużej mierze na karb przewlekłego stresu. Nie da się ukryć, że to codzienny towarzysz coraz szerszego grona osób. Życie staje się coraz bardziej stresujące – mamy na wszystko coraz mniej czasu, a obowiązków przybywa. Stresujemy się w pracy, w domu, ciągle gdzieś pędzimy. Straciliśmy umiejętność odpoczywania i dawania sobie pozwolenia na „nicnierobienie”. Otacza nas zbyt wiele bodźców, uzależniamy się od telefonów, a życie śledzimy głównie przez Instagram. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie i… płodność.

Silny stres może prowadzić do tzw. Hiperprolaktynemii, która oznacza nadmiar prolaktyny i może prowadzić do problemów z płodnością. Stres, brak snu, czy zły stan emocjonalny mogą być przyczynami (choć nie jedynymi) zaburzeń w wydzielaniu prolaktyny.

Styl życia ma niebagatelne znaczenie w przypadku płodności u młodych kobiet – używki, zła dieta, brak aktywności fizycznej, przemęczenie – to wszystko zbiera swoje żniwo. I choć każdy wie i do znudzenia słyszy, że należy „żyć zdrowo”, ciężej wprowadzić takie postanowienia w życie. Szczególnie, że młodzi ludzie nie odczuwają jeszcze żadnych efektów swoich zaniedbań – na te przyjdzie czas później.

Na szczęście jeśli niepłodność wywołana jest stresem czy złym stylem życia, można ją wyleczyć, ale trzeba włożyć w to wiele wysiłku. Rezygnacja ze starych nawyków i prowadzenie bardziej zrównoważonego, spokojniejszego trybu życia na początku bywa dość wymagająca.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki