Cykl miesiączkowy – czy na pewno wiesz wszystko na ten temat?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
1(1)

Pierwsza miesiączka z reguły występuje u dziewczynki w wieku od 11 do 13 lat. Jeden cykl trwa od pierwszego dnia krwawienia do dnia przed kolejną miesiączką. Średni czas trwania cyklu to 28 dni. W tym czasie organizm kobiety przygotowuje się do tego, aby mogła zaistnieć w nim ciąża… Czy rzeczywiście wiesz już wszystko o cyklu miesiączkowym?

Miesiączka

Miesiączka, zwana inaczej menstruacją, polega na złuszczaniu się nabłonka macicy (endometrium) pod wpływem zmian zachodzących w hormonach płciowych (estrogeny i progesteron). Jest to spowodowane faktem, że w jamie trzonu macicy nie zagnieździło się zapłodnione jajo płodowe. Skąd bierze się krwawienie? Złuszczanie się błony macicy odsłania krwawiące mięśnie gładkie, z których to właśnie zbudowana jest macica. Pierwsza miesiączka z reguły występuje już u dziewczynki w wieku 11-13 lat, a poprzedzić ją powinno wzrastanie biustu oraz zwiększanie się ilości wydzieliny z pochwy. Warto zauważyć, że ów wiek nie zawsze był regułą. Obecnie, w wyniku zjawiska tzw. akceleracji pokoleniowej (każde kolejne pokolenie ma tendencję do szybszego dojrzewania biologicznego i płciowego niż poprzednie, czyli  do wcześniejszego osiągania kolejnych etapów rozwoju) nastolatki zaczynają miesiączkować wcześniej, niż działo się to w przypadku ich matek czy babć. Krwawienie z dróg rodnych trwa kilka dni (4-6) i  przebiega co miesiąc. Z uwagi na to, że zwykle złuszczanie się błony macicy dokonuje się na samym początku miesiączki, można zauważyć, że przez dwa pierwsze dni krwawienie jest najbardziej obfite.  Mówiąc najprościej, pojawienie się miesiączki jest dowodem na to, że dziewczynka stała się kobietą i jej organizm jest już zdolny do wydania potomstwa. Data ostatniej miesiączki informuje zaś o wystąpieniu menopauzy (ok 45. roku życia).

Cykl miesiączkowy

Miesiączka to okres, który występuje pomiędzy jednym cyklem płciowym kobiety a kolejnym, a jej zadaniem jest, mówiąc obrazowo, przygotowanie macicy do następnego cyklu. Cały cykl miesiączkowy (inaczej cykl: miesięczny, menstruacyjny, płciowy, hormonalny) trwa przeciętnie 28 dni, choć oczywiście są od tego odstępstwa (cykl może być krótszy lub dłuższy). Z tego też względu możemy mówić o cyklach krótkich (gdy trwają do 25 dni), średnich (trwających 26-30 dni) oraz długich (trwających więcej niż 30 dni). Cykl nazywamy regularnym, jeżeli zwiera się w podanych odcinkach czasu, a wahania długości u jednej kobiety nie przekraczają 5 dni. Jeżeli różnica długości cyklów przekracza 5 dni, wówczas mówimy o cyklach nieregularnych. Długość cyklu liczymy od pierwszego dnia ostatniego krwawienia do ostatniego dnia przed następną miesiączką. Watro jednak zauważyć, że mianem cyklu nie określamy jedynie prawidłowości związanych z wystąpieniem i zanikiem krwawienia z dróg rodnych. Krwawienie to niewątpliwie najbardziej zauważalny symptom przebiegu cyklu, jednak jego punktem kluczowym jest jajeczkowanie. Ponadto cykl ten jest niezwykle istotny z uwagi na to, że określa powtarzające się regularnie zmiany w organizmie dojrzałej płciowo kobiety. Zmiany, które zachodzą w określonym rytmie biologicznym pod wpływem działalności hormonów płciowych, a których wystąpienie umożliwia dojrzewanie komórki jajowej, następnie jajeczkowanie, a w efekcie – przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego już jajeczka.

Jajeczkowanie

W organizmie kobiety istnieje kilkaset tysięcy niedojrzałych komórek jajowych. Każdego miesiąca rośnie oraz dojrzewa kilka komórek, ale zazwyczaj tylko jedna jest uwalniana z jajnika. Moment jej uwolnienia nazywamy owulacją. Zjawisko to występuje zazwyczaj w połowie cyklu – a więc pomiędzy 12. a 18. dniem. Dojrzały pęcherzyk Graffa pęka, uwalniając w tym czasie komórkę jajową do jamy otrzewnowej. Komórka zostaje przechwycona przez strzępki jajowodu i w jajowodzie oczekuje na zapłodnienie. Po około jednym dniu przebywania w jajowodzie, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko obumiera. Moment owulacji może być odczuwany przez kobietę jako ból owulacyjny (raczej niezbyt silny) w podbrzuszu po lewej lub prawej stronie bądź też w okolicy krzyżowej. Niektóre kobiety nie odczuwają go wcale. W miejscu, w którym rozwijało się jajo, powstaje tzw. ciałko żółte, które wydziela hormony, mające za zadanie utrzymanie ciąży. Jeżeli nie dojdzie do połączenia jaja z plemnikiem, wówczas spada poziom hormonów ciałka żółtego. Zachodzi potrzeba usunięcia nabłonka wyścielającego jamę macicy, oczyszczenia jej, czemu służy opisane wyżej krwawienie miesiączkowe. Cykl rozpoczyna się od nowa.

Zgodnie z powyższym opisem, cykl miesiączkowy można podzielić na 4 następujące fazy:

  • faza krwawienia (3 do 5 dni);
  • faza dojrzewania komórki jajowej; pęcherzykowa; folikularna; wzrastania (średnio 12 – 14 dni);
  • faza jajeczkowania – owulacja (mniej więcej w połowie cyklu);
  • faza ciałka żółtego; lutealna; progesteronowa (średnio 14 dni, do ostatniego dnia przed wystąpieniem miesiączki).

Cykl miesiączkowy a płodność kobiety

Dla większości kobiet faza krwawienia miesiączkowego to okres niepłodności, a jednak w przypadku krótkich cykli, nawet w tej fazie może pojawić się śluz płodny (który to umożliwi ewentualnym plemnikom przeżycie w drogach rodnych kobiety aż do momentu owulacji). W czasie fazy pęcherzykowej następuje odnowa błony śluzowej macicy, której to zadaniem jest przygotowanie się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Głównymi hormonami, jakie w tym czasie oddziałują na organizm kobiety są estrogeny. To ze wzrostem ich poziomu u kobiety rozpoczyna się okres płodności. W trakcie fazy owulacyjnej komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu, ale jeśli do tego nie dojdzie, po 24 godzinach obumiera i wówczas rozpoczyna się okres niepłodny. Faza lutealna jest dla kobiety okresem niepłodnym.

Z uwagi na powyższe prawidłowości możemy więc wyróżnić trzy fazy cyklu miesiączkowego ze względu na płodność kobiety:

  • fazę przedowulacyjnej niepłodności względnej (od pierwszego dnia cyklu do momentu pojawienia się pierwszych objawów płodności – zmiany w szyjce lub pojawienie się śluzu);
  • fazę płodności (kilka dni przed owulacją i po niej – około 6-9 dni);
  • fazę poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej (czas po owulacji, poczęcie nie jest możliwe).

Cykl miesiączkowy – cykl życia kobiety

Jak już zostało powiedziane, co miesiąc w organizmie kobiety zachodzą cykliczne zmiany, które z kolei wynikają ze zmian w stężeniach hormonów płciowych. Warto zauważyć, że w zasadzie całe życie kobiety jest podporządkowane temu właśnie cyklowi przemian. Zachodzące w jej organizmie procesy wpływają nie tylko na ciało, ale także na emocje, odczucia, nastrój, a nawet wygląd zewnętrzny. Dlatego warto jak najlepiej poznać zasady funkcjonowania własnego organizmu, zrozumieć jego mechanizm, a dzięki temu – umieć podporządkować mu tryb swojego życia. Są bowiem dni, kiedy nasz organizm, mimo braku wyraźnych sygnałów wymaga, aby potraktować go delikatniej, dać chwilę wytchnienia, nadmiernie nie forsować. Zrozumienie własnego ciała to najlepszy sposób na zrozumienie własnych potrzeb, od których zaspokojenia zależy właściwe funkcjonowanie naszego organizmu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki