Nawykowe poronienia w I trymestrze

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0

Poronienie to trudne, a często nawet traumatyczne przeżycie dla każdej pary starającej się o dziecko. Tym bardziej, jeśli zdarza się wielokrotnie. Jeśli ciąża zostaje zakończona w ten sposób trzy razy z rzędu, można mówić o tak zwanych poronieniach nawykowych. Dlaczego występują? Czy można je „wyleczyć”? 

Czym są poronienia nawykowe?

O poronieniach nawykowych można mówić, kiedy utrata ciąży nastąpiła po raz trzeci (lub kolejny)
z rzędu. Są to tzw. poronienia samoistne. Przed rozpoczęciem kolejnych starań należy wykonać diagnostykę, aby ustalić przyczynę powtarzających się poronień. Nie zawsze jest to, niestety, proste…

Przyczyny występowania poronień nawykowych

Ustalenie przyczyn nawykowych poronień jest często trudne i wymaga wiele wysiłku i badań, a zdarza się, że źródło problemu pozostaje mimo wszystko nieznane.

Co może powodować powtarzające się utraty ciąż?

  • Wada genetyczna u jednego z rodziców (np. zaburzenia dotyczące chromosomów).
  • Zaburzenia hormonalne, endokrynologiczne.
  • Problemy immunologiczne (autoimmunologiczne) – np. sytuacja, w której organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciwko samemu sobie.
  • Zaburzenia i choroby dotyczące łożyska.
  • Nieprawidłowości w obrębie macicy dotyczące jej budowy, a także np. mięśniaki.
  • Infekcje bakteryjne i wirusowe.

Warto wiedzieć także, że na wystąpienie poronień nawykowych są bardziej narażone kobiety
zw wieku powyżej 35 lat.

W I. trymestrze trudniej

Niestety, poronienia nawykowe, które pojawiają się w I. trymestrze są znacznie trudniejsze do zdiagnozowania. Ich przyczyna częściej pozostaje nieznana, o wiele gorzej jest dotrzeć do źródła problemu. Pod tym względem prościej ustalić co powoduje poronienia występujące w II. trymestrze.

Konieczna wizyta u lekarza

Po wystąpieniu kilku poronień z rzędu absolutnie niezbędna jest, przed dalszymi staraniami, wizyta u specjalisty. Należy najpierw znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, następnie wdrożyć odpowiednie leczenie i dopiero później można myśleć o kolejnej ciąży.

Diagnostyka i leczenie

Po stwierdzeniu, że to faktycznie poronienia nawykowe, należy wykonać szereg badań, by poznać ich przyczynę. Najlepiej, jeśli przebadane zostaną tkanki poronionego zarodka. Zwykle też zarówno kobieta, jak i mężczyzna, poddają się badaniom genetycznym (badani kariotypu, dzięki którym można ocenić chromosomy), by wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia w tym obszarze. Badania macicy można wykonać przez USG. Pomocne w diagnozie są też badania krwi, dzięki którym sprawdzane są hormony, a także można wychwycić różne toczące się w organizmie infekcje.

Leczenie można rozpocząć dopiero po ustaleniu przyczyny. Bez tej wiedzy trudno będzie dobrać odpowiednią metodę. To, jak wyleczyć nawykowe poronienia i doprowadzić do donoszenia ciąży będzie, co oczywiste, zależeć, od tego jaka nieprawidłowość leży u ich podstawy, czy będą to wady genetyczne, zaburzenia hormonalne, wady macicy czy inne zaburzenia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki