Co dzieje się z zarodkiem po rozwodzie?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
rozwód

Rozwód to temat, który oprócz konsekwencji emocjonalnych niesie masę dylematów formalnych – także w przypadku, kiedy para lecząca niepłodność metodą in vitro decyduje o rozstaniu, a dysponuje jeszcze niewykorzystanymi, zamrożonymi zarodkami. Co wtedy? Czy prawo przewidziało taką sytuację?

Brak regulacji

Życie pisze bardzo różne scenariusze. Zdarza się i tak, że para borykająca się z niepłodnością postanawia się rozwieść w trakcie leczenia, kiedy posiada już wspólne zarodki , które mogłyby zostać wykorzystane podczas procedury in vitro. To sytuacja bardzo trudna z wielu względów, także i pod kątem prawnym. Niestety, polskie prawo w tym miejscu nie wskazuje jednoznacznie rozwiązania.

Dla takich sytuacji brakuje regulacji prawnych – to luka, która stwarza mnóstwo pytań i potencjalnie kłopotliwych sytuacji. Prawodawcy zwyczajnie nie przewidzieli takiej ewentualności pozostawiając temat niejako do interpretacji w konkretnym przypadku. Po raz kolejny widać jaki problem i wyzwanie dla prawodawstwa stanowi rozród wspomagany. Przede wszystkim problematyczny jest status samego zarodka czy też embrionu.

Czytaj też: Kiedy warto zamrozić komórki jajowe?

rozwód2

Dostępne możliwości

Istnieje kilka potencjalnych możliwości wybrnięcia z całej sytuacji. Oto one:

1. Wykorzystanie 

Najbardziej oczywiste rozwiązanie, choć może się okazać najbardziej problematyczne. Czy rozwodząca się para będzie chciała mieć mimo wszystko wspólne dziecko?

2. Przekazanie jednej osobie z rozstającej się pary 

 Jeśli byli małżonkowie dojdą do porozumienia nie ma przeszkód, by zarodkiem dysponowało jedno z nich. 

3. Przekazanie innej parze 

Adopcja zarodków  przez pary, które nie mogą wykorzystać swoich komórek rozrodczych jest możliwa, jeśli obydwie osoby z rozstającej się pary wyrażą taką chęć i zgodę.

4. Wniesienie sprawy do sądu 

Jeśli para absolutnie nie jest  w stanie dojść do porozumienia w sprawie powstałych podczas leczenia niepłodności zarodków, pozostaje jeszcze opcja wniesienia sprawy do sądu i oddania w ręce wymiaru sprawiedliwości decyzji o tym, co powinno się z nimi stać.

rozwód 3

Czy zarodki można zniszczyć po rozwodzie?

Czy dopuszczalne jest niszczenie niewykorzystanych zarodów? Tak, ale jedynie w sytuacji, kiedy nie są zdolne do prawidłowego rozwoju, co ocenia oczywiście wykwalifikowany personel medyczny. Nawet, jeżeli żadne
z (byłych) małżonków nie chce go wykorzystać, zarodek podlega pewnej ochronie prawnej i nie można go zwyczajnie zutylizować, zniszczyć.

Przezorne rozwiązanie

Choć może nie jest to pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy para zaczyna leczenie niepłodności, najsensowniejszym rozwiązaniem jest sporządzenie zawczasu stosownej umowy określającej co ma się stać z zarodkami po rozwodzie. W ten sposób, myśląc przezornie, (choć może dla wielu wydawać się to nieuzasadnionym pesymizmem) można zaoszczędzić sobie ewentualnej zgryzoty.

Jak wygląda leczenie niepłodności w dobie pandemii? Najnowsze wytyczne sprawdzisz tutaj.  

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki