Żelazo poprawia kobiecą płodność

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
steak_prawn

Wpływu diety na stan zdrowia nie można przecenić. To, co ląduje na naszym talerzu nie pozostaje obojętne także dla płodności. Możemy sobie pomóc lub zaszkodzić. Warto pamiętać o dostarczaniu odpowiednich składników odżywczych, w tym – witamin i minerałów. W przypadku kobiecej płodności dużą rolę gra żelazo. W jaki sposób może wspomóc starania o dziecko, gdzie je znajdziemy i jakie jest na nie zapotrzebowanie?

Co daje żelazo?

Żelazo to jeden z najcenniejszych dla nas mikroskładników. Ale czym tak w zasadzie jest? Składnikiem hemoglobiny czerwonych ciałek krwi (znajduje się tam około 70% żelaza), czyli erytrocytów. Rolą hemoglobiny jest zaś transport tlenu do narządów wewnętrznych i mięśni – odbiera tlen w płucach i oddaje w tkankach ciała.

Żelazo a płodność

Żelazo przyda się zarówno kobietom, które dopiero planują ciążę i starają się o dziecko, a także tym, które już spodziewają się malucha.

Żelazo w diecie kobiet starających się o dziecko:

  • Odpowiada za poprawne funkcjonowanie komórek jajowych.
  • Poprawia ogólny stan organizmu.
  • Poprawia kondycję.

Badania pokazują, że kobiety, u których występuje niedobór żelaza mogą mieć problem z zajściem
w ciążę wynikający z występowania cykli bezowulacyjnych. Kiedy natomiast owulacja wystąpi, jakość jajeczka może być niższa.

Żelazo w diecie kobiet w ciąży wpływa zaś na prawidłowe funkcjonowanie zarodka.

Zapotrzebowanie na żelazo

Standardowo osoby dorosłe potrzebują 0,7-2 mg żelaza dziennie. Zapotrzebowanie rośnie w przypadku kobiet ciężarnych. One muszą przyjmować 2-5 mg. Warto jednak pamiętać, że nie całe przyjmowane żelazo wchłania się. W przypadku żelaza hemowego (obecnego w mięsie) jest to 20%, natomiast niehemowego (obecnego w pozostałych produktach, głównie roślinnych) to zaledwie 5%. Dlatego dieta powinna zawierać wielokrotność zalecanej dawki.

Objawy niedoboru

Często, jeśli występuje niedobór żelaza, mamy do czynienia z anemią, czyli niedokrwistością. Jakie są jej objawy?

  • Osłabienie, łatwe męczenie się.
  • Bóle głowy, zawroty głowy.
  • Bladość.
  • Łamliwość paznokci, gorszy stan włosów.
  • Uczucie zimna.
  • Zaburzenie libido.

Gdzie znajdziemy żelazo?

Żelazo można dostarczać sobie dietą. Najlepiej przyswaja się to zawarte w czerwonym mięsie, dlatego dobrze jest wybierać wołowinę. Sporo żelaza mają także podroby, w tym – wątróbka (jej jednak nie powinny raczyć się nią kobiety w ciąży), a oprócz tego drób, ryby (sardynki, makrele, szprotki) i jaja (a konkretnie – żółtka). Warto jednak pamiętać, że czerwone mięso nie powinno stanowić podstawy diety, dlatego należy spożywać umiarkowane jego ilości.

Jeśli chodzi o pozostałe produkty, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rośliny strączkowe takie, jak ciecierzyca, soczewica, fasola oraz produkty zbożowe (kasza gryczana, razowe pieczywo, pełnoziarnisty ryż). Żelazo znajduje się także w zielonych warzywach – jarmużu, rukoli, sałacie, a także w burakach, boćwine, suszonych owocach. Aby polepszyć przyswajalność żelaza warto łączyć produkty je zawierające z tymi bogatymi w witaminę C.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki