Pęcherzyk Graffa i jego rola

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
dreamstime_10094737

Pęcherzyk Graafa to pęcherzyk jajnikowy, który otacza komórkę jajową. Podczas cyklu płciowego za sprawą działania hormonów płciowych pęcherzyk rozwija się, a następnie pęka, uwalniając tym samym zawartą w środku komórkę. Moment ten nazywamy owulacją. Ale czy to na pewno wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć?

Pęcherzyk Graafa – skąd się bierze?

Krwawienie miesiączkowe występuje wówczas, gdy nie dochodzi wcześniej do zapłodnienia i komórka jajowa musi zostać usunięta z macicy.  W tej fazie poziom hormonów płciowych u kobiety jest niski.  Błona śluzowa macicy, która wcześniej zwiększyła grubość (po to, aby przyjąć zapłodnioną komórkę jajową), złuszcza się, a jej fragmenty są wydalane z organizmu z niewielką ilością krwi. Po odpowiednim czasie (około 3-7 dni) przysadka mózgowa uwalnia hormon folikulotropowy, który stymuluje dojrzewanie jednego z pęcherzyków jajnikowych (pęcherzyk Graafa). W jego wnętrzu przez kilka dni rozwija się komórka jajowa (okres względnej niepłodności).

Pęcherzyk Graffa – budowa

Dojrzały już pęcherzyk ma kulisty kształt, a jego średnica wynosi około 1-2,5 cm. Jest pokryty specjalną osłonką, która posiada naczynia krwionośne i chłonne. Pod nią z kolei znajduje się zbudowana z wielu warstw ziarnista błona, a w niej  tzw. wzgórek jajonośny – właściwe miejsce komórki jajowej. Wzgórek ten wypełnia specjalny płyn pęcherzykowy. Tuż przed samą owulacją dojrzały pęcherzyk jest tak duży, że tworzy wyraźne wybrzuszenie na powierzchni jajnika. Zazwyczaj w połowie cyklu komórka uwalnia się (to właśnie nazywane jest owulacją), a pęknięcie pęcherzyka jest powodowane działaniem hormonu luteinizującego. Po wydostaniu się z pęcherzyka trafia ona do jajowodu, a  pusty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które wypełniają komórki wydzielające hormony płciowe. Specjalny hormon – progesteron wywołuje zmiany w budowie ściany macicy – staje się ona grubsza, zwiększa ilość naczyń włosowatych  i może przyjąć zarodek.

Pęcherzyk Graffa – rozwój

Wzrost pęcherzyka jajnikowego trwa około dwa tygodnie. Po uwolnieniu się z niego komórki jajowej przekształca się w ciałko żółte i funkcjonuje w takiej postaci około 13 – 14 dni –  o ile nie dojdzie do zapłodnienia. W momencie, kiedy ciałko żółte zanika, a więc przestaje wydzielać progesteron (wcześniej zmienia się w ciałko białawe), możliwy jest rozwój i dojrzewanie kolejnego pęcherzyka. Cały cykl zmian w jajniku trwa więc łącznie około cztery tygodnie. Jeśli jednak komórka jajowa zostanie zapłodniona, wówczas ciałko żółte zmienia się w ciałko żółte ciążowe i rozpoczyna produkcję hormonów płciowych. Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny od momentu owulacji, a więc tylko wtedy może dojść do zapłodnienia.

Gdy jednak nie pęknie…

Pęcherzyk, który nie pęknie, zwany jest pęcherzykiem  przetrwałym. Jeśli dojrzewający pęcherzyk zamiast pęknąć i uwolnić komórkę jajową rośnie nadal (rozrasta się do średnicy około 3-4 cm), nie następuje owulacja. Zgrubiała otoczka wewnętrzna wytwarza dużą liczbę estrogenów, a to prowadzi do przerostu błony śluzowej macicy. Wzrost objętości pęcherzyka może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania (także dolegliwości bólowych). W badaniu USG pęcherzyk taki przypomina swego rodzaju torbiel. Zazwyczaj taka zmiana zanika samoistnie w przeciągu 2-3 cykli, jednak czasami jest wskazane leczenie hormonalne (w postaci doustnej antykoncepcji). W kolejnym kontrolnym badaniu USG, które wykonuje się zwykle po najbliższej miesiączce, lekarz może ocenić, czy torbiel uległa całkowitemu wchłonięciu. Co może być przyczyna niepękania pęcherzyka? Zarówno budowa jajnika, jak i zaburzenia hormonalne. Nie jest to jednak zaburzenie, które powtarza się w każdym cyklu i trudno mówić o jego trwałym wyleczeniu. Jednak problemy z niepękającym pęcherzykiem wymienia się także jako jedną z możliwych przyczyn niepłodności idiopatycznej (kiedy nie da się określić jednoznacznej przyczyny problemów  z zajściem w ciążę).

Średnia ocena: 12345 3,35/5 (głosów: 52).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki