10 pytań o badania nasienia

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
Mężczyzna z rękami nad głową

Badanie nasienia jest szybkie, proste, nie boli i przede wszystkim – może bardzo wiele wyjaśnić w kwestii identyfikacji przyczyn niepłodności. W zasadzie w razie pojawienia się problemów z zajściem w ciążę, jeśli ze strony kobiety nie ma żadnych ewidentnych nieprawidłowości, powinno być to pierwsze  (lub jedno z pierwszych) badanie diagnostyczne, jakie wykonuje para.

Dlaczego badanie nasienia warto robić na wczesnym etapie diagnozowania przyczyn niepłodności?

Ponieważ jest zdecydowanie szybsze, mniej inwazyjne i tańsze niż diagnostyka nieprawidłowości po stronie kobiety. Badanie nasienia mówi jasno, co dzieje się z plemnikami i jakie ewentualne problemy widać. W przypadku kobiet dociekanie przyczyn niepłodności jest o wiele dłuższe, dlatego jeśli nie ma żadnych wskazań co do źródła problemu – warto najpierw zbadać partnera. Tym bardziej, że szacunkowo w  35% przypadków źródło problemu jest po stronie męskiej, 35% po stronie kobiecej,
a reszta to wspólne przyczyny bądź powód nieznany. Nieprawdą jest więc, że częściej to u kobiety stwierdza się przeszkody utrudniające poczęcie dziecka.

Czy badanie nasienia jest płatne?

To zależy gdzie je wykonujemy i czy mamy skierowanie. Jeśli lekarz (androlog) je wypisał, można wykonać je nieodpłatnie, w ramach NFZ.

Gdzie się je robi?

Niestety nie w zwykłej przychodni lekarskiej. Badanie nasienia trzeba wykonać w specjalnej klinice leczenia niepłodności. Czasem takie usługi oferują wybrane punkty sieci oferującej prywatną opiekę medyczną. Warto pamiętać, aby wizytę wcześniej zarezerwować, a nie pojawiać się „z marszu”.

Ile to kosztuje?

W zależności od cennika danej kliniki oraz zakresu badania – od około 100 do 300 zł. Podstawowe badanie jest bliżej dolnej granicy, może kosztować nawet 70 złotych, natomiast badania rozszerzone są droższe.

Czy do badania nasienia trzeba się przygotować?

Tak, najlepiej się przygotować aby mieć pewność, że badanie będzie maksymalnie miarodajne. Przede wszystkim 3-5 dni przed badaniem nie wolno uprawiać seksu ani się masturbować. Przed badaniem nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny, stres, alkohol, papierosy. Podczas badania należy być zdrowym (nie można np. zgłaszać się z gorączką).

Jak wygląda oddawanie nasienia do badania?

Mężczyzna wchodzi do pokoju pobrań, gdzie pobiera próbkę do sterylnego pojemnika drogą masturbacji. Przed badaniem prącie należy umyć. Często w klinikach są dostępne „materiały pomocnicze” (np. gazety).

Jakie są rodzaje badań nasienia?

Podstawowe badania nasienia obejmują takie parametry, jak objętość ejakulatu, lepkość, jego pH, wygląd, czas upłynnienia, liczba plemników przypadająca na 1 ml nasienia oraz ogólna ich ilość w całej próbce, a także obecność aglutynacji, integralność błon plemników oraz ich żywotność.

Badania rozszerzone powiedzą nam z kolei m.in. jaka jest morfologia plemników (czyli ich budowa), jaki procent plemników jest zbudowany prawidłowo, a jaki nieprawidłowo, a także jakie nieprawidłowości dotyczą główki, jakie wstawki i witki. Bada się także ilość komórek spermatogenezy w próbce nasienia.

Wynik badania jest aktualny przez 6 miesięcy.

Czy istnieją jakieś „normy” dla jakości nasienia?

Tak, istnieją normy dla każdego parametru nasienia. Ustala je Światowa Organizacja Zdrowia.

 • Objętość ejakulatu ≥ 1,5 ml
 • Liczba plemników w ejakulacje ≥ 39 mln
 • Liczba plemników na 1 ml nasienia ≥ 15 mln
 • Ruchliwe plemniki (w tym zarówno te o ruchu postępowym, jak i niepostępowym) ≥ 40%
 • Plemniki o ruchu postępowym ≥ 32%
 • pH 7-8
 • Ilość plemników żywych ≥ 58%
 • Odsetek plemników zbudowanych całkowicie prawidłowo ≥ 4%
 • Leukocyty – mniej niż 1 mln na 1 ml nasienia

Jak interpretować wyniki badania nasienia?

Wyniki badania nasienia pomagają identyfikować różne nieprawidłowości. Jeśli wszystko jest w normie mamy do czynienia z tzw. normospermią. Jeśli zaś chodzi o wyniki nieprawidłowe można wyróżnić m.in.:

 • teratozoospermię– nieprawidłowa budowa plemników; mniej niż 4% prawidłowych,
 • aspermię – brak ejakulatu
 • azoospermię – całkowity brak plemników w ejakulacie
 • kryptozoospermię – prawie całkowity brak plemników w ejakulacie, są tak nieliczne, że aby je odszukać należy odwirować próbkę i analizować skład pod mikroskopem w ich poszukiwaniu,
 • oligozoospermię – obniżona ilość plemników w ejakulacie (mniej niż 15 mln/ml)
 • asthenozoospermię– nieprawidłowa ruchliwość plemników w ejakulacie.

Kto przede wszystkim powinien się zbadać?

Z pewnością każdy mężczyzna, jeśli niepłodność (brak ciąży po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia) jest niewiadomego pochodzenia i para ma zamiar zacząć diagnostykę. Oprócz tego zaleca się badania jeśli w przeszłości doszło do skrętu jądra, wnętrostwa, leczenia steroidami płciowymi, a także gdy był poddany zabiegowi chirurgicznemu układu rozrodczego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki