Boisz się problemów z zajściem w ciążę? Oto, co powinnaś sprawdzić przed rozpoczęciem starań!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
boisz się problemów

Niepłodność to problem, którego skala, niestety, wciąż się zwiększa. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i nie bagatelizuje tematu. Planując ciążę ciężko uchronić się od niepokoju – czy i nas to dotknie? Czy na pewno jesteśmy płodni? Jeśli takie obawy spędzają ci sen z powiek – oto, co powinnaś zbadać.

Zapewne każda kobieta, która chce zacząć starania boi się problemów z zajściem w ciążę (pierwszą lub kolejną ). Temat niepłodności staje się coraz głośniejszy, ale też, niestety, coraz bardziej powszechny. Nic dziwnego, że wiele osób chce już na starcie (a nawet przed startem!) poznać ewentualne zagrożenia i przeszkody i dowiedzieć się, czy nie ma żadnych ewidentnych problemów z płodnością.

Jeżeli należysz do tych osób, mamy dla ciebie listę badań, które możesz wykonać, by się uspokoić i upewnić.

Podstawowe badanie krwi, moczu, poziomu glukozy, lipidogram

Warto zacząć od podstaw – szczególnie, jeśli dawno takich badań nie wykonywałaś. Pokażą one ogólny stan zdrowia, mogą zwrócić też uwagę na pewne nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki. Badanie poziomu glukozy jest istotne w kontekście cukrzycy.

USG ginekologiczne

Kolejna absolutnie bazowa sprawa – USG ginekologiczne, które pozwala wykryć całą masę nieprawidłowości mogących skutkować problemami z zajściem w ciążę. Ocenia budowę macicy, jajników
i jajowodów oraz grubość endometrium, może pokazać ich wady anatomiczne, a także m.in. polipy, mięśniaki, torbiele.

Jest to podstawowe badanie przeprowadzane kiedy starania o dziecko się nie udają więc absolutnie warto wykonać je wcześniej (szczególnie, jeśli do tej pory je pomijałaś lub wykonywałaś nieregularnie).

Badania hormonalne

Hormony grają niezwykle ważną rolę w procesie zapłodnienia. Przyczyną niepłodności mogą być także burzenia ich dotyczące. Ponieważ badania hormonalne nie są inwazyjne, nie zaszkodzi ich wykonać profilaktycznie, jeśli obawiasz się o swoją płodność.

Które hormony zbadać? O to najlepiej zapytać lekarza, ale zwykle oznacza się poziom hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4), a także FSH, LH, prolaktyny, progesteronu, androgenów.

Badanie rezerwy jajnikowej

Badanie AMH to teoretycznie badanie hormonalne (AMH to hormon anty-Müllerowski), jednak warto wspomnieć o nim osobno ze względu na jego znaczenie. Jego poziom sprawdza się aby ocenić wydolność jajników i tzw. rezerwę jajnikową. Mówi nam ona o tym, ile komórek jajowych pozostało jeszcze „do dyspozycji”. Niskie stężenie oznacza niewielką rezerwę, co oczywiście znamionuje możliwe kłopoty z poczęciem. Badanie to można wykonać w każdym dniu cyklu.

boisz się problemów 2

Test na owulację

To, czy przechodzisz owulację uwidoczni się bądź w badaniu USG (jeśli wykonasz je w odpowiednim momencie) bądź w badaniach krwi (chodzi o poziom progesteronu), jednak test możesz wykonać także samodzielnie w domu. Wystarczy, że w aptece zaopatrzysz się w test owulacyjny – wykonuje się go podobnie do testu ciążowego.

Badania genetyczne

Czy konieczne jest, by wykonać badania genetyczne jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko? To oczywiście zależy od konkretnego przypadku, lekarz musi przeprowadzić wywiad i zdecydować lub zarekomendować, czy na tym etapie jest to sensowne.

boisz się problemów 3

Co z partnerem?

Warto pamiętać, że powodzenie starań o dziecko nie zależy tylko od kobiety, choć to właśnie panie częściej zakładają, że jeśli już, to „wina” będzie leżeć po ich stronie. Tymczasem badania pokazują, że tak samo często do niepłodności prowadzą nieprawidłowości po stronie męskiej, jak i żeńskiej. Dlatego jeśli chcemy gruntownie zbadać płodność, warto, by badaniom poddał się też partner.

Badanie nasienia może być dla partnera dość trudnym przeżyciem, dlatego w zależności od sytuacji i wspólnej decyzji może być przeprowadzane profilaktycznie lub dopiero gdy problemy się pojawią.

Inne badania konieczne przed ciążą

Oprócz tych sprawdzających płodność, trzeba pamiętać o szeregu badań, które należy wykonać przed ciążą. Jakie to badania? Sprawdzisz to tutaj!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki