Męskie przygotowania przed ciążą – jak powinny wyglądać?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
męskie przygotowanie przed ciążą glowne

Nie tylko kobieta powinna odpowiednio przygotować się do starań o dziecko i ciąży, m.in. biorąc kwas foliowy i dbając o dietę, aktywność fizyczną i unikanie stresu. Także w przypadku panów podjęcie pewnych działań może wspomóc zapłodnienie. Jak powinny wyglądać takie przygotowania? Podpowiadamy!

Warto zadbać o męską płodność

Przyjęło się myśleć, że jeśli ktoś ma się specjalnie przygotowywać do ciąży, jest to kobieta. Faktem jest, że w przypadku pań takie działania będą bardzo ważne, ponieważ nie chodzi w nich jedynie o sprawne poczęcie, ale też o przygotowanie ciała na całe wymagające dziewięć miesięcy ciąży. Dla organizmu ciąża to spore obciążenie, dlatego warto wcześniej zadbać o odpowiednie odżywianie, ruch, ćwiczenia wzmacniające, suplementację (zaleconą przez lekarza), a także wykonać badania.

W przypadku panów przygotowania do ciąży obejmują przede wszystkim działania mające zapewnić sprawne zapłodnienie, czyli odpowiednią jakość nasienia . Podpowiadamy, jak takie przygotowania mogą przebiegać!

Badania mężczyzn

Cel 1. – zdrowa waga

Męska otyłość i nadwaga to czynniki, które mają bardzo negatywny wpływ na płodność. Mogą wywoływać problemy z potencją i wytryskiem, dolegliwości i choroby mogące zmniejszać szanse na dziecko oraz, co bardzo ważne, pogarszają jakość nasienia.

Mężczyzna borykający się z nadprogramowymi kilogramami powinien po pierwsze wykonać szereg badań, ponieważ otyłość może wiązać się m.in. z zaburzeniami hormonalnymi. Chudnąć warto zawsze pod nadzorem lekarza i dietetyka, co gwarantuje, że zrzucanie wagi będzie przebiegało w sposób zdrowy. Drastyczna utrata kilogramów, głodówki czy eliminacja całych grup pokarmów z jadłospisu nie przysłużą się zdrowiu, a wręcz przeciwnie.

Cel 2. – zdrowa dieta

Jeśli mowa o zrzucaniu zbędnych kilogramów, kluczowa jest oczywiście dobrze dobrana dieta. Jednak zdrowe odżywianie nie powinno być tylko sposobem na osiągnięcie celu, a celem samym w sobie. Dla męskiej płodności jest ono także bardzo ważne. Oprócz ogólnych zasad zdrowego odżywiania warto wprowadzić do swojej diety antyoksydanty. Dlaczego są tak ważne?

Okazuje się, że wolne rodniki, a konkretnie ich zbyt duża ilość, mogą mieć negatywny wpływ na męską płodność zmniejszając ruchliwość i liczebność plemników. Właśnie dlatego dobrze będzie zapewnić sobie odpowiednią dawkę antyoksydantów na talerzu w postaci np. kakao, kaszy, orzechów, tłuszczów roślinnych, nasion dyni i słonecznika, a przede wszystkim – warzyw i owoców (mango, cytrusy, aronia, czosnek, cebula, żółta i czerwona papryka, szpinak, borówki amerykańskie, czarna porzeczka i wiele innych).

Więcej na temat antyoksdantów i ich związku z męską płodnością pisaliśmy w tym artykule.

Mężczyzna u lekarza przed ciążą

Cel 3. – aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to nieodzowny element zdrowego stylu życia. Chcąc poprawić stan organizmu czy zrzucić wagę koniecznie należy włączyć ją do swojej codzienności. Nie muszą to być ćwiczenia bardzo forsujące – spacery, pływanie, jogging to bardzo dobre wybory. Intensywna jazda na rowerze nie jest do końca dobrym wyborem, ponieważ może wpływać na przegrzewanie jąder.

Cel 4. – ograniczenie czynników wpływających negatywnie na nasienie

Co może szkodzić płodności?

  • używki – alkohol, papierosy;
  • stres;
  • infekcje, także dotyczące zębów;
  • przegrzewanie krocza (długie gorące kąpiele, obcisła bielizna, trzymanie laptopa na kolanach).

Warto zadbać o wszystkie powyższe punkty i ich eliminację.

Cel. 5 – badania i suplementacja

Aby cenić stan zdrowia dobrym pomysłem będzie także przed rozpoczęciem starań o dziecko udać się do lekarza i wykonać zestaw podstawowych badań, jak morfologia, OB, badanie moczu. Warto skonsultować się ze specjalistą w przypadku przewlekłej choroby czy nawracających dolegliwości, gdyż to wszystko może mieć wpływ na płodność. Lekarz być może zaleci dalsze badania, jeśli uzna to za stosowne, np. badanie poziomu hormonów.

Jeśli zaś chodzi o suplementację, w przypadku mężczyzn zaleca się m.in. cynk, witaminę E, selen, witaminę C, D. Chodzi głównie o dostarczenie witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Każdy tego typu suplement i jego stosowanie należy jednak skonsultować ze specjalistą, który zleci ewentualne badania w kierunku niedoborów i dostosuje dawkę do potrzeb. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o suplementach na poprawę męskiej płodności – zajrzyj do tego artykułu, gdzie dokładnie opisaliśmy tę problematykę.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki