Niepłodność – coraz częstszy problem także w Polsce?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
nieplodnosc1

O niepłodności coraz częściej się mówi, coraz więcej pisze, ludzie mają znacznie większą świadomość tego  problemu. Niestety, wynika to także z faktu, że staje się on bardziej i bardziej powszechny. Coraz więcej par zgłasza się do lekarzy ponieważ starania o dziecko nie przynoszą rezultatów. Czy w Polsce jest to tak samo poważne, jak w pozostałych krajach? Co ma wpływ na plagę niepłodności?

Czym jest niepłodność?

Na początku trzeba podkreślić, że niepłodność to nie to samo, co bezpłodność. Bezpłodność oznacza bowiem „stałą” niemożność poczęcia dziecka, natomiast niepłodność to stan, który może mieć różne przyczyny, ale jest odwracalny, wyleczalny. Należy tylko dojść powodów problemów z poczęciem.

Kiedy można mówić o niepłodności? Według definicji, po roku regularnego (3-4 razy w tygodniu) współżycia bez zabezpieczenia. Jednak coraz częściej stosuje się rozgraniczenie wiekowe. U kobiet poniżej 30. roku życia będzie to faktycznie rok, jednak w przypadku pań po trzydziestce zaleca się obecnie szybszą wizytę u specjalisty – już po pół roku starań!

Coraz więcej niepłodnych par – także w Polsce

Skala problemu, niestety, rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepłodność jako chorobę społeczną, cywilizacyjną (a nie tylko czysto medyczną!). Szacuje się, że dotyka ona średnio około 15% par w wieku prokreacyjnym! To bardzo dużo i Polska wcale nie jest pod tym względem wyjątkiem na mapie Europy. Nie ma niestety kompletnych danych dotyczących naszego kraju, jednak szacunkowo może to być problem dotykający 3 milionów osób, a więc procentowo podobnie do innych krajów europejskich.

Społeczeństwo musi być bardziej świadome

Skoro niepłodność jest coraz częstsza, coraz więcej z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto z nią się zmaga. To powoduje, a raczej – powinno powodować, pewne zmiany w podejściu do tematu, w myśleniu i w zachowaniu. Chociażby klasycznie zagadując „A wy kiedy wreszcie pomyślicie o dziecku?” możemy trafić na parę, która od lat bezskutecznie się stara. Dlatego wyczulenie na tę kwestię i świadomość, jak ogromnie przytłaczający to problem, jakie psychiczne wyzwanie dla pary, powinny być coraz większe.

nieplodnosc2

Skąd ta „plaga”?

Dlaczego, skoro medycyna i wiedza na temat ludzkiego  organizmu tak bardzo się rozwijają, dotyka nas plaga niepłodności? Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Powodów jest więcej niż jeden.

Z pewnością wpływ ma na to tempo życia, wszechobecny stres, życie pod wieczną presją, zła dieta, siedzący tryb życia, czyli… to, co oferują nam nasze nowoczesne czasy.

Z drugiej strony – kobiety na bycie matkami decydują się coraz później – wtedy, kiedy są na to gotowe psychicznie, kiedy czują, że osiągnęły satysfakcję w innych dziedzinach, są zabezpieczone finansowo. I o ile to bardzo racjonalne podejście, o tyle, niestety, biologia nie idzie z duchem czasu. Pewnych jej mechanizmów nie da się oszukać.

Im kobieta starsza, tym większe może mieć problemy ze spłodzeniem dziecka. Coraz częściej zdarzają się zaburzenia hormonalne, diagnozuje się różne schorzenia mające wpływ na płodność kobiecą. Z drugiej strony – specjaliści alarmują, że jakość nasienia systematycznie maleje – i to w skali światowej. Nasz kraj nie jest tu żadnym wyjątkiem. Pod tym niechlubnym względem jesteśmy na tym samym poziomie co reszta Europy.

Przyczyny niepłodności

Jakie, obecnie, częstsze przyczyny niepłodności można wyróżnić?

  • zaburzenia owulacji;
  • niskie parametry nasienia;
  • niedrożność jajowodów;
  • choroby tarczycy;
  • choroby takie, jak Zespół policystycznych jajników czy endometrioza.

Niepłodność to nie wyrok!

Jest jednak pewne szczęście w nieszczęściu. Mamy obecnie więcej i więcej metod diagnostycznych oraz metod na leczenie niepłodności. Niepłodność nie jest wyrokiem! Da się ją skutecznie leczyć, a kliniki zajmujące się tym problemem stoją w naszym kraju na wysokim poziomie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Uncategorized

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki