Ani YouTube, ani żadne podcasty czy artykuły nie zastąpią specjalistycznej porady psychologa. Nie mogą i nie powinny stanowić też ekwiwalentu psychoterapii. Mogą jednak pomóc w zrozumieniu pewnych mechanizmów. Mogą też zmotywować do działania i zaoferować porady dotyczące tego, w jaki sposób ową dbałość wcielić w czyny.
YouTube nie pomoże w przypadku, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi – tak, jak „doktor Google” nie zastąpi wizyty u lekarza. Wszelkie kanały czy podcasty dotyczące zdrowia psychicznego należy traktować jedynie jako inspirację, dawkę wiedzy, motywacji ale nigdy jako sposób na poradzenie sobie z głębszymi problemami osobistymi czy problemami w związku.
Jeśli czujemy, że rzeczywistość zaczyna nas przerastać, że nie mamy pomysłu na to, jak poprawić swój aktualny stan lub obserwujemy różne niepokojące sygnały, a stres tylko narasta – powinniśmy udać się do specjalisty.
Czytaj też: Terapia małżeńska – czy pomaga?
Wybrane przez nas kanały mogą stanowić dobre źródło wiedzy – są prowadzone przez profesjonalistów w rzetelny sposób. To zarówno kanały po polsku, jak i w języku angielskim, w którym tego typu treści jest zdecydowanie więcej.
Merytoryczny kanał prowadzony przez SWPS. Zakres poruszanych tematów jest szeroki – od zagadnień stresu, lęku, traumy przez psychologię dzieci aż po seksualność. Materiały są pogłębione, zwykle trwają około godziny (w niektórych przypadkach nawet dwie). Zdecydowanie warto wyszukać interesujących nas tematów.
Link: https://www.youtube.com/user/SWPSpl
Jeśli interesują nas raczej krótsze formy, warto zajrzeć na kanał Psycholog Pisze. Prowadzi go Monika Kotlarek, psycholożka obecnie pracująca w Sydney. Tematy, jakie porusza to między innymi kryzysy psychiczne, żałoba, depresja, stres, seks, motywacja…
Link: https://www.youtube.com/c/PsychologiaPsychologPisze/videos
Kanał w języku angielskim, który, jak wskazuje nazwa, opiera swoje treści o neurobiologię, ale znajdziemy tam także tematy psychologiczne. Materiały są niezwykle ciekawe i poruszają wiele interesujących zagadnień, jak sen, motywacja, podejmowanie decyzji, stres, osobowość i wiele, wiele więcej. Autorka kanału – Vanessa Hill – jest naukowcem behawioralnym.
Link: https://www.youtube.com/channel/UCt_t6FwNsqr3WWoL6dFqG9w
Twórcą The Psych Show jest psycholog kliniczny, dr Ali Mattu. Jak sam pisze o sobie, tworzy materiały na temat zdrowia psychicznego oraz psychologii, które są zabawne i łatwe do zrozumienia. Jednak niech ten opis nie zniechęci tych szukających rzetelnej wiedzy – tego jest absolutnie pod dostatkiem, a wszystko podane w humorystycznej i interesującej formie.
Link: https://www.youtube.com/user/thepsychshowdotcom
Kanał, który różni się od pozostałych aspektem wizualnym – obrazy, jakie widzimy to bardzo estetyczna animacja. Pod kątem treści Psych2Go jest niezwykle godny polecenia. Materiały są krótkie (kilka minut), ale bardzo treściwe i rzetelne. Traktują o zdrowiu psychicznym i jego zaburzeniach, a także szeroko pojętej psychologii.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.