
Badanie nasienia to dla wielu mężczyzn trudny temat – niby wiedzą, że jest w pewnych sytuacjach konieczne, ale odczuwają zrozumiałą niechęć do procedury oraz strach przed wynikiem, mogącym, w ich odczuciu, rzucić się cieniem na ich męskość. Z badaniem nasienia wiążą się pewne procedury, których należy przestrzegać. Jak się do tego wszystkiego przygotować?
W przeciwieństwie do zasad etykiety, zasady postępowania w przypadku diagnostyki niepłodności, kiedy nie mamy pojęcia, gdzie może leżeć przyczyna, sugerują, że to panów należy „puszczać przodem”. To oni powinni jako pierwsi się zbadać, a konkretnie – poddać analizie swoje nasienie.
Dlaczego? Bo diagnostyka w przypadku mężczyzn jest nieco prostsza i mniej skomplikowana (a także – tańsza) niż u kobiet. Badanie nasienia jest szybkie i może od razu wykryć źródło problemów.
Badania nasienia wykonuje się w klinikach leczenia niepłodności lub w placówkach prywatnej opieki medycznej. Na badanie należy się wcześniej oczywiście umówić.
Oddać nasienia do badania nie można raczej „z marszu”, jeśli zależy nam na miarodajnym wyniku. Istnieją zalecenia, co do odpowiednich przygotowań. Jakie to zalecenia?
Badania nasienia w wersji najprostszej, bazowej, obejmują m.in. wygląd ejakulatu, jego pH, objętość, lepkość, czas upłynnienia, a także takie parametry, jak liczba plemników przypadająca na 1 ml nasienia oraz ogólna ich ilość w całej próbce, obecność aglutynacji (czyli zjawiska „przylepiania” się do siebie żywych plemników), żywotność. Istnieją także wersje poszerzone. Takie badania dodatkowo pod lupę biorą m.in. budowę plemników oraz ocenę i odsetek nieprawidłowości, jakie wśród nich występują.
Istnieje wiele możliwych zaburzeń dotyczących nasienia. Ogólnie można je podzielić na kilka kategorii.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.