Badania, jakie należy zrobić przed ciążą

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
badania główne

Przyjęło się, że najważniejsze badania wykonuje się już w trakcie ciąży. Wiele osób zapomina jednak, że istotne jest także to, co dzieje się podczas starań o maluszka. Najlepiej już wtedy udać się do lekarza i dobrze przygotować na to, co dopiero ma nastąpić. Może się okazać, że unikniemy dzięki temu zmartwień czy niepokoju w późniejszych miesiącach. Jakie badania wykonać jeszcze przed zajściem w ciąże?

Rozsądne podejście

Jeśli wiemy, że niedługo wraz z partnerem rozpoczniemy starania o dziecko, najrozsądniejszą decyzją będzie… zbadanie się. Owszem, można po prostu zacząć i też nie będzie to nic nagannego, jednak najrozsądniej będzie przebadać się jeszcze zanim nastąpi poczęcie.

Dlaczego to ważne? Ponieważ dzięki prostej diagnostyce, możemy uniknąć zgryzoty i zmartwień w późniejszych dziewięciu miesiącach. Jeśli okaże się, że coś jest nie tak, znacznie prościej walczyć z dolegliwością czy chorobą kiedy nie jesteśmy jeszcze w ciąży, by później móc w spokoju rozpocząć starania.

Jakie badania wykonać przed ciążą?

• Morfologia, mocz, OB

Najbardziej podstawowe badania, które warto wykonywać regularnie – dobrze jest je także wykonać przed planowaną ciążą, ponieważ w najprostszy sposób mogą pokazać, czy w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dla przyszłych mam ważne będzie wykrycie m.in. niedokrwistości czy stanu zapalnego, by wyeliminować je zanim pod sercem zagości mały człowiek.

• Badanie ginekologiczne

Do ginekologa warto udać się jeszcze przed rozpoczęciem starań, by wykluczyć choroby dróg rodnych i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku w tym obszarze. Oprócz zwykłego badania ginekologicznego dobrze w tym samym czasie wykonać także USG narządów rodnych oraz cytologię.

• Różyczka

Koniecznie trzeba wykonać także badanie na obecność przeciwciał – szczególnie, jeśli przyszła mama ani nie była szczepiona na różyczkę ani nie chorowała na nią. Ta choroba może być bardzo groźna dla dziecka i spowodować powstanie wad rozwojowych.

• Toksoplazmoza

Oprócz różyczki wymienionej wyżej, dobrze także zbadać się na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Jeśli zarazimy się nią będąc już w ciąży, może to mieć poważne konsekwencje dla dziecka.

• Cytomegalia

Wrodzona cytomegalia to choroba, którą dziecko może się zarazić podczas porodu. Jeśli matka podczas ciąży zaraziła się po raz pierwszy, ryzyko zakażenia płodu wynosi aż 40%. Konsekwencje są bardzo poważne – może dojść do poronienia, dziecko może też cierpieć m.in. na wady wrodzone wzroku oraz układu nerwowego, pokarmowego, małogłowie.

badania tekst

• Przegląd stomatologiczny

Wiele mówi się o zębach w ciąży i przed ciążą – to prawda, że wszelkie ubytki, próchnicę trzeba wyleczyć zanim rozpoczniemy starania. W trakcie tych dziewięciu miesięcy zwykle nie leczy się już zębów.

• Badania hormonalne

Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną nie tylko problemów z poczęciem, lecz także trudności
w donoszeniu ciąży. Dlatego planując poczęcie warto, dla własnego spokoju i pewności, zbadać poziom hormonów tarczycy, a także hormonów płciowych.

• Glukoza

Badanie poziomu glukozy we krwi może pokazać, że kobieta cierpi na cukrzycę, o czym do tej pory nie miała pojęcia, a co w kontekście planowania ciąży jest bardzo ważne.

• WZW typu B

Aby sprawdzić, czy kobieta jest nosicielką wirusa WZW typu B (żółtaczki zakaźnej typu B), trzeba wykonać badanie na obecność antygenu HBs. Czasem przed ciążą należy zaszczepić się na WZW typu B.

Oprócz powyższych badań lekarz może także zasugerować inne, w zależności od wywiadu – np. badania genetyczne czy dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki