THC może być groźne dla twojej płodności!

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
marihuana a płodność

Marihuana – przez wielu traktowana jako niegroźna używka – może mieć poważne skutki dla osób planujących powiększenie rodziny. Zawarta w niej substancja psychoaktywna nie jest obojętna dla płodności.

Nie jest tajemnicą, że używki mają negatywny wpływ na płodność. Nawet te „mniejszego kalibru”, jak np. kawa czy alkohol – stosowane w nadmiarze – mogą oddziaływać negatywnie na nasze funkcje rozrodcze. Tym bardziej te „poważniejsze”, jak np. marihuana (a dokładnie THC, czyli substancja psychoaktywna obecna w marihuanie), nie są obojętne dla naszej płodności. I mowa tu zarówno o płodności kobiet, jak i mężczyzn.

Susz pozyskiwany z kwiatostanów konopi indyjskich to obecnie najpopularniejsza używka na świecie. I co ciekawe – jest stosowana głównie przez osoby w wieku rozrodczym (według badań do około 34 roku życia). Sprawdzamy, jak stosowanie marihuany oddziałuje na jakość komórek jajowych i plemników.

Wpływ THC na organizm

Za psychoaktywne działanie marihuany odpowiada tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy, flawonoidy i terpeny. Zażycie tego środka pobudza określone receptory układu endokannabinoidowego (mimo dość skomplikowanej nazwy jest to po prostu system naszego organizmu, który bierze udział w większości fizjologicznych procesów, regulując je i kontrolując ich przebieg), wywołując tym samym różnego rodzaju reakcje. Zarówno te pozytywne (jak np. euforię, odprężenie, wyciszenie), jak i negatywne (pobudzenie ruchowe, zaburzenia koordynacji i pamięci, stany lękowe czy nieregularne bicie serca).

Co istotne, wspomniane receptory reagujące na zażycie marihuany są rozmieszczone w całym naszym organizmie – znajdują się także w układzie rozrodczym. Trudno się więc dziwić, że regularne stosowanie marihuany nie jest obojętne dla naszej płodności.

marihuana a płodność

Wpływ THC na komórki jajowe

Badania nie pozostawiają wątpliwości – im wyższa dawka THC, tym niższa jakość komórki jajowej oraz mniejsza zdolność do zapłodnienia i utworzenia zarodka o wysokim potencjale rozwojowym. Z badań i obserwacji wynika jednocześnie, że wszystkie komórki jajowe wystawione na wpływ THC są obciążone podwyższonym ryzykiem utworzenia nieprawidłowo rozwijającego się zarodka. Powstałe z nich zarodki rozwijają się znacznie wolniej i w późniejszym czasie osiągają kluczowe stadia rozwojowe, co w efekcie prowadzi do zahamowania podziałów komórkowych i obumarcia embrionu.

Co istotne, THC może być szkodliwe także na późniejszym etapie. Naukowcy donoszą, że może zaburzać wędrówkę zarodka z jajowodu do macicy, prowadząc tym samym do utraty ciąży na bardzo wczesnym etapie. Oprócz pogorszenia jakości komórek jajowych oraz ewentualnych zarodków, THC może także wywoływać zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Wpływ THC na plemniki

Podobną zależność można wskazać w przypadku mężczyzn: im wyższa dawka THC, tym gorsza jakość plemników . W tym wypadku zmiany zachodzą już w DNA plemnika, pogarszając jego ogólną jakość, potencjał (budowa, ruchliwość) oraz zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. I to nadal nie wszystko…

Zaburzenia układu endokannabinoidowego w przypadku mężczyzn mogą powodować zmniejszenie wydzielania testosteronu oraz obniżenie libido, a więc mogą wpływać na możliwość zapłodnienia już na tym najwcześniejszym etapie. Wiadomo również, że w przypadku regularnego palenia marihuany rośnie ryzyko problemów z potencją oraz zachorowania na raka jądra.

Niepokojące są doniesienia, jakoby wpływ marihuany na płodność był widoczny także w kolejnym pokoleniu – badania wykazały, że pogorszenie jakości nasienia może wystąpić również u potomstwa mężczyzn, stosujących używkę.

Choć istnieją wskazania medyczne do stosowania marihuany w odpowiednich dawkach, osoby planujące powiększenie rodziny zdecydowanie powinny się jej wystrzegać. Wnioski są dość jednoznaczne – regularne stosowanie marihuany zaburza pracę układu rozrodczego, utrudniając tym samym starania o dziecko.  Może to skutkować zmniejszeniem szans na zajście w ciążę, a także na jej utrzymanie. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że odstawienie narkotyku nie spowoduje natychmiastowej reakcji organizmu – trudno liczyć na jego błyskawiczne oczyszczenie ze szkodliwych substancji i tym samym na poprawę płodności.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki