
Kolejny miesiąc starań o upragnione maleństwo kończy się niepowodzeniem? Jesz tyle co zwykle, a wskazówka wagi regularnie przesuwa się w prawo? To może być PCOS! Sprawdź koniecznie, bo w przypadku tego schorzenia niezwykle ważne jest wdrożenie odpowiedniej diety. Jak najszybciej!
Zespół policystycznych jajników (w skrócie tytułowe PCOS ) to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń wydzielania hormonów. W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. hiperandrogenizmem jajników. Organizm wytwarza nadmierne ilości męskich hormonów płciowych, co wpływa negatywnie nie tylko na pracę jajników, ale też ogólny stan i samopoczucie kobiety.
U pacjentek obserwuje się zawyżony poziom LH oraz obniżony poziom FSH. Taka dysproporcja oddziałuje niekorzystnie na wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Niedojrzałe pęcherzyki – których wzrost został zahamowany przed uwolnieniem się komórki jajowej – obumierają, nie dopuszczając do powstania ciałka żółtego. Znikają, a pamiątką po nich są ślady w postaci niewielkich torbieli (na USG obserwuje się powiększone, tzw. wielotorbielowate jajniki).
Trudno wskazać „klasyczny” przebieg PCOS. Schorzenie wpływa negatywnie na różne aspekty funkcjonowania organizmu. To dlatego wiele kobiet czeka z wizytą u lekarza, starając się walczyć z poszczególnymi niedyspozycjami samodzielnie. Do czasu. Jednym z charakterystycznych objawów PCOS są bowiem problemy z zajściem w ciążę owulacja występuje bardzo rzadko, a niekiedy wcale). I to właśnie one najczęściej są bezpośrednim powodem diagnozowania zespołu policystycznych jajników. Szacuje się, że nawet 15 proc. kobiet zgłaszających się do lekarza z powodu trudności z zapłodnieniem cierpi właśnie na PCOS.
Innymi typowymi symptomami choroby są:
Po zdiagnozowaniu zespołu policystycznych jajników leczenie trzeba wdrożyć jak najszybciej. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku kobiet starających się o dziecko. Warto wiedzieć, że choroba to bardzo trudny przeciwnik, którego nie można pozbyć się w zupełności, a jej objawy z czasem będą się pogłębiać. Można jednak zrobić wszystko, by je zniwelować i maksymalnie poprawić komfort codziennego funkcjonowania. PCOS trzymane w ryzach odpowiedniej terapii i diety może stać się zupełnie bezbronne!
No właśnie – diety. Bo to ona okazuje się kluczowa w walce z opisywanym schorzeniem. Pozwoli na ustabilizowanie gospodarki węglowodanowej i insulinowej, obniży poziom testosteronu i da szansę na przywrócenie regularnych miesiączek oraz tak wyczekiwanej owulacji. Podsumowując: dieta to nie dodatek, ale fundamentalny element leczenia Zespołu policystycznych jajników. Jaka powinna być?
W przypadku zdiagnozowania PCOS ważne jest wdrożenie diety , która opiera się na kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze: jemy często, regularnie, ale w mniejszych porcjach (choroba powoduje problemy z zarządzaniem hormonami, które odpowiadają za odczuwanie głodu i sytości). Po drugie: uwzględniamy odpowiedni deficyt energetyczny – ze względu na obniżony metabolizm i często występującą oporność komórek na insulinę dostarczamy sobie nieco mniej kalorii. Po trzecie: pijemy dużo wody, która wykazuje działanie przeciwzapalne, rozpuszcza toksyny i produkty przemiany materii, a następnie pomaga w ich ewakuacji z organizmu. Po czwarte: jemy produkty jak najmniej przetworzone, o niskim indeksie glikemicznym, małej zawartości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. I po piąte wreszcie: unikamy obróbki żywności, wszelkich ulepszaczy i konserwantów.
Trudno jednak wskazać konkretną dietę, która sprawdziłaby się u każdej pacjentki zmagającej się z PCOS. Przypomnijmy, że to choroba specyficzna. Może przebiegać bardzo różnie i dawać odmienne objawy o różnym nasileniu. Dlatego też po zdiagnozowaniu schorzenia ginekolog powinien skierować pacjentkę do dietetyka, który pomoże ustalić dietę optymalną w jej konkretnym przypadku.
Produkty zalecane:
Produkty niezalecane:
Dużo zależy od „punktu wyjścia”, czyli diety, jaką kobieta do tej pory stosowała. U jednych wystarczą delikatne modyfikacje jadłospisu czy wprowadzenie kilku dodatkowych produktów, u innych dieta może się wiązać z poważnymi zmianami w dotychczasowym menu. Warto jednak podjąć wysiłek, bo może się okazać, że to właśnie on pomoże nam najbardziej w staraniach o upragnione maleństwo.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.