Od 2017 roku rodzice, którzy zdecydują się dać szansę na życie swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku z poważną, nieodwracalną wadą lub nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, otrzymają wsparcie w ramach ustawy „Za życiem”.
Zgodnie z ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin pod znamienną nazwą „Za życiem”, od 1 stycznia 2017 roku rodzice (matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka) mają prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 4 000 zł z tytułu urodzenia żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu. Co ważne, świadczenie to nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń pieniężnych, np. świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Ustawa jest odpowiedzią rządu na odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy zakazującego całkowicie przerywania ciąży.
Jednorazowe świadczenie przysługuje jednemu z rodziców/opiekunów bez względu na osiągane dochody. Czy istnieją sytuacje, w których rodzice nie mogą liczyć na wypłatę pieniędzy? Poza niedotrzymaniem terminu złożenia wniosku (o tym poniżej) są to następujące przypadki: jednemu z członków rodziny przysługuje na dziecko jednorazowe świadczenie lub świadczenie o charakterze podobnym do niego za granicą bądź dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej/instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (to np. dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich itp.) W pozostałych przypadkach rodzice mają zagwarantowane wsparcie w ramach ustawy.
By starać się o wypłatę świadczenia należy złożyć stosowny wniosek w terminie 12. miesięcy od dnia narodzin dziecka w urzędzie miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Do wniosku tego należy dołączyć:
Ustawa nie ogranicza prawa do świadczenia wyłącznie dla rodziców dzieci urodzonych w 2017 roku – świadczenie przysługuje na takich samych zasadach rodzicom dzieci urodzonych w roku wcześniejszym, o ile wniosek zostanie złożony w terminie 12. miesięcy od dnia narodzin dziecka. Idąc tym tokiem najstarsze dziecko, którego rodzice mogą skorzystać ze świadczenia, to dziecko urodzone 1 stycznia 2016 r. – pod warunkiem, że wniosek został złożony do 2 stycznia 2017 r.
Wiele osób z pewnością myśli teraz, że 4 tysiące złotych to kwota śmieszna w stosunku do potrzeb dziecka niepełnosprawnego i jego rodziców. Warto więc przypomnieć, że wspomniana suma to tylko jeden rodzaj wsparcia, jaki przewiduje ustawa. Na co jeszcze mogą liczyć rodzice i ich dziecko? W okresie okołoporodowym mają zapewnioną:
W chwili pojawienia się dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością rodzice otrzymają m.in.:
Na szczególną uwagę zasługuje także tzw. opieka wytchnieniowa. Co to takiego? Zgodnie z treścią ustawy rodzice będą mieć zagwarantowaną opiekę nad dzieckiem na czas urlopu lub odpoczynku – łącznie będzie im przysługiwać do 120 godzin takiej opieki. A ma być ona zapewniona w dziennych ośrodkach wsparcia – placówkach całodobowych, placówkach systemu oświaty (np. szkołach), w ramach umowy z organizacją pozarządową na opiekę nad dzieckiem bądź przez udział osoby niepełnosprawnej w różnych formach wypoczynku zorganizowanego.
By skorzystać z opisanych uprawnień wystarczy przedstawić zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie bądź nieuleczalną chorobę, zagrażającą życiu dziecka. Przewodnikiem po systemie wsparcia dla rodzin ma być asystent rodziny, zatrudniony przez ośrodek pomocy społecznej, którego zadaniem ma być koordynowanie dostępnej pomocy, a nawet działanie w imieniu rodziców, na podstawie ich upoważnienia.
——-
W ramach ustawy przewidziano także inne udogodnienia, którymi mogą być zainteresowani rodzice dzieci niepełnosprawnych. Tekst całej ustawy znaleźć można tutaj (http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1860/1)
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.