Już 5 milionów dzieci urodzonych dzięki in vitro

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
3136441028_e97d99c23b_z

Liczba urodzeń na całym świecie, które miały miejsce dzięki technice zapłodnienia pozaustrojowego osiągnęła ponad  5 milionów. Metoda ta już od 34 lat stanowi często ostatnią deskę ratunku dla par, które nie mogą mieć swojego potomstwa. Tymczasem w Polsce spór wokół in vitro wciąż trwa.

In vitro coraz popularniejsze

Pięć milionów to liczba oszacowana na podstawie danych w 2008 roku zebranych z całego świata. Informację tę zaprezentowało Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ang. European Society of Human Reproduction and Embriology, w skrócie ESHRE) na kongresie w Stambule, który odbył się w na początku lipca 2012 roku. ESHE to największa europejska organizacja, która skupia lekarzy, pielęgniarki oraz naukowców zainteresowanych i specjalizujących się w medycynie rozrodu. To, na co zwracali uwagę uczestnicy konferencji to zwiększająca się skuteczność in vitro, które obecnie częściej skutkuje ciążą. Jest to istotny fakt, gdyż metoda ta wciąż budzi wiele kontrowersji.

Dane mówią same za siebie

Na wspomnianej konferencji zaprezentowano także szczegółowe dane dotyczące in vitro na świecie. Otóż każdego roku wykonuje się około 1,5 miliona zabiegów (z uwzględnieniem ICSI), z czego pół miliona w Europie. Ich skuteczność wynosi 30%, w taki sposób rodzi się bowiem 350 tys. dzieci. Trojaczki narodzone w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego to zaledwie 1% wszystkich urodzin, a bliźniaki – 20%. ESHE ma na celu zmniejszenie ilości ciąż mnogich dzięki stosowaniu coraz częściej tylko jednego embriona.

Kilka słów o historii

Pierwsze dziecko przyszło na świat dzięki zastosowaniu in vitro 25 lipca 1978 roku w Wielkiej Brytanii. Była to dziewczynka – Louise Joy Brown. Wcześniej nad tą metodą pracowali przez 12 lat naukowcy – Robert G. Edwards i Patrick Steptoe. Przyjście na świat Louise wywołało prawdziwą sensację na całym świecie i dało nadzieję parom, które wcześniej nie widziały szansy na posiadanie biologicznego potomstwa. W Polsce pierwsze dziecko poczęte dzięki in vitro urodziło się w 1987 roku w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej. W odróżnieniu od Wielkiej Brytanii, polskie pierwsze dziecko z probówki jest całkowicie anonimowe. Sytuacja dzisiaj nie jest inna – rzadko kto otwarcie przyznaje się do zastosowania in vitro. To wciąż temat tabu. W 2001 roku bariera urodzeń dzięki in vitro przekroczyła milion. Od tamtego czasu rozwój tej techniki znacznie przyspieszył. Obecnie dąży się do zwiększania skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego oraz ograniczenia liczby embrionów stosowanych w trakcie całej procedury, co, jak wiadomo, budzi największe etyczne wątpliwości.

Czym jest in vitro?

In vitro (ang. In vitro fertilization, IVF) to techniki prowadzące do zapłodnienia komórki jajowej pozaustrojowo, czyli poza organizmem kobiety. Procedura rozpoczyna się od badań, dzięki którym lekarz uzyskuje informacje o stanie zdrowia kobiety i mężczyzny. Chodzi głównie o hormony, budowę narządów rodnych, oraz o jakość nasienia. Następnie u kobiety wywołuje się owulację i pobiera komórki jajowe, a mężczyzna oddaje nasienie. Po przygotowaniu komórek w laboratorium dochodzi do pozaustrojowego zapłodnienia. Dwa albo trzy zarodki przenoszone są do macicy. Dwa tygodnie później można już zrobić test ciążowy, aby przekonać się, czy zapłodnienie się powiodło. Wskazaniami do zastosowania in vitro jest niepowodzenie innych metod zapłodnienia, a także endometrioza, niedrożność jajników lub ich brak.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki