Mrożenie tkanki jajnikowej – drugie życie jajnika

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
mrożenie1

Jedną z nowoczesnych metod zabezpieczania płodności jest mrożenie tkanki jajnikowej. Na czym polega ta technika i kiedy istnieją wskazania do jej zastosowania?

Istnieje kilka metod zabezpieczania płodności po zdiagnozowaniu nowotworu – w przypadku mężczyzn jest to kriokonserwacja nasienia, w przypadku kobiet mrożenie komórek jajowych, witryfikacja zarodków oraz mrożenie tkanki jajnikowej.

Mrożenie tkanki jajnikowej

Według statystyk nowotwór jajnika atakuje najczęściej w okresie menopauzalnym, ale to nie znaczy, że młode kobiety nie są na niego narażone. Terapia onkologiczna opiera się m.in. na usunięciu narządów rodnych. W przypadku młodych kobiet jedną z możliwych – i często najtrudniejszych – konsekwencji leczenia jest więc bezpłodność. Warto zauważyć, że także nowotwór piersi może nieść podobne ryzyko – w tym wypadku terapia onkologiczna, taka jak podawanie chemioterapeutyków, trwa wiele miesięcy i może nieodwracalnie zaburzyć funkcjonowanie jajników. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom zabezpieczania płodności, kobiety walczące z nowotworem nie są już skazane na całkowitą rezygnację z macierzyństwa.

Jedną ze wspomnianych metod jest mrożenie tkanki jajnikowej. Zabieg polega na pobraniu za pomocą laparoskopu fragmentu jajnika lub całego jajnika – w przypadku kobiet młodych, a następnie jego zamrożeniu. Po skutecznym wyleczeniu nowotworu tkankę można rozmrozić i w dowolnym momencie przeszczepić pacjentce z powrotem (tzw. zabieg retransplantacji). Przeszczepiony jajnik na nowo podejmuje swoją czynność sprawiając, że kobieta może zajść w ciążę w sposób naturalny. Swoją funkcję zachowuje jednak tylko przez pewien czas – szacuje się, że jest to okres do trzech lat.

Badania

Mrożenie tkanki jajnikowej szansą na ciążę

Jeszcze do niedawna istniały obawy, że przeszczep tkanki jajnikowej może grozić nawrotem nowotworu. Najnowsze duńskie badania zaprzeczają tej hipotezie. Jako że w Danii opisywana procedura zamrażania tkanek jajnika u kobiet leczonych onkologicznie jest powszechna i rutynowa, tamtejsi specjaliści postanowili przyjrzeć się bliżej jej bezpieczeństwu. Rezultaty badania opublikowano na łamach dziennika „Human Reproduction”. W grupie 41 kobiet, które przeszły retransplantację i wzięły udział w badaniu zanotowano trzy przypadki zachorowania na nowotwór po przeszczepie, przy czym nawrót choroby w żadnym z nich nie miał związku z zabiegiem (dwie pacjentki miały raka piersi, jedna mięsaka Ewinga).

W Polsce jak na razie zabiegowi poddać się można jedynie odpłatnie, ale pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości i ta część opieki nad pacjentką onkologiczną będzie pokrywana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwłaszcza, że w metodzie nie chodzi wyłącznie o zabezpieczenie płodności – jej priorytetem jest zachowanie jak najlepszego ogólnego stanu zdrowia i komfortu życia pacjentki po leczeniu nowotworowym. Zaburzenie funkcjonowania jajników może bowiem zdecydowanie przyspieszyć menopauzę i proces starzenia się kobiety.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki