Jak można zapobiegać niepłodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta w domu

Niepłodność to obecnie problem sporego odsetka naszego społeczeństwa. Problem, którego w wielu przypadkach nie można przewidzieć, a tym samym – nie można mu zapobiec. A jednak warto wiedzieć, że istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka jej wystąpienia do minimum. Sprawdźmy, co możemy zrobić.

Niepłodność w wielu przypadkach nie jest zależna od nas samych. Nie mamy wpływu na nieprawidłową budowę naszego organizmu czy niektóre zaburzenia w jego funkcjonowaniu. A jednak wśród przyczyn niepłodności znajdziemy nie tylko wady anatomiczne, hormony czy geny.

Zmień styl życia

Slogan powtarzany jak mantra. Do tego stopnia, że czasami wręcz mamy wrażenie, iż nieodpowiedni styl życia odpowiada za wszelkie problemy i nieszczęścia tego świata, a jego zmiana jest receptą na wszelkie bolączki. Nie jest. A jednak naprawdę nie warto go bagatelizować, ponieważ codzienna aktywność fizyczna, zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta  czy unikanie używek to pierwszy krok do poprawy swojego stanu zdrowia, a tym samym – wsparcia swojej płodności.

Unikaj stresu

Nie tylko kondycja fizyczna, ale i psychiczna jest ważna w kontekście starań o dziecko. Więcej o tym, jak stres niszczy naszą płodność przeczytacie tutaj. Nadmiar obowiązków, codzienna presja, nieporozumienia w związku, brak czasu na sen i odpoczynek – zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny reset, nie sprzyjają zapłodnieniu, a dodatkowo mogą je znacznie opóźnić. Także podchodzenie do starań zadaniowo („Musi się udać, najlepiej w przeciągu pół roku!”) sprawy nie przyspieszy, a może wręcz sprawić, że wspomniane pół roku trzeba będzie przemnożyć przez 4 czy 5.

Dbaj o zdrowie

Wiele chorób czy schorzeń może uniemożliwiać albo opóźniać skuteczność zapłodnienia. Niestety, z wielu nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ rozwijają się w uśpieniu i przez długi czas nie dają żadnych sygnałów. Dlatego też pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu swojego zdrowia bez względu na to, jak się czujemy. Nawet, jeśli nie mamy powodów do wykonania rutynowych badań, zróbmy je – by cieszyć się dobrymi wynikami! W przeciwnym razie opóźniające się starania będą nasuwać podejrzenia – a może coś nie tak z moim zdrowiem? Tymczasem domysły, obawy, wątpliwości, a w domyśle stres, dodatkowo przedłużą nasze starania nawet, jeśli nie będzie za nimi stała żadna medyczna przyczyna.

Nie narażaj się na niebezpieczeństwo

Jak się okazuje wiele codziennie popełnianych, z pozoru niewinnych błędów, może poważnie obniżyć naszą szansę na dziecko. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, przegrzewanie miejsc intymnych (gorąca woda, sauna, obcisła bielizna i odzież, przetrzymywanie laptopów na kolanach itp.), przebywanie w zadymionych pomieszczeniach i zanieczyszczonych miejscach, narażanie się na kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi – przeanalizujmy nasze codzienne zachowania i jeśli to możliwe wyeliminujmy te szkodliwe albo przynajmniej ograniczmy je do minimum.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Oczywiście nie mamy zamiaru namawiać was do zajścia w ciążę zaraz po ukończeniu 20. roku życia bez względu na wasze plany czy warunki życiowe (choć podobno to właśnie wówczas nasza płodność pracuje na najwyższych obrotach, po czym zaczyna spadać). Każdy z nas ma swój własny i pomysł na życie i naszym prawem jest go realizować. Jeśli jednak w owym planie jest miejsce na dziecko, nie warto odkładać go na sam koniec i starania wdrożyć w życie dopiero po odhaczeniu innych życiowych celów. Biologii nie oszukamy – wraz z każdym rokiem spada liczba naszych komórek jajowych, a to w prostej linii przekłada się na zmniejszenie szansy na upragnione i być może odkładane zapłodnienie.

Więcej na temat zapobiegania niepłodności przeczytacie tutaj.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki