Zapobieganie niepłodności

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 1
6089536847_7dc2005461_z

Czy niepłodności można zapobiec? Niestety, w wielu przypadkach – nie. Można za to zmniejszyć szansę jej wystąpienia na tyle, na ile to możliwe. Nie mamy bowiem wpływu na wiele funkcji naszego organizmu lecz jesteśmy w stanie kontrolować chociażby swój tryb życia.

Po pierwsze: żyj zdrowo

Styl życia to bardzo ważny czynnik zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Niektórzy bagatelizują jego wpływ, uważając, że przyczyny niepłodności to zawsze hormony, geny lub wady anatomiczne. Nic bardziej mylnego. Nieprawidłowy styl życia może skutecznie uniemożliwić zajście w ciążę. Aby zapobiec takiej sytuacji, obydwoje partnerów powinno wprowadzić w życie kilka zasad. Należy przede wszystkim unikać używek (kofeiny, alkoholu, narkotyków) stresu, zmienić dietę na zdrowszą i ruszać się. Zdrowy organizm to bowiem w wielu przypadkach także płodny organizm. Pamiętajmy, że plemniki są niesamowicie wrażliwe na powyższe czynniki. Palenie tytoniu zmniejsza ich żywotność, a stres ogranicza spermatogenezę. Dodatkowo, plemniki nie lubią także zbyt wysokich temperatur i obcisłej bielizny. Ze zdrowym stylem życia nie można jednak przesadzać – uprawianie zbyt często bardzo intensywnych ćwiczeń także obniża płodność.

Po drugie: kontroluj wagę

Otyłość  to kolejny czynnik z długiej listy przyczyn niepłodności. Na szczęście w większości przypadków jesteśmy w stanie kontrolować swoją wagę. Trzeba pamiętać, że dwa nadprogramowe kilogramy to jeszcze nie otyłość. Nie wpłyną negatywnie na płodność lecz jedynie na estetykę sylwetki. Warto więc obliczyć swoje BMI i zadbać, aby zawsze było w normie – nie tylko na czas starań o dziecko. W przypadku kobiet przyczynami niepłodności mogą być też zaburzenia odżywiania – anoreksja i bulimia. O ile nie jesteśmy w stanie kontrolować ich rozwoju, o tyle możemy zwrócić się w takim przypadku po pomoc do psychologa.

Po trzecie: nie czekaj zbyt długo

Z wiekiem płodność maleje więc trzeba sobie zdawać sprawę, że około czterdziestki będzie nam trudniej spłodzić potomka niż mając 24 lata. Nie chodzi oczywiście o „wyścig z czasem” i zajście w ciążę jak najszybciej, ale o świadomość, że z czasem płodność się pogarsza – już po 31 roku życia. Jeśli naprawdę chcemy dziecka, warto więc wybrać odpowiedni moment.

Po czwarte: pamiętaj o psychice

W kontekście płodności również psychika i nastawienie ma niebagatelne znaczenie. Chodzi tu zarówno o zaburzenia psychiczne, jak chociażby depresja, która zmniejsza płodność, jak i o dbanie o swoją psychikę w codziennym życiu. Stres przeżywany dzień po dniu, niepokój, rozdrażnienie – wszystko to może negatywnie wpłynąć na płodność. Pamiętajmy, że jeśli czujemy, iż tracimy kontrolę nad swoim życiem i emocjami warto zwrócić się po pomoc do psychologa.

Po piąte: nie choruj

Pewne choroby oraz przyjmowane leki mogą także zaburzać płodność. Jedną z nich jest chlamydioza – choroba weneryczna wywoływana przez bakterię chlamydia trichomatis. Aby jej zapobiec należy unikać przygodnych kontaktów płciowych. Możliwość zakażenia zmniejsza także stosowanie prezerwatyw. Dla płodności groźnych jest także kilka innych zakażeń, w większości przenoszonych drogą płciową.  W związku z tym większości wiernych sobie par nie powinny one dotyczyć. Niepłodność mogą także upośledzać niektóre leki:  hormonalne, antydepresanty, antybiotyki i aspiryna.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki