Leczenie niepłodności a koronawirus

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
lecznie niepłodności 1

Obecna sytuacja pandemii COVID-19 dezorganizuje życie niemalże każdego z nas i to na wielu poziomach. Niedogodności i negatywne skutki związane z zalecaną izolacją są ogromne i odczuwamy je wszyscy – cierpią właściciele biznesów, cierpią pracownicy, klienci, problemy mają pacjenci i kobiety w ciąży. Trudności w kontakcie z lekarzami, przesuwane wizyty i zabiegi, zakaz porodów rodzinnych i odwiedzin to tylko niektóre z problemów. Co z parami leczącymi niepłodność? Czy też muszą przygotować się na trudności? Jak wyglądają aktualne zalecenia?

Trudny czas dla wszystkich

Niestety, obecna sytuacja sprawia, że życie każdego z nas musiało się w mniejszym lub większym stopniu zmienić. Wszystkie działania powinny być w tym ponurym czasie nakierowane na bezpieczeństwo i prowadzić do opanowania pandemii – ten cel trzeba mieć w głowie za każdym razem, kiedy izolacja zaczyna przytłaczać.

Nie da się ukryć, że każdy musiał z czegoś zrezygnować, każdy w pewnym stopniu na ograniczeniach ucierpi. Pandemia i jej konsekwencje pogarszają też w ogromnym stopniu samopoczucie, wywołują niepokój, lęk o przyszłość, niepewność… Ciężko w takim momencie myśleć o staraniach o dziecko.

Ograniczenia w korzystaniu z służby zdrowia

Władze i poszczególne placówki podjęły wiele kroków mających na uwadze bezpieczeństwo. Wstrzymano porody rodzinne i odwiedziny na oddziałach ginekologiczno-położniczych, rekomenduje się odraczanie szczepień. Nawet tak ważne sprawy, jak wizyty lekarskie czy operacje i zabiegi (oprócz tych najpilniejszych) zostają odwoływane. Wstrzymuje się także niemal wszystkie wizyty lekarskie (wyjątkiem są sytuacje pilne), promuje telemedycynę. Ciężko wobec tego oczekiwać, że leczenie niepłodności będzie biegło swoim nienaruszonym torem…

Koronawirus dotyka też niepłodnych

Osoby będące w trakcie leczenia niepłodności w związku z pandemią koronawirusa także doświadczą wielu niedogodności. Trzeba się przygotować, że miesiące walki z COVID-19 będą miesiącami przestoju – także i w tej kwestii. Niestety, nie ma na to rady, sytuacja jest bardzo poważna, a zdrowie i życie milionów ludzi to w tym momencie absolutny priorytet. Jedyne, co można zrobić to mieć nadzieję, że sytuacja szybko wróci do normy, stosować się do wszelkich zaleceń i… uzbroić w cierpliwość.

leczenie niepłodność2

Leczenie niepłodności a COVID-19 – co teraz?

Ze wszystkich wytycznych i wiadomości oraz zaleceń jasno wynika, że to nie jest dobry czas na rozpoczęcie leczenia niepłodności i zachodzenie w ciążę. Warto więc z taką decyzją poczekać, aż sytuacja się unormuje i będzie bezpiecznie.

ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embriology) zaleca rozważenie odsunięcia w czasie decyzji o leczeniu niepłodności, a jeśli leczenie jest w trakcie – zatrzymanie go (i skorzystanie np. z kriokonserwacji, jeśli stymulacja hormonalna została przeprowadzona).

Wiele klinik leczenia niepłodności zamyka się lub znacznie ogranicza zakres działalności – nie wykonuje się badań, nie umawia wizyt, nie rozpoczyna leczenia nowych pacjentów. Możliwy jest kontakt z placówką w celu np. odbioru wyników badań lub skonsultowania się. Osoby leczące się farmakologicznie mogą leczenie kontynuować (jeśli zaleci tak lekarz) – zostają im wystawiane e-recepty. Niektóre placówki oferują dokończenie leczenia tylko jeśli zostało ono już rozpoczęte (np. kobieta jest w trakcie stymulacji).

Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna, dlatego koniecznie należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Rekomendacje w sprawie technik wspomaganego rozrodu

Rekomendacje i zalecenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii są jasne. Oświadczenie wydano wspólnie z Sekcją Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultantem Krajowym w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości.

Ogólne i najważniejsze założenia wyglądają następująco (całość można przeczytać tutaj ):

  • W przypadku osób będących w trakcie leczenia niepłodności jedną z metod wspomaganego rozrodu, ale należących do grupy podwyższonego ryzyka (osoby, które m.in. przebywały w miejscu o wysokiej zachorowalności, miały kontakt z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie COVID-19, mają objawy zakażenia górnych dróg oddechowych) – zalecane jest przerwanie leczenia, odłożenie go na późniejszy termin (można zdecydować się na kriokonserwację).
  • Jeśli jesteśmy w trakcie leczenia niepłodności metodą wspomaganego rozrodu, ale nie należymy do grupy ryzyka, zaleca się dokończenie rozpoczętych procedur, ale też – rozważenie odroczenia transferu zarodka.
  • Wszystkim osobom w trakcie leczenia niepłodności, a także osobom, które takie leczenie dopiero planują zaleca się szczególną ostrożność, a także, ewentualnie – odłożenie w czasie decyzji o ciąży (w takiej sytuacji można zdecydować się na kriokonserwację).
  • Ośrodki Medycznie Wspomaganej Prokreacji powinny zapewnić swoim pacjentom możliwość stałego kontaktu telefonicznego, a także wprowadzić w życie środki mające zapewnić pracownikom i pacjentom odpowiednią ochronę.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki