Czym jest odmładzanie jajników? Poznaj nowy typ mezoterapii!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
odmladzanie jajnikow1

„Odmładzanie jajników” – brzmi niewiarygodnie, niczym science-fiction. A jednak – ta nowa metoda walki z niepłodnością jest naprawdę realna i zdobywa coraz większą popularność! Czy jajniki faktycznie się starzeją? Jak można je odmłodzić i czy jest to skuteczne? Odpowiadamy!

Czy jajniki się starzeją?

Starzeje się cały nasz organizm, jest to proces z gruntu nieodwracalny, jednak można spowolnić ten proces dobrze znanymi metodami – odpowiednią pielęgnacją skóry, zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną, umiejętnością odpoczywania i relaksu… Ale co z tak konkretnym procesem jak starzenie się jajników? Bo tak, one też się starzeją. W jaki sposób? Zmniejsza się tzw. rezerwa jajnikowa .

Jednak zmniejszanie ilości i jakości pęcherzyków rozpędu powinno nabrać dopiero po 35., w okolicy 40. roku życia (w okresie menopauzy z kolei nie zostaje już prawie nic z oryginalnej „puli”, z którą rodzi się każda kobieta). Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Czasem jajniki starzeją się przedwcześnie.

Skutki przedwczesnego starzenia się jajników

O przedwczesnym starzeniu się jajników można mówić kiedy kobieta, którą ono dotknęło ma mniej niż 40 lat. Oczywistym skutkiem takiego stanu rzeczy mogą być problemy z płodnością, a nawet niepłodność. W wyniku zmniejszania rezerwy dochodzi bowiem do nieregularnych cykli, a komórki jajowe są niższej jakości, co oczywiście jest dużą przeszkodą podczas starań o dziecko.

odmladzanie jajnikow

„Odmładzanie” jajników – jak to się robi?

Okazuje się jednak, że jajniki można… w pewnym sensie odmłodzić. To szczególnie przydatne kiedy para chce poddać się jednej z technik wspomaganego rozrodu. Co ciekawe, metoda stosowana w takich przypadkach jest podobna do mezoterapii – zabiegu stosowanego w gabinetowych terapiach anit-aging. W obydwu przypadkach chodzi bowiem o stymulowanie procesów regeneracji i odnowy.
W przypadku skóry wykonuje się mikronakłucia, które mają wywołać kontrolowane uszkodzenia – pobudzają one komórki skóry to szybszej i efektywniejszej produkcji włókien kolagenowych, rewitalizacjii samoodnowy, co oczywiście wpływa bardzo pozytywnie na kondycję naszej cery. W trakcie tego typu zabiegów wykorzystuje się także i podaje na skórę rożne preparaty, m.in. osocze bogatopłytkowe.

Jeśli chcemy odmłodzić jajniki, procedura wygląda bardzo podobnie, w jej trakcie wykonuje się bowiem wiele nakłuć. Podaje się przy tym także specjalny preparat pozyskiwany z krwi kobiety
– wspomniane nieco wyżej osocze bogatopłytkowe. Co ważne, metoda jest wciąż nowa – jej stosowanie rozpoczęto w 2015 roku, tak więc w Polsce nie każda klinika będzie w stanie przeprowadzić ten zabieg.

Dlaczego osocze bogatopłytkowe?

Aby móc w trakcie zabiegu wykorzystać osocze bogatopłytkowe, próbkę krwi odwirowuje się i wyodrębnia z niej tzw. czynniki wzrostu. Są to niskocząsteczkowe białka sygnałowe, których zadaniem jest stymulacja procesów regeneracji.

Dzięki zastosowanym nakłuciom, a także ze względu na działanie podawanego preparatu, jajniki mają zostać zastymulowane do aktywacji procesów odnowy, co ma przełożyć się na poprawę płodności – przywrócenie na pewien czas owulacji. W przypadku procedury in vitro – zwiększa natomiast szanse na pozyskanie dobrych jakościowo komórek jajowych.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg odmładzania jajników jest uznawany za prosty i bezpieczny. Wymaga ogólnego dobrego stanu zdrowia, braku aktywnych infekcji czy stwierdzonych zaburzeń krzepnięcia krwi. Przed jego przeprowadzeniem wykonuje się badania laboratoryjne, aby potwierdzić bezpieczeństwo. Zanim rozpocznie się kluczowa procedura należy od kobiety pobrać krew celem pozyskania osocza bogatopłytkowego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Badanie poziomu AMH

Hormon AMH (ang. Anti-Mullerian Hormone) jest produkowany jest w pęcherzykach jajnikowych przez komórki, które otaczają jajeczka gotowe do wzrostu. Jego poziom bada się w celu oceny wydolności jajników – określa bowiem rezerwę jajnikową. Oznaczyć jego poziom można wykonać w każdym dniu cyklu, ponieważ jego stężenie utrzymuje się przez cały czas na względnie równym poziomie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki