AMH – nowoczesna metoda oceny rezerwy jajnikowej

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
iStock_000017552120Small

AMH to hormon produkowany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Dzięki jego zbadaniu możliwe jest określenie tzw. rezerwy jajnikowej, czyli  tego, ile komórek jajowych znajduje się jeszcze w organizmie. Pozwala także na oszacowanie, ile płodnych lat ma przed sobą badana kobieta. To ważne w przypadku par mających problemy ze spłodzeniem dziecka.

Hormon AMH

Hormon AMH (ang. Anti-Mullerian Hormone) u kobiet  produkowany jest w pęcherzykach jajnikowych przez komórki, które otaczają jajeczka gotowe do wzrostu.
Badanie tego hormonu można wykonać w każdym dniu cyklu, ponieważ jego stężenie utrzymuje się przez cały czas na względnie równym poziomie. Mało tego, nie zaburza go ani przyjmowana antykoncepcja ani też terapia hormonalna.
Poziom AMH bada się, aby ocenić wydolność jajników u kobiet mających problem z zajściem w ciążę. Określa rezerwę jajnikową oraz pozwala do pewnego stopnia ocenić jakość komórek jajowych. Jeśli jego stężenie okaże się niskie, oznacza to, iż rezerwa jajnikowa jest niewielka.

Rezerwa jajnikowa

Najważniejszy parametr określany dzięki badaniu stężenia AMH to rezerwa jajnikowa, czyli potencjał rozrodczy jajnika. Odpowiada na pytanie, ile komórek jajowych kobieta jeszcze posiada. Dzięki temu można wnioskować, ile płodnych lat ma jeszcze przed sobą.

Badanie ważne przy niepłodności

Badanie stężenia hormonu AMH jest wykonywane podczas diagnostyki oraz leczenia par dotkniętych niepłodnością, które zastanawiają się nad wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu (ART). Jeśli lekarz zna poziom AMH, jest w stanie oszacować szanse na powodzenie tych metod.
Niskie stężenie tego hormonu to zła wiadomość dla starających się o dziecko. Oznacza, że szanse na ciąże nie są duże. To, że dziecka nie uda się spłodzić można stwierdzić jednak dopiero, gdy inne wykonywane badania przyniosą negatywny rezultat, a stężenie AMH okaże się skrajnie małe.  Sam niski wynik stężenia AMH to jeszcze nie wyrok i nie wyklucza szansy na ciążę, choć nie jest dobrą wiadomością.

Co ma wpływ na obniżenie rezerwy jajnikowej?

  • Wiek – to dość oczywiste, że z wiekiem maleje ilość komórek jajowych. Rezerwa jajnikowa zaczyna się obniżać już po 20 roku życia, ale ogólnie rzecz biorąc jest to kwestia dość indywidualna.
  • Palenie papierosów – to bardzo ważny czynnik, ponieważ każda kobieta ma na niego wpływ.
  • Usunięcie jajowodów – podczas takiej operacji często dochodzi do uszkodzeń skutkujących obniżeniem rezerwy jajnikowej.
  • Operacja usunięcia torbieli jajników – to, w jaki sposób będzie wykonany zabieg ma wpływ na obniżenie rezerwy jajnikowej.
Średnia ocena: 12345 2,50/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki