Przedwczesne starzenie się jajników przyczyną niepłodności

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 1
mmm

Zaburzenia owulacji to bardzo częsta przyczyna problemów w zajściem w ciążę. Jednym z powodów, które mogą je powodować jest przedwczesne starzenie się jajników. Prowadzi ono do spadku ilości komórek jajowych w kobiecym organizmie, a co za tym idzie, do nieregularnych cykli miesięcznych. Na szczęście proste zmiany w stylu życia to istotna profilaktyka takich zaburzeń.

Cenne jajeczka

Zdrowa kobieta powinna przechodzić owulację w równych odstępach – co 25-32 dni. Niestety, u wielu Pań ten kluczowy dla zajścia w ciążę proces jest zaburzony. Szacuje się, że takimi problemami jest dotknięte aż 40% kobiet! Winne są często hormony, których zadaniem jest stymulowanie rozwoju i dojrzewania komórek jajowych. Ich ilość zaczyna się stopniowo zmniejszać już 10 lat przed menopauzą. Rozpoczyna się ona zazwyczaj około 50 roku życia, przy czym ostatnia miesiączka w takim przypadku ma miejsce między 55 a 60. „Wczesną” menopauzą nazywamy jej ustanie w wieku 40-45 lat, a „przedwczesną” – jeszcze przed czterdziestką. Menopauza przedwczesna to inaczej przedwczesny zanik funkcji jajników.

Kiedy jajniki zbyt wcześnie się starzeją

Przedwczesne starzenie się jajników (ang. Premature Ovary Aging, POA), czyli takie, które nastąpiło jeszcze przed 40. rokiem życia, to jedna z przyczyn problemów z zajściem w ciążę u młodych, starających się o dziecko kobiet. Sytuacja, w której ilość komórek jajowych spada poniżej pewnego krytycznego minimum może prowadzić do nieregularnych cykli. W konsekwencji, zapłodnienie staje się niezwykle utrudnione.

Winne – palenie papierosów

Przedwczesnemu starzeniu jajników winne może być palenie papierosów lub wdychanie dymu papierosowego. Naukowcy z University of Newcastle wykazali, że młode dziewczyny, które stykały się z dymem papierosowym mogą mieć w przyszłości problemy z poczęciem dziecka wynikające właśnie z przedwczesnego starzenia się jajników. Okazało się, że 3 związki występujące w dymie wpływają na uruchomienie tzw. apoptozy, czyli naturalnej śmierci komórki. Ma ona negatywny wpływ na funkcjonowanie jajników. Oczywiście papierosy to nie jedyny winowajca. Źródłem POA mogą być też geny. Warto zbadać historię najbliższej rodziny. Jeśli mama lub babcia przechodziły wcześniejszą menopauzę, istnieje prawdopodobieństwo, że dalsze pokolenia także będą zmuszone borykać się z tym problemem. Innymi czynnikami sprzyjającymi przedwczesnemu starzeniu jajników mogą być m.in. : brak pewnych enzymów w organizmie, przebyta chemio lub radioterapia oraz nieprawidłowości autoimmunologiczne.

Jak zapobiec POA?

Aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenia się jajników, możemy na szczęście wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Przede wszystkim należy unikać papierosów i alkoholu, a także przyjmowania zbyt dużej ilości leków. Należy ograniczyć głównie leki przeciwbólowe. Istotną zmianą powinno być także wprowadzenie zdrowej diety, która ograniczałaby cukier i tłuszcz w spożywanych pokarmach. Dbanie o higienę osobistą i higienę życia seksualnego to także podstawa. Niebagatelną rolę odgrywają również czynniki psychologiczne – długotrwała presja i stres są bardzo szkodliwe i mogą przyspieszać przedwczesną menopauzę.

Wykrywanie i leczenie

Aby przekonać się, czy dotyczy nas przedwczesne starzenie jajników, musimy udać się do lekarza. Najlepiej endokrynologa-ginekologa. Impulsem do wizyty powinny być nieregularne miesiączki lub ich zanik (kiedy nie pojawiają się od 4 miesięcy, a można wykluczyć ciążę – to znak, że porada specjalisty jest niezbędna). Gdy lekarz, po dokonaniu stosownych badań, wykryje POA, będzie mógł zalecić odpowiednią terapię mającą na celu zahamowanie tego negatywnego procesu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki